KRIR.JPGW marcu, podobnie jak w lutym najważniejsze miejsce w działalności Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych zajmowały sprawy zgłoszone podczas ostatniego posiedzenia KRIR w grudniu ubiegłego roku, a także związane z zakresem kompetencji samorządu rolniczego. Projekt ustawy o zmianie ustawy o izbach rolniczych jest obecnie sprawdzany pod względem prawnym przez legislatorów Sejmu RP. Zarząd Krajowej Rady kontynuował działania zmierzające do nieodpłatnego uzyskania nieruchomości z zasobu Agencji Nieruchomości Rolnych w celu wykonywania zadań statutowych KRIR. Ważne miejsce zajmowała ocena projektów aktów prawnych dotyczących rolnictwa i rozwoju wsi.

 

 

Ważnym wydarzeniem rolniczym, w którym aktywnie uczestniczył Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych były XV Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej i Leśnej AGROTECH w Kielcach w dniach 13-15 marca br. Na stoisku zorganizowanym wspólnie przez Krajową Radę Izb Rolniczych oraz Świętokrzyską Izbę Rolniczą zainteresowani rolnicy, jak zawsze mogli otrzymać bezpłatnie publikacje branżowe i wydawnictwa izb rolniczych, a także bezpośrednio spotkać się i porozmawiać z przedstawicielami KRIR. Podczas Targów zorganizowano również seminaria, w których uczestniczyli członkowie Rad Powiatowych Świętokrzyskiej Izby Rolniczej oraz zainteresowani zwiedzający rolnicy. Współorganizatorem seminariów była Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA, a także firmy BIN Sp. z o.o. i Wind&Power. Tematyka seminariów dotyczyła spraw szczególnie ważnych dla regionu świętokrzyskiego ale aktualnych dla rolników w całym kraju, jak możliwości dywersyfikacji dochodów rolniczych na przykładzie woj. świętokrzyskiego, przechowalnictwa zbóż i praktycznych aspektów planowania i realizacji inwestycji budowy farmy wiatrowej z uwzględnieniem dzierżawy gruntów rolnych pod fermy wiatrowe. W trakcie uroczystej gali rozdania nagród przyznanych wystawcom i organizatorom wystawy, wręczono pamiątkowe statuetki Krajowej Rady Izb Rolniczych Zarządowi Targów Kielce, P.P.H.U. Zakładowi Piekarniczemu H.E. Olszyńscy z Koluszek, BIN Sp. z o.o. z Aleksandrowa Kujawskiego oraz wyróżnienie najlepszemu Młodemu Rolnikowi – zwycięzcy II Olimpiady Młodych Producentów Rolnych, zorganizowanej przy okazji targów AGROTECH przez Związek Młodzieży Wiejskiej.

19 marca Zarząd KRIR zawarł porozumienie o współpracy z Fundacją Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA. Współpraca będzie dotyczyć organizacji wspólnych seminariów, konferencji, warsztatów, wspólnego udziału w konkursach lub przetargach, wymiany informacji, wspólnego przygotowywania wniosków o dotacje współfinansowane przez Unię Europejską oraz promowania wspólnych działań.

W marcu br. Minister Środowiska przedstawił do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu postępowania przy szacowaniu szkód oraz wypłat odszkodowań za szkody w uprawach i płodach rolnych, który powstał w wyniku prac powołanego z inicjatywy Krajowej Rady Izb Rolniczych przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi Międzyresortowego Zespołu Roboczego ds. „Szkód Łowieckich”. Kolejnym projektem uwzględniającym postulaty samorządu rolniczego dotyczące szkód łowieckich jest przedstawiony projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne.

Zarząd Krajowej Rady przyjął z zadowoleniem projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, dotyczący ujednolicenia stawek oprocentowania kredytów. Problem ten samorząd rolniczy zgłaszał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi już w lutym br.

W marcu wpłynął do konsultacji senacki projekt ustawy o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, którego celem jest usprawnienie obrotu działkami rolnymi o powierzchni mniejszej niż 1 ha. Projekt stanowi realizację postulatów samorządu rolniczego i został oceniony pozytywnie.

Zarząd Krajowej Rady podejmował w okresie sprawozdawczym działania w celu realizacji wniosków z posiedzenia KRIR oraz wiele działań interwencyjnych w związku ze zgłaszanymi przez izby wojewódzkie problemami i wnioskami, a także w wyniku analizy sytuacji w sektorze rolnym.

