3 kwietnia br w siedzibie Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie odbyło sięI Krajowe Forum Wodne. Tematem przewodnim była Ramowa Dyrektywa Wodna i jej wdrażanie w Polsce poprzez transpozycję do prawodawstwa krajowego. Wdrażanie Dyrektywy Wodnej wiąże się bezpośrednio z innymi wytycznymi Unii Europejskiej względem polityki ochrony środowiska m.in. Dyrektywą Azotanową regulującą kwestie wprowadzania azotu do środowiska przez rolnictwo.
Do udziału w konferencji zostali zaproszeni przedstawiciele różnych instytucji, zarówno państwowych jak i społecznych, związanych z gospodarką wodną w Polsce na różnym szczeblu. Ze względu na fakt, że wdrażanie Dyrektywy Wodnej wiąże się bezpośrednio z innymi wytycznymi Unii Europejskiej względem polityki ochrony środowiska m.in. Dyrektywą Azotanową regulującą kwestie wprowadzania azotu do środowiska przez rolnictwo, w spotkaniu wziął również udział przedstawiciel Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych.
Postanowienia Dyrektywy 2000/60/WE z dnia 23 października 2000 roku ustanawiającej ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej potocznie zwaną Ramową Dyrektywa Wodną (RDW) dotyczą śródlądowych wód powierzchniowych, przejściowych (morskie ujścia rzek o częściowo zasolonych wodach z dużym wpływem wód słodkich), przybrzeżnych oraz wód podziemnych. Głównym celem wdrażania RDW jest osiągnięcie do roku 2015 dobrego stanu ekologicznego i chemicznego wód powierzchniowych oraz dobrego stanu chemicznego i ilościowego wód podziemnych. Polskim normatywem legislacyjnym RDW jest przede wszystkim ustawa Prawo wodne, a także Prawo ochrony środowiska oraz ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.
Ramowa Dyrektywa Wodna wprowadza obowiązek konsultacji społecznych w zakresie harmonogramu i programu prac związanych ze sporządzaniem planów gospodarowania wodami oraz przeglądów istotnych problemów gospodarki wodnej. Chcąc włączyć się w proces szerzenia wiedzy na temat tej jakże istotnej kwestii zamieszczamy w plikach poniżej „Harmonogram i program prac związanych ze sporządzaniem planów gospodarowania wodami dla obszarów dorzeczy wraz z zestawieniem działań, które należy przeprowadzić w drodze konsultacji społecznych” oraz ankietę z prośbą o wypełnienie i odesłanie na adres mailowy Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Więcej informacji uzyskają Państwo na stronie Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej www.kzgw.gov.pl.