Działania Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w okresie sprawozdawczym skupiały się przede wszystkim na monitoringu aktualnej sytuacji polskiego rolnictwa, zwłaszcza wobec rosnącej skali problemu wzrostu cen środków do produkcji rolniczej przy jednoczesnym braku skutecznych mechanizmów krajowego wsparcia gospodarstw. Kwestią, na którą zwrócono szczególnie uwagę podczas prac Zarządu był brak kredytów preferencyjnych dla rolników. Mając na względzie aktualną sytuację ekonomiczną w sektorze rolnym, 8 maja Zarząd KRIR negatywnie zaopiniował projekt nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowego zakresu i kierunków działań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz sposobów ich realizacji, zgodnie z którym minimalny poziom spłaty przez kredytobiorcę oprocentowania do kredytów preferencyjnych wzrosnąć miałby z 2 do 3,5%. W odpowiedzi na pismo samorządu rolniczego resort rolnictwa przedstawił szerokie wyjaśnienia uzasadniające proponowaną zmianę, z których wynika, iż takie rozwiązanie wymusza zbyt mała ilość środków zabezpieczonych na ten cel w budżecie państwa oraz zobowiązania zaciągnięte przed 31 grudnia 2007 roku. Zarząd KRIR nie zgadzając się z przedstawioną argumentacją ponownie odniósł się do tej kwestii sugerując MRiRW dalsze negocjacje wysokości środków przeznaczonych na dopłaty do oprocentowania kredytów z Ministerstwem Finansów. Jednocześnie w tym samym wystąpieniu, realizując wniosek z V Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych III kadencji, Zarząd KRIR zawnioskował do MRiRW o podjęcie działań w celu zwiększenia dostępności linii kredytów preferencyjnych o agencyjnym symbolu „nKZ” przeznaczonych na zakup gruntów rolnych.
14 maja na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Prezes Zarządu KRIR pan Wiktor Szmulewicz oraz Wiceprezes pan Władysław Piasecki odnieśli się do kwestii dostępności kredytów preferencyjnych zwracając uwagę na fakt, iż brak możliwości odpowiedniego poziomu inwestycji w gospodarstwach rolnych jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem, który może przyczynić się do spadku konkurencyjności polskich rolników względem innych krajów Unii Europejskiej. Specyfika prowadzenia działalności rolniczej powoduje bowiem, że rolnicy bez odpowiednich nakładów na modernizację gospodarstw i ich ciągłe dostosowywanie do warunków rynkowych nie są w stanie produkować na odpowiednim poziomie opłacalności. Podczas tej konferencji przedstawiciele Zarządu dementowali pojawiające się w mediach rolniczych w tym czasie informacje na temat znacznego wzrostu dochodów producentów rolnych.
W omawianym okresie Zarząd KRIR występował ponadto w różnych tematach dotyczących zarówno otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych jak i analizując aktualne problemy w sektorze rolnym.
13 maja, realizując wniosek z V Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych III kadencji, Zarząd KRIR wystąpił do Marszałka Sejmu RP pana Bronisława Komorowskiego w sprawie zmian w zasadach przyznawania pomocy w ramach działania "Ułatwienie startu młodym rolnikom" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, w szczególności w kwestii powierzchni przejmowanego gospodarstwa. W opinii samorządu rolniczego otrzymanie pomocy w przypadku województw o średniej powierzchni gospodarstwa niższej od krajowej, wymóg dotyczący wielkości gospodarstwa powinien opierać się na średniej wojewódzkiej. W przypadku zaś województw o średniej powierzchni gospodarstwa wyższej od średniej krajowej, wymóg ten powinien zostać oparty na średniej krajowej powierzchni gospodarstwa.
W związku z sygnałami zgłaszanymi przez wojewódzkie izby rolnicze dotyczącymi utrudnień związanych z możliwościami zdobycia prawa jazdy kategorii T, 13 maja Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi pana Marka Sawickiego z wnioskiem o podjęcie działań w celu przywrócenia szkołom rolniczym oraz centrom kształcenia ustawicznego możliwości organizowania kursów na kategorię T prawa jazdy.
