W odpowiedzi na pismo Krajowej Rady Izb Rolniczych z dnia 18 września 2024 r. przedstawiające wnioski Wielkopolskiej Izby Rolniczej w zakresie zmian w prawie budowlanym, mających na celu przyspieszenie procesów inwestycyjnych w zakresie budynków inwentarskich i budowli okołorolniczych, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pismem z dnia 11 października 2024 r., przedstawiło następujące wyjaśnienia:

Na wstępie należy zauważyć, że do kompetencji Ministra Klimatu i Środowiska należą przepisy, które regulują zasady ochrony środowiska i warunki korzystania z jego zasobów oraz zasady udostępniania informacji o środowisku i jego ochronie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) zwracało się do Ministerstwa Klimatu i Środowiska z prośbą o dokonanie analizy aktów prawnych, będących w kompetencji Ministra Klimatu i Środowiska, pod kątem możliwych do wprowadzenia rozwiązań oczekiwanych przez rolników. Niestety, do chwili obecnej nie wypracowano oczekiwanych rozwiązań.
Pragnę również poinformować, że do MRiRW docierają informacje w sprawie problemów związanych budową budowli rolniczych m.in. w zakresie uzyskania decyzji o warunkach zabudowy dla budowli takich jak silosy zbożowe. Mając na  uwadze te problemy, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podejmuje działania w sprawie wprowadzenie zmian legislacyjnych ułatwiających budowę płyt do składowania obornika, szczelnych zbiorników na gnojówkę lub gnojowicę, naziemnych silosów na materiały sypkie, o pojemności do 250 m3 czy silosów na kiszonkę, poprzez zwolnienie ich z uzyskania decyzji o warunkach zabudowy. W tej sprawie Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przy piśmie z dnia 9 sierpnia 2024 r. zwrócił się z prośbą do Ministra Rozwoju i Technologii o możliwie szybkie wprowadzenie zmian legislacyjnych ułatwiających budowę budowli rolniczych. MRiRW oczekuje na stanowisko w tej sprawie.
Odnosząc się do kolejnych postulatów m.in. w sprawie przyspieszenia procedury budowy obiektów inwentarskich, należy podkreślić, że w tej sprawie powinien zająć stanowisko Minister Rozwoju i Technologii, który odpowiada za dział budownictwo, planowanie oraz zagospodarowanie przestrzenne.
Ostatnia reforma planowania przestrzennego wprowadza daleko idące zmiany w zakresie możliwości lokalizowania różnego rodzaju inwestycji, w tym budynków inwentarskich. Obecnie samorządy gminne są na etapie tworzenia planów ogólnych.
Plan ogólny będzie miał charakter powszechnie wiążący (będzie aktem prawa miejscowego), stąd jego ustalenia będą musiały być przestrzegane na dalszych etapach procesu budowlanego.
W ramach planu ogólnego będą tworzone określone strefy planistyczne, w tym strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową (gdzie w profilu dodatkowym może być wprowadzony teren wielkotowarowej produkcji rolnej) oraz strefa produkcji rolniczej (gdzie w profilu podstawowym ma być dopuszczalna wielkotowarowa produkcja rolnicza). Tworząc odpowiednie strefy planistyczne, co do zasady, nastąpi ograniczenie przenikania różnych funkcji co w konsekwencji wpłynie na ograniczenie licznych konfliktów przestrzennych, które towarzyszą m.in. bliskiemu sąsiedztwu zabudowy związanej z rolnictwem z zabudową stricte mieszkaniową.
Do MRiRW wpływają zawiadomienia o przystąpieniu do sporządzenia planu ogólnego przekazywane przez jednostki samorządu terytorialnego. MRiRW po szczegółowej analizie charakterystyki danej gminy w kierowanym stanowisku m.in. wskazuje, że w przypadku składania przez rolników wniosków do projektu planu ogólnego, dotyczących wyznaczenia odpowiednich stref planistycznych w zakresie rozwoju gospodarstw rolnych, w tym budowy i rozbudowy budynków inwentarskich, należy wyznaczyć odpowiednią ilość takich stref. Na ten moment do samorządów gminnych MRiRW przekazano około 900 opinii do planów ogólnych.
Warto również podkreślić, że decyzję o tym jaka strefa, z jakim profilem funkcjonalnym, obejmie dane nieruchomości należy do władztwa planistycznego gminy, niemniej jednak to interesariusze powinni zgłaszać do samorządów gmin wnioski wskazując jak poszczególne tereny powinny być zagospodarowane – czy powinny być przeznaczone na rolnictwo, mieszkania czy usługi.
Jednocześnie informuję Pana Prezesa, że resort rolnictwa podejmuje i w dalszym ciągu będzie podejmował działania zmierzające do wprowadzenia ułatwień w zakresie budowy obiektów budowlanych w gospodarstwach rolnych, w szczególności prowadzących produkcję zwierzęcą.

Pismo KRIR >>> Pismo WIR >>>

Pismo MRiRW >>>

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com