Realizacja wniosków z ostatniego posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych:
Realizując wniosek posiedzenia KRIR zobowiązujący Zarząd do rozważenia możliwości przeprowadzenia dogłębnej analizy wszelkich aspektów, w tym konsekwencji prawno-finansowych związanych z budową elektrowni wiatrowych na dzierżawionych od rolników gruntach rolnych Zarząd Krajowej Rady podjął kroki w celu opracowania wyczerpującego materiału. W efekcie zrealizowanych działań 16 marca br. został rozesłany do wojewódzkich izb rolniczych materiał informacyjny dla rolników zainteresowanych dzierżawą gruntów rolnych pod siłownie wiatrowe. Przygotowując niniejsze opracowanie wykorzystano ekspertyzę prawną udostępnioną przez Dolnośląską Izbę Rolniczą oraz materiały szkoleniowe z seminarium zorganizowanego podczas Targów AGROTECH pt. „Praktyczne aspekty planowania i realizacji inwestycji budowy farmy wiatrowej z uwzględnieniem etapów istotnych z punktu widzenia rolników wydzierżawiających grunty”.

W związku z wystąpieniem Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych skierowanym w lutym br. z wnioskiem do Agencji Nieruchomości Rolnych o jednoznaczną wykładnię prawa stanowiącego podstawę dla kwalifikacji nieruchomości rolnych pozostających w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa jako tzw. grunty potencjalnie atrakcyjne, ANR informuje w odpowiedzi z dnia 18 marca br., że sprzedaż nieruchomości rolnych Zasobu WRSP prowadzona jest na zasadach określonych w ustawie z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (Dz. U. z 2007 r. Nr 231, poz. 1700 z późn. zm.) oraz w przepisach wykonawczych. Wartość gruntów określa rzeczoznawca majątkowy, który jest zobowiązany do wykonywania czynności, zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów prawa i standardami zawodowymi, ze szczególną starannością właściwą dla zawodowego charakteru tych czynności oraz z zasadami etyki zawodowej, kierując się zasadą bezstronności w wycenie nieruchomości.

Pozostałe działania Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych.
04.03.09 Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o wprowadzenie zmian w Prawie o ruchu drogowym, polegających na zwiększeniu dopuszczalnej prędkości poruszania się ciągników rolniczych po drogach publicznych do prędkości określonej homologacją dla danego ciągnika.
04.03.09 Zarząd KRIR zwrócił się do Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w sprawie rozważenia możliwości wprowadzenia obowiązku zamieszczania na opakowaniach artykułów rolno-spożywczych cen sugerowanych. Przyjęcie takiego zobowiązania mogłoby ograniczyć nieuzasadniony wzrost cen i czerpanie nadmiernych zysków przez pośredników handlowych.
06.03.09 W związku ze zbliżającym się terminem uruchomienia działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” PROW 2007-13 Zarząd KRIR ponownie wystąpił do Ministra Rolnictwa w sprawie dostosowania szczegółowych zasad i wskaźników stosowanych przez ARiMR do oceny wniosków do postępu technicznego i aktualnych ofert producentów sprzętu rolniczego. W szczególności dotyczy to dostosowania parametrów kombajnów zbożowych do wielkości gospodarstw.
6.03. 09 Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska z pisemnym wnioskiem o wypłaty dopłat bezpośrednich dla rolników w euro, zamiast złotego jak ma to obecnie miejsce. W opinii samorządu rolniczego, przy dużych wahaniach kursu złotego w stosunku do euro, zwłaszcza w dobie światowej recesji gospodarczej, wypłata środków w krajowej walucie powoduje znaczny spadek transferu finansowego na polską wieś.
Analizując bieżącą sytuację ekonomiczną polskich gospodarstw rolnych, a także postulaty zgłaszane przez wojewódzkie izby rolnicze, 9 marca br. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Gospodarki Waldemara Pawlaka z wnioskiem o rozważanie możliwości zarządzenia skupu zbóż na potrzeby rezerw materiałowych w wysokości 100 tysięcy ton. Zdjęcie przytoczonej powyżej ilości ziarna z rynku pozwoli na ustabilizowanie sytuacji cenowej zbóż, czego konsekwencją będzie zapewnienie odpowiedniego poziomu dochodów ich producentów do rozpoczęcia tegorocznej kampanii żniwnej.

Przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli w omawianym okresie w następujących posiedzeniach komisji parlamentarnych:
03.03.09 posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt (1561, 1648). Drugim punktem programu posiedzenia było przedstawienie przez Ministra Skarbu informacji o funkcjonowaniu Krajowej Spółki Cukrowej.
03.03.09 posiedzenie Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi podczas której Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawił informację o sytuacji na rynku cukru a Minister Skarbu Państwa informacje o przyszłości Krajowej Spółki Cukrowej.
04.03.09 posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie drastycznego wzrostu cen nawozów sztucznych.
04.03.09 wspólne posiedzenie Sejmowych Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Skarbu Państwa w sprawie komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (druk 1423).
05.03.09 posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na którym Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawił przewidywania dotyczące rynku środków ochrony roślin w nadchodzącym sezonie wegetacyjnym.
17.03.09 posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi podczas którego Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawił informację o realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-13.
17.03.09 posiedzenie Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, podczas którego Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawił informacje nt. legalności upraw GMO i obrotu nasionami genetycznie zmodyfikowanymi w świetle ustawy o nasiennictwie, stanowisko Rządu RP w sprawie GMO oraz informacje o wynikach kontroli NIK w sprawie GMO. W drugiej części posiedzenia rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o nasiennictwie oraz ustawę o zmianie ustawy o ochronie zwierząt.
18.03.09 posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Nadzwyczajnej „Przyjazne Państwo” w sprawie opodatkowania działów specjalnych produkcji rolnej przy zastosowaniu norm szacunkowych.
19.03.09 posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne oraz projektu ustawy o zakładach leczniczych dla zwierząt.
20.03.09 uroczyste zakończenie Ogólnopolskiego Konkursu „Rolnik – Farmer Roku”.
20.03.2009 I Ogólnopolskie Spotkanie Wielkanocne Rzeźników i Wędliniarzy

Przedstawiciele Zarządu uczestniczyli ponadto w innych ważnych wydarzeniach:
4-5.03.09 konferencja V Dni Przedsiębiorcy Rolnego w Poznaniu
10.03.09 Forum Rolnicze MALANÓW 2009.
11.03.09 Spotkanie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z Organizacjami i Związkami Rolników poświęcone aktualnej sytuacji w rolnictwie. Podczas seminarium przedstawiciele resortu zaprezentowali następujące tematy: Działalność MRiRW (synteza), realizacja PROW 2007-2013, płatności bezpośrednie na 2009 r., funkcjonowanie grup producentów rolnych, przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej, działania MRiRW na rzecz stabilności i rozwoju.
11.03.09 spotkanie członków Rad Powiatowych Dolnośląskiej Izby Rolniczej
12.03.09 posiedzenie Zespołu-Komitetu do Spraw Monitorowania Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
12.03.09 posiedzenie Komitetu Monitorującego Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego 2004-6.
13.03.09 uroczyste podsumowanie konkursu AGROLIGA 2008
16.03.09 spotkanie w Ambasadzie USA ku czci Profesora Franciszka Tomczaka
17.03.09 spotkanie w Ambasadzie Irlandii z okazji Dnia Świętego Patryka
19.03.09 posiedzenie Kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi
19.03.09 spotkanie z organizacjami rolniczymi w siedzibie ZZR „Samoobrona” w celu ustalenia wspólnego stanowiska w sprawie pogarszającej się sytuacji w rolnictwie.

Z prac COPA:
W okresie sprawozdawczym odbyły się dwa spotkania przygotowawcze do posiedzeń Grup Roboczych COPA w Brukseli:
6.03.09 odbyło się spotkanie konsultacyjne Grupy Roboczej ds. Bioenergii i Biotechnologii.
11.03.09 w siedzibie Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych w sprawie przygotowania stanowiska polski na posiedzenie Grupy ds. Roślin Zbożowych, Oleistych i Białkowych.

W omawianym okresie odbyły się 2 posiedzenia Zarządu KRIR oraz posiedzenie Komisji Budżetowej. W tym czasie Zarząd KRIR otrzymał do zaopiniowania 9 rządowych i poselskich projektów aktów prawnych (wykaz w załączeniu).

Biuro Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazywało bieżące informacje o pracach Zarządu do wszystkich izb rolniczych, jak również informacje i materiały, uzyskiwane w instytucjach działających w obszarze rolnictwa. Ponadto, wiele uwagi poświęcono sprawom organizacyjnym i koordynacyjnym, min. przygotowaniu do realizacji projektu szkoleniowego „Prowadzenia gospodarstw specjalizujących się w produkcji mleka w aspekcie podstawowych czynników produkcji zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakresie ochrony środowiska, bezpieczeństwa żywności i dobrostanu zwierząt oraz dobrej kultury rolnej – cross compliance”

W dniu 12 marca br. został złożony wniosek do KRS o zarejestrowanie spółki KRIR sp. z o.o., która została powołana aktem notarialnym w dniu 6 lutego br.

icon_doc.gif
wykaz aktów prawnych marzec 2009

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com