13 maja Zarząd KRIR przedłożył Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi panu Markowi Sawickiemu swoją opinię do projektu rozporządzenia MRiRW zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. W swoim wystąpieniu Zarząd KRIR odniósł się m.in. do zaproponowanej zmiany obliczania dochodu z pracy w gospodarstwie rolnym, którego wysokość jest jednym z kryteriów otrzymania stosownego wsparcia.
26 maja Zarząd KRIR wystosował wniosek do Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pana Dariusza Wojtasika o przekazanie do wiadomości samorządu rolniczego oraz wszystkich biur powiatowych ARiMR jednolitych i wyraźnie określonych wymagań stawianych beneficjentom działania 2 PROW „Wsparcie Gospodarstw niskotowarowych”.
30 maja Zarząd KRIR, wspólnie z Federacją Branżowych Związków Producentów Rolnych i Stowarzyszeniem Polska Federacja Producentów Żywności, wystosował pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi pana Marka Sawickiego z opinią na temat skierowanego do konsultacji międzyresortowych projektu ustawy o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych. Wystąpienie podyktowane było faktem pominięcia przez MRiRW uwag organizacji rolniczych do w/w projektu wypracowanych w drodze porozumienia branżowego w obecności przedstawicieli resortu rolnictwa. Ostateczny kształt niniejszego projektu był przedmiotem kilku czerwcowych spotkań, w których udział brali przedstawiciele Zarządu KRIR, a także związków branżowych, przetwórców i resortu rolnictwa.
9 czerwca Zarząd KRIR przedstawił Zastępcy Szefa Kancelarii Sejmu panu Lechowi Czapli opinię do projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. W opinii samorządu rolniczego proponowane w nowelizacji zmiany, w świetle których przepisy ustawy nie będą miały zastosowania do gruntów rolnych położonych w granicach administracyjnych miast, będą miały negatywne skutki dla terenów wiejskich z uwagi na dysproporcje jakie pojawią się w związku z uproszczoną procedurą zagospodarowania gruntów w obrębie miast.
Mając na uwadze zgłaszane samorządowi rolniczemu przypadki wydawania przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa negatywnych decyzji dotyczących przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Ułatwienie startu młodym rolnikom” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, ze względu na fakt, iż część gruntów rolnych wchodzących w skład przejętego gospodarstwa stanowiła przedmiot współwłasności innej niż małżeńska, 11 czerwca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi pana Marka Sawickiego z wnioskiem o jednoznaczną interpretację przepisów rozporządzenia Ministra z dnia 17 października 2007 roku będącego aktem wykonawczym dla tego rodzaju pomocy (w załączeniu). Wystąpienie zostało przekazane również do wiadomości prezesa ARiMR pana Dariusza Wojtasika.
11 czerwca Zarząd KRIR, nawiązując do swoich poprzednich wystąpień do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie przyszłego kształtu funkcjonowania w Polsce systemu doradztwa rolniczego, ponownie pisemnie wyraził gotowość samorządu rolniczego do przejęcia obowiązku realizowania doradztwa rolniczego w formie zadania zleconego z zakresu administracji rządowej. W tej samej kwestii zwrócono się ponadto z wnioskiem do Wiceprezesa Rady Ministrów oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji pana Grzegorza Schetyny oraz Wicepremiera i Ministra Gospodarki pana Waldemara Pawlaka.
18 czerwca, w związku ze stwierdzonymi problemami rolników związanymi ze składaniem umów do wniosków o otrzymywanie przejściowych płatności z tytułu owoców miękkich, Zarząd KRIR w trybie pilnym wniósł do resortu rolnictwa o odniesienie się do zaistniałej sytuacji.
Miesiące maj i czerwiec to również czas obfitujący w różne wydarzenia związane z rolnictwem i obszarami wiejskimi, w których udział brali przedstawiciele samorządu rolniczego.
14 maja w Warszawie przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli w konferencji poświęconej omówieniu działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 delegowanych przez MRiRW na samorządy województw. Była to również okazja do bliższego zapoznania się z efektami rzeczowymi i finansowymi wsparcia z wybranych działań SPO „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006” oraz założeniami dla Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Organizatorem tego wydarzenia było Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W dniach 17-18 maja w Sierakowie koło Przasnysza (woj. mazowieckie) miała miejsce siódma już edycja Międzynarodowej Wystawy Rolniczej ZIELONE AGRO SHOW zorganizowana przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Wśród ponad 150 wystawców nie zabrakło samorządu rolniczego. Na stoisku przygotowanym wspólnie przez Krajową Radę Izb Rolniczych i Mazowiecką Izbę Rolniczą odwiedzający imprezę rolnicy mogli otrzymać branżową prasę, publikacje wydawane przez wojewódzkie izby rolnicze oraz fachowe porady. Według szacunkowych obliczeń organizatorów wystawę w ciągu 2 dni odwiedziło ponad 25 tysięcy osób.
19 maja w Zielonej Górze, pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wspólnie z Lubuską Izbą Rolniczą zorganizował konferencję pt. „Szkody łowieckie w rolnictwie”. Głównym celem seminarium było przedstawienie narastającego problemu szkód łowieckich na gruntach rolnych oraz uświadomienie konieczności zmian w prawodawstwie polskim w zakresie rozwiązań związanych z odszkodowaniami w kwestii szkód wyrządzanych przez zwierzynę łowną i chronioną. W obradach, które prowadził Wiceprezes KRIR pan Władysław Piasecki uczestniczyli nie tylko przedstawiciele samorządu rolniczego z całej Polski, ale również resortów rolnictwa i środowiska, Dyrekcji Lasów Państwowych oraz Polskiego Związku Łowieckiego i samorządu województwa lubuskiego. W wyniku konferencji udało się uzyskać zgodę Ministra Środowiska do udziału w pracach Zespołu roboczego, którego zadaniem jest wypracowanie koncepcji rozwiązania zidentyfikowanych problemów dotyczących szkód w rolnictwie powodowanych przez wolnożyjące dzikie zwierzęta.
W dniach 27-28 maja w Krakowie odbyła się II Ogólnokrajowa konferencja „Leader w Polsce - doświadczenia i przyszłość”. Wydarzenie to było częścią projektu "Krajowej Sieci Leader+", realizowanego przez konsorcjum, w którego skład wchodzą Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAPA), Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich (FAOW), Krajowa Rada Izb Rolniczych oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. Organizatorem spotkania było CDR Oddział w Krakowie. W konferencji udział wzięło ok. 260 osób z całego kraju, w tym: przedstawiciele instytucji wchodzących w skład konsorcjum (w tym KRIR), Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Lokalnych Grup Działania, samorządów lokalnych oraz goście zagraniczni z reprezentantem Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa Komisji Europejskiej na czele.
29 maja miało miejsce uroczyste otwarcie Giełdy Żywca Wieprzowego. W inauguracyjnym uruchomieniu pierwszego przetargu wzięli udział przedstawiciele inicjatorów powstania platformy działających w tym celu na podstawie trójstronnego porozumienia podpisanego w marcu br tj. Krajowej Rady Izb Rolniczych, spółki e-WGT S.A. i Polskiego Związku Producentów i Hodowców Trzody Chlewnej POLSUS, a także reprezentanci zakładów przetwórczych i dziennikarze. Platforma internetowa została powołana pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, którego reprezentantem podczas uroczystości otwarcia był Podsekretarz Stanu pan Artur Ławniczak.
W dniach 30 maja - 7 czerwca, pod hasłem „Wspólne działania na rzecz opłacalnego i trwałego rozwoju”, odbył się w Polsce 38 Światowy Kongres Rolnictwa IFAP. Na oficjalnej uroczystości otwarcia konferencji, jaka miała miejsce 4 czerwca w Warszawie obecni byli przedstawiciele Zarządu KRIR oraz reprezentanci wojewódzkich izb rolniczych.
4 czerwca, zgodnie z uchwałą podjętą podczas V Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych III kadencji, podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy KRIR a Polskim Związkiem Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego. Dokument ma na celu m.in. podejmowanie wspólnych inicjatyw na rzecz rozwoju hodowli i produkcji bydła mięsnego w Polsce oraz wypracowywanie wspólnych opinii i analiz dotyczących tego sektora. 11 czerwca Zarząd KRIR pisemnie poinformował o podpisaniu niniejszego porozumienia wszystkich prezesów wojewódzkich izb rolniczych i jednocześnie zwrócił się o wsparcie działań KRIR i rozszerzanie współpracy z PZHiPBM na szczeblu regionalnym.
W dniach 4-5 czerwca w Warszawie odbyły się III Międzynarodowe Targi Bezpieczeństwa Żywności, Higieny i Pest Control EuroHiPeCo 2008. Pierwszego dnia wystawy miała miejsce konferencja „Bezpieczeństwo żywności w produkcji rolniczej – od pola do stołu” dedykowana rolnikom. Podczas tego seminarium autorytety z Polski i goście z urzędów i organizacji Unii Europejskiej zaprezentowali poglądy, stanowiska, akty prawne oraz rozwiązania proceduralne stosowane w produkcji rolnej. Obecność samorządu rolniczego na tym wydarzeniu została zaznaczona stoiskiem zorganizowanym przez biuro Krajowej Rady Izb Rolniczych.
18 czerwca prezes Zarządu KRIR pan Wiktora Szmulewicza oraz wiceprezes Władyslaw Piasecki podpisali porozumienie o współpracy ze Związkiem Zawodowym Centrum Narodowe Młodych Rolników. Celem parafowanego dokumentu jest rozwój i zacieśnienie współpracy między organizacjami, która w szczególności polegać ma m.in. na wypracowywaniu wspólnych opinii i analiz dotyczących sektora rolnego oraz podejmowaniu wspólnych inicjatyw w obszarze współpracy zagranicznej.
W dniach 19-20 czerwca Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wziął udział w spotkaniu przedstawicieli zawiązków zawodowych, organizacji i izb rolniczych z Kierownictwem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zorganizowanym w siedzibie Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Płońsku O/Poświętne. Spotkaniu przewodniczył i dyskusję prowadził Pan Artur Ławniczak – Podsekretarz Stanu w MRiRW. Obecna była Pani Maria Zwolińska – Radca Ministra, która będzie odpowiedzialna za kontakty z organizacjami i związkami rolników. Podczas spotkania przedstawiono następujące prezentacje:
- Działania w zakresie wdrażania działań w okresie 2007-2013 w ramach osi priorytetowych PROW – p. Mieczysław Paradowski Dyrektor Dept. Rozwoju Obszarów Wiejskich MRiRW
- Analiza sytuacji na wybranych rynkach rolnych – p. Waldemar Guba Dyrektor Dept. Rynków Rolnych
- Możliwości ochrony rynku – działania Inspekcji Weterynaryjnej w zakresie kontroli granicznej i kontroli rynku wewnętrznego - Krzysztof Jażdżewski – Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii
- Funkcjonowanie „Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich” – Katarzyna Laskowska – Naczelnik w Dept. Rozwoju Obszarów Wiejskich
- Wykorzystanie środków w ramach programów PHARE, SAPARD, SPO, PROW 2004-2006, absorpcja środków z PROW 2007-13
- Monitoring suszy rolniczej w Polsce – Seweryn Kukuła – Dyrektor Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach
Minister Sawicki przekazał uczestnikom spotkania założenia do ustawy o systemie ubezpieczenia społecznego w rolnictwie i rybołówstwie i zachęcał do wypracowania stanowiska organizacji i związków w tej sprawie. Przekazał też propozycje programu prac rządu na II półrocze br. Poruszył również między innymi takie zagadnienia jak udział polskich organizacji w COPA-COGECA, kwotowanie produkcji mleka, dopłaty do obowiązkowych ubezpieczeń roślin i zwierząt, ustalanie dochodów w rolnictwie, podatek dochodowy w rolnictwie, zmiany w PROW 2007-13.
W okresie sprawozdawczym przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli także w posiedzeniach sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich i senackiej Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska, na których omawiane były następujące tematy:
- 7 maja - rozpatrzenie uchwały Senatu o stanowisku w sprawie ustawy o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz informacja o udziale Polski w pracach organów Unii Europejskiej w zakresie rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich podczas prezydencji portugalskiej;
- 9 maja - informacja na temat wzrostu cen nawozów, paliw, energii elektrycznej i skutków jakie ten wzrost wywiera na ceny produktów rolnych oraz opłacalność produkcji rolnej; omówienie sytuacji na rynku trzody chlewnej i drobiu;
- 8, 27 i 28 maja - rozpatrzenie dwóch poselskich projektów ustaw o zmianie ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników, ustawy o związkach zawodowych rolników indywidualnych oraz ustawy o izbach rolniczych;
- 30 maja - rozpatrzenie odpowiedzi na dezyderat w sprawie sytuacji na rynku żywca wieprzowego oraz ocena funkcjonowania Kasy rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i planowane zmiany;
- 10 czerwca - pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych;
- 13 czerwca - pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o paszach oraz informacja o skutkach suszy w rolnictwie oraz przewidywanych formach pomocy dla poszkodowanych gospodarstw;
- 18 czerwca - rozpatrzenie projektu ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych oraz projektu ustawy o zmianie ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników, ustawy o związkach zawodowych rolników indywidualnych oraz ustawy o izbach rolniczych;
- 24 czerwca - pierwsze czytanie pilnego rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.
W okresie sprawozdawczym przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli ponadto w wielu innych wydarzeniach z zakresu rolnictwa i rozwoju wsi:
- spotkania Zespołu ds. związanych z uproszczeniem procedur stosowanych w PROW 2007-2013;
- 5 maja - międzynarodowa konferencja „Rolnictwo i przemysł spożywczy cztery lata po rozszerzeniu Unii Europejskiej - czy wykorzystaliśmy szansę?” zorganizowana przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie;
- 11 maja - uroczystość uhonorowania laureatów medalu Św. Izydora Oracza za szczególne zasługi w rolnictwie zorganizowana przez Stowarzyszenie Świętego Izydora Oracza w Białymstoku;
- 12 maja - posiedzenie Zespołu ds. związanych z uproszczeniem procedur stosowanych w PROW 2007-2013 dotyczące działania „Ułatwienie startu młodym rolnikom”;
- 15 maja - posiedzenie Zespołu Krajowego Komitetu Sterującego Planem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2004-2006;
- 18 maja - I Krajowy Zjazd Programowy delegatów NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” w Warszawie;
- 24-25 maja - zorganizowana przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie wystawa pn. „Zielona Gala”;
- 28-31 maja - XIX Krajowe Forum Kobiet Wiejskich zorganizowane przez Śląską Izbę Rolniczą;
- 30 maja - Uroczyste Posiedzenie Rady Naukowej Instytutu Ochrony Roślin - Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu;
- 30 maja - konferencja w Senacie RP pt. „Żywność naturalna wysokiej jakości szansą rozwoju polskiego rolnictwa”;
- 30 maja - posiedzenie Zespołu-Komitetu ds. Monitorowania Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich;
- 30 maja - uroczystość Dnia Samorządu Terytorialnego w Płocku;
- 7-8 czerwca - uroczystości X-lecia powiatu Mogileńskiego połączone z V Regionalnymi Targami Rolnymi w Cielicach oraz VI Powiatowymi Zawodami w Powożeniu Zaprzęgami;
- 12 czerwca - XV posiedzenie Komitetu Monitorującego Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego 2004-2006;
- 14-15 czerwca - IX Mazowieckie Dni Rolnictwa zorganizowane przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie Oddział Poświętne w Płońsku;
- 17 czerwca - posiedzenie Komitetu ds. Owoców i Warzyw Rady Gospodarki Żywnościowej przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi;
- 17 czerwca - konferencja pt. „Przyszłość polskiej branży mleczarskiej - rozwój czy stagnacja?” zorganizowana przez Związek Prywatnych Przetwórców Mleka;
- 18 czerwca - zorganizowane przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka spotkanie poświęcone wypracowaniu wspólnego stanowiska w sprawie procesu prywatyzacji spółek Skarbu Państwa zajmujących się inseminacją;
- 21-22 czerwca - Wielkopolskie Targi Rolnicze „Sielinko 2008”;
- 22 czerwca - Wojewódzkie Święto Truskawki zorganizowane w gm. Buczek;
- 23 czerwca - Walne Zgromadzenie Delegatów Podkarpackiej Izby Rolniczej III kadencji;
- 24 czerwca - posiedzenie Zespołu Ekspertów ds. Prognozowania Cen Podstawowych Produktów Rolniczych przy Agencji Rynku Rolnego.
Ważnym elementem działalności Zarządu KRIR w omawianym okresie sprawozdawczym była współpraca zagraniczna i rozwój kontaktów międzynarodowych samorządu rolniczego.
9 czerwca, w związku z zaplanowanym na 10-11 czerwca posiedzeniem grupy roboczej COPA-COGECA „Owoce i warzywa” przedstawiciel Zarządu KRIR uczestniczył w siedzibie biura Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” w spotkaniu uzgodnieniowym stanowiska polskich organizacji rolniczych.
11 czerwca w siedzibie COPA-COGECA w Brukseli odbyła się Konferencja Europejskich Izb Rolniczych. Organizatorem tego wydarzenia były wspólnie samorządy rolnicze Austrii, Francji i Niemiec. Wśród uczestników spotkania nie zabrakło przedstawicieli Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych. Na konferencji zaprezentowano funkcjonowanie prowadzonego przez izby rolnicze w poszczególnych krajach doradztwa rolniczego, dotychczasowa wymiana doświadczeń między europejskimi izbami rolniczymi oraz przyszły rozwój transgranicznej współpracy samorządów rolniczych krajów UE. Omówiono także możliwości kooperacji poprzez realizację wspólnych projektów m.in. z programu Leonardo da Vinci. Uczestnicy spotkania byli zgodni, że rozwijająca się wciąż współpraca izb rolniczych powinna zostać rozszerzona o wszystkie kraje Unii Europejskiej, które mają izby rolnicze a które dotychczas do tej współpracy nie przystąpiły (Hiszpania, Włochy) oraz państwa w bliskim sąsiedztwie Wspólnoty (m.in. Ukraina, Turcja). Przy okazji omawiania formy, jaką powinna obrać kolejna tego typu konferencja, głos zabrał Prezes KRIR pan Wiktor Szmulewicz, który podkreślił istotę tego typu spotkań oraz stwierdził, iż wydarzenie takie powinno mieć miejsce corocznie i stanowić ważny punkt koordynacji współpracy między samorządami rolniczymi różnych państw. Należy przypomnieć, że inicjatorem spotkań izb rolniczych Unii Europejskiej była Krajowa Rada Izb Rolniczych, która zorganizowała pierwszą Konferencję izb rolniczych państwa UE w październiku 2005 roku w Poznaniu. W tym inauguracyjnym spotkaniu uczestniczyli wówczas przedstawiciele samorządów rolniczych 9 krajów UE, a rozmowy zakończone zostały podpisaniem wspólnego komunikatu. Kolejne spotkanie tego rodzaju zostało zorganizowane przez Stałe Zgromadzenie Francuskich Izb Rolniczych w 2007 roku w Brukseli.
W dniach 12-13 czerwca miało miejsce czwarte w tym roku posiedzenie Prezydium COPA w Brukseli. