W dniach 4-5 września 2024 roku w Budapeszcie odbyło się 80. spotkanie przedstawicieli izb rolniczych krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4). W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Słowackiej Izby Przemysłu Spożywczego i Rolnictwa (SPPK), Węgierskiej Izby Rolniczej (NAK), Izby Rolniczej Republiki Czeskiej (AKČR) oraz Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR). Polską stronę reprezentowali Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz oraz Wiceprezes KRIR Robert Nowak.
Głównymi tematami spotkania były: aktualna sytuacja na rynku rolno-spożywczym, radzenie sobie ze zmianami klimatycznymi i niedoborem wody, transformacja zazielenienia w ramach WPR, a także projekt BIOEAST oraz kwestie związane z wylesianiem i degradacją lasów. Omówiono wyzwania, przed którymi stoją rolnicy w UE, w tym zmiany klimatyczne, wzrost kosztów energii, nawozów oraz pracy.
Jednym z największych wyzwań, z jakimi muszą się mierzyć rolnicy, jest susza, która dotyka coraz większe obszary rolnicze. Niedobory wody mają negatywny wpływ na produkcję roślinną i hodowlę zwierząt. Dyskutowano o konieczności wsparcia rolników w dostosowywaniu się do nowych warunków klimatycznych oraz o potrzebie reform w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej (WPR).
Ważnym punktem obrad było również rozporządzenie (UE) 2023/1115, które dotyczy wylesiania i degradacji lasów. Uczestnicy spotkania zgodzili się, że jego wprowadzenie spowoduje znaczne obciążenia biurokratyczne dla rolników. W związku z tym izby rolnicze V4 planują dalsze działania na rzecz odroczenia wprowadzenia tego rozporządzenia oraz wprowadzenia uproszczonych procedur dla krajów Grupy Wyszehradzkiej.
Podkreślono także znaczenie współpracy w ramach projektu BIOEAST, który ma na celu wspieranie innowacji w rolnictwie oraz efektywnego wykorzystania zasobów naturalnych.
W dniach 17-18 czerwca 2024 roku w Choťovicach w Czechach odbyło się spotkanie przedstawicieli izb rolniczych krajów Grupy Wyszehradzkiej. Udział w nim wzięli reprezentanci Izby Rolniczej Republiki Czeskiej, Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) z Polski, Słowackiej Izby Rolniczej i Spożywczej (SPPK) oraz Węgierskiej Izby Rolniczej (NAK). Z ramienia KRIR udział w spotkaniu wziął Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz.
W dniu 12-13 lutego 2024 r. w Otrębusach przedstawiciele Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) w Polsce, Słowackiej Izby Rolnictwa i Żywności (SPPK), Węgierskiej Izby Rolnictwa (NAK) oraz Izby Rolniczej Republiki Czeskiej (AKČR), Litewskiej Izby Rolniczej (ŽŪR), Rada Współpracy Organizacji Rolniczych Łotwy (LOSP) uczestniczyli w spotkaniu izb rolniczych krajów Grupy Wyszehradzkiej, w Otrębusach w Polsce. Gościem spotkania był Europejski Komisarz Rolnictwa Janusz Wojciechowski oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski.
W dniach 7-8 grudnia 2023 r. w Štrbské Pleso na Słowacji odbyło się posiedzenie izb rolniczych krajów gurpy wyszehradzkiej, z ramienia KRIR udział w spotkaniu wziął Wiceprezes KRIR Robert Nowak.
Przedstawiciele izb rolniczych krajów Grupy Wyszehradzkiej spotkali się 6 czerwca 2023 r. w Rácalmás na Węgrzech, aby omówić kluczowe kwestie dotyczące rolnictwa i współpracy. Spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele Słowackiej Izby Rolno-Spożywczej (SPPK), Krajowej Rady Izb Rolniczych w Polsce (KRIR), Węgierskiej Izby Rolniczej (NAK) oraz Izby Rolniczej Republiki Czeskiej (AKČR), było okazją do dyskusji na temat bieżących wyzwań branży rolniczej. Z ramienia KRIR udział w spotkaniu wziął Członek Zarządu KRIR Robert Nowak.