Pozostałe

W odpowiedzi na wniosek KRIR >>> w sprawie uruchomienia naboru w ramach działania inwestycyjnego  w obszarze nawadniania w gospodarstwie rolnym, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pismem z dnia 14 października 2024 r., udzielo nastepujących wyjaśnień.

IMG 20241016 WA0207Uroczyste wręczenie nagród IV edycji konkursu „Rolniczki motorem innowacji w gospodarstwach rolnych Polsce” odbyło się 15 października br. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi

15 paździenika 2024r. w gmachu Ministerstwa Rolnictwa w Warszawie miało miejsce rozstrzygnięcie IV edycji konkursu organizowanego przez Krajową Radę Izb Rolniczych pt. „Rolniczki motorem innowacji w gospodarstwach rolnych w Polsce”.

Organizatorem konkursu była Krajowa Rada Izb Rolniczych oraz Rada ds. Kobiet i Rodzin Wiejskich przy KRIR. To czwarta edycja konkursu, który odbył się pod Honorowym Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz patronatem medialnym Telewizji Polskiej TVP i TOP AGRAR. Partnerami oraz Sponsorami konkursu byli Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUW oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Konkurs odbywa się co dwa lata . Zgodnie z regulaminem konkursu zwyciężczynie konkursu na szczeblu krajowym wezmą udział w konkursie europejskim, który jest organizowany co dwa lata przez Komisję Kobiet Komitetu COPA-COGECA w Brukseli.

Celem konkursu organizowanego przez KRIR jest uwidocznienie roli kobiet zaangażowanych w rozwój gospodarstw rolnych oraz docenienie innowacyjnych metod stosowanych przez nie w swoich gospodarstwach.

Do Biura Krajowej Rady Izb Rolniczych w IV edycji wpłynęło 16 zgłoszeń.

Jury Konkursu po zapoznaniu się ze zgłoszeniami gospodarstw laureatek konkursu na poziomie wojewódzkim wybrało zwyciężczynie konkursu, I , II i III miejsce oraz przyznało 1 wyróżnienie

I miejsce zajęła Pani Lidia Moroń-Morawska z Małopolskiej Izby Rolniczej, która prowadzi pasiekę ekologiczną z certyfikatem ekologicznym.

II miejsce zajęła Pani Beata Pleśnierowicz z Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, która prowadzi gospodarstwo zajmujące się produkcją roślinną oraz produkcją bydła opasowego .

III miejsce zajęła Pani Daria Popiół z Wielkopolskiej Izby Rolniczej, która stworzyła LEŚNĄ BAZĘ ELŻBIECINY tj. leśne przedszkole oraz miejsca spotkań i warsztatów.

Wyróżnienie otrzymała Pani Paulina Michalskia prowadząca gospodarstwo lawendowe w województwie wielkopolskim.

Na uroczystym wręczeniu nagród byli obecni :

  • Pan Bogdan Wijatyk Dyrektor Generalny Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
  • Pani Sylwia Dudzik - Wiceprezes KRUS
  • Pani Natarzyna Niegowska - Dyrektor Biura TUW
  • Pan Wojciech Nalazek - Redaktor TVP- Przewodniczący Jury Konkursu
  • Pani Maria Walerowską – Redaktor Naczelna TOP Agrar
  • Pani Dominika Mulak – Radaktor TOP Agrar
  • Panie z Prezydium Rady Kobiet, Prezesi i Członkowie Zarządów Izb Rolniczych,
  • przedstawiciele samorządu rolniczego z województw,
  • oraz zaproszeni goście

Dzień wręczenia nagród laureatkom był szczególny również ze względu,że dzień 15 października obchodzony jest na całym świecie jako Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich . W związku z tym dniem Pan Prezes – Wiktor Szmulewicz złożył wszystkim Paniom serdeczne życzenia i rozdał Paniom razem z Członkiem Zarządu Panem Gustawem Jędrejkiem słodkie upominki .

Wszystkie Panie, laureatki z województw, otrzymały bony upominkowe na biżurerię, bony pieniężne, liczne nagrody, upominki, dyplomy i statuetki. Pani Lidia Morawska, która zajęła I miejsce w ramach nagrody otzymała również wyjazd do Brukseli, który odbędzie się w ustalonym terminie. Sponsorami i fundatorami nagród w konkursie była Krajowa Rada Izb Rolniczych, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych ,,TUW”, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Konkurs odbył się pod Honorowym Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz patronatem medialnym Telewizji Polskiej TVP i TOP AGRAR

Redaktor TOP Agrar, Pani Maria Walerowską zaprosiła wszystkie uczestniczki konkursu na IX Forum Rolników i Agrobiznesu, podczas którego odbędzie się po raz pierwszy w historii sesja poświęcona Innowacyjnym rolniczkom i kobietom agrobiznesu.

Uroczyste wręczenie nagród zakończył występ Zespołu Ludowego ,,Winniczanki.

Galeria:http://www.krir.pl/galeria/gallery/262-uroczyste-wreczenie-nagrod-konkursu-rolniczki-motorem-innowacji-w-gospodarstwach-rolnych-w-polsce#fwgallerytop

O konkursie w mediach:

https://agrobiznes.tvp.pl/82992982/rolniczki-motorem-innowacji

 

 

żywność to wartość konkurs

Informujemy, że minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski zaprasza uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych do udziału w konkursie pt. Nie marnuj żywności. Żywność to wartość!

Zadaniem konkursowym dla młodszych uczniów szkół podstawowych jest stworzenie plakatu, dla starszych uczniów szkół podstawowych – wykonanie karty do książki kucharskiej, a dla uczniów szkół ponadpodstawowych – filmu. Prace konkursowe można zgłaszać do 30 listopada 2024 r.

Zadanie konkursowe – szkoły podstawowe klasy I-IV

Zadaniem konkursowym dla uczniów szkół podstawowych klas I-IV jest stworzenie plakatu, który pomoże promować ideę niemarnowania żywności.

Zadanie konkursowe – szkoły podstawowe klasy V-VIII

Zadaniem konkursowym dla uczniów z klas V-VIII jest wykonanie karty do książki kucharskiej, który pomoże promować ideę niemarnowania żywności.

Zadanie konkursowe – szkoły ponadpodstawowe

Uczniowie szkół ponadpodstawowych mają za zadanie nagrać film trwający do 60 sekund, który pomoże promować ideę niemarnowania żywności.

Jak się zgłosić?

Prace – plakaty, karty do książki kucharskiej i filmy – przyjmujemy do 30 listopada 2024 r. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 6 stycznia 2025 r.

Szczegółowe informacje potrzebne do zgłoszenia, a także regulaminy konkursu, znajdują na stronie internetowej MRiRW.

Problem marnowania żywności

Z danych ONZ wynika, że marnujemy 1/3 żywności, którą wyprodukujemy. Tymczasem aby wyprodukować jedzenie, zużywa się mnóstwo pracy, energii i zasobów, takich jak woda. A niezjedzona żywność gdy trafia na śmietnik, rozkłada się emitując gazy cieplarniane.

Najwięcej żywności marnujemy my, konsumenci – aż 60 proc. W Polsce w każdej sekundzie przez cały rok wyrzucanych do kosza jest blisko 153 kg żywności, której część wciąż nadaje się do wykorzystania.

Warto to zmienić i sprawić, by działania na ograniczania marnowania żywności stało się naturalnym nawykiem.

Dlatego zachęcamy uczniów do wzięcia udziału w konkursie i stworzenia plakatu, karty do książki kucharskiej lub filmu, które będą promować niemarnowanie żywności!

Konferencja Naukowa - Nie marnuj żywności – żywność to wartość

30 września 2024 r. z okazji Światowego Dnia Żywności odbyła się w MRiRW Konferencja Naukowa - Nie marnuj żywności – żywność to wartość. Podczas konferencji przedstawiono m.in. informacje nt. propozycji ustawodawczej Komisji Europejskiej w zakresie ograniczenia odpadów żywności.  

Zapis konferencji można zobaczyć na stronie internetowej MRiRW>>>

kaczka

Na wniosek hodowców drobiu z Żuromina, którzy zmuszeni zostali do utylizacji ptaków na skutek choroby ptasiej grypy przez powiatowego lekarza weterynarii, Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 16 października 2024 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o interwencję u Ministra Finansów o zmianę podejścia urzędników Urzędu Skarbowego do otrzymanych przez rolników odszkodowań za likwidację hodowli i nienaliczania podatku dochodowego od odszkodowań, które otrzymali rolnicy.

Zgodnie z przepisami art. 49 ustawy z 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2023 r. poz. 1075) - za zwierzęta gospodarskie określonych gatunków (w tym drób), zabite lub poddane ubojowi z nakazu powiatowego lekarza weterynarii - posiadaczowi zwierząt przysługuje odszkodowanie ze środków budżetu państwa w wysokości wartości rynkowej zwierzęcia. Wartość rynkową zwierzęcia określa się na podstawie średniej z trzech kwot oszacowania przyjętych przez powiatowego lekarza weterynarii oraz dwóch rzeczoznawców wyznaczonych przez tego lekarza z prowadzonej przez niego listy rzeczoznawców. W tej sprawie powiatowy lekarz weterynarii wydaje decyzję. Tak też się stało w przypadkach rolników hodowców drobiu z Żuromina.

W myśl przepisów art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 226 z późn. zm.) — „1. Wolne od podatku są:... 3) otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw..."

Otrzymane przez rolników odszkodowania, wynikają wprost z przepisów ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (art. 49) i dlatego powinny podlegać zwolnieniu z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Co więcej, została w tym temacie wydana w 2010 r. korzystna dla rolników, indywidualna interpretacja podatkowa (pismo z dnia 23 marca 2010 r. Izby Skarbowej w Warszawie znak: IPPB1/415-45/10-2/AM dotyczące możliwości zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych odszkodowania za szkodę spowodowaną ubojem drobiu z nakazu organów Inspekcji Weterynaryjnej - kopia w załączeniu) — a przepisy prawne w tym zakresie od tego czasu pozostają niezmienione.

Biorąc powyższe pod uwagę, Prezes KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o spowodowanie wydania jednolitej interpretacji przez Ministra Finansów w zakresie zmiany decyzji w przedmiotowym zakresie przez urzędy skarbowe, które nakazują rolnikom, którzy otrzymali odszkodowanie, na podstawie przepisów ustawy, za poddanie ubojowi drobiu (w związku ze stwierdzeniem ptasiej grypy) - zapłatę podatku dochodowego od otrzymanego odszkodowania.

Wystąpienie KRIR>>>

Interpretacja Izby Skarbowej z 2010 r.>>>

W odpowiedzi na pismo KRIR w sprawie przywrócenia możliwości wykonywania przeglądów technicznych ciągników rolniczych w podstawowych stacjach kontroli pojazdów lub na miejscu w gospodarstwie rolnika, Ministerstwo Infrastruktury, pismem z dnia 11 października 2024 r., przedstawiło następujące wyjaśnienia:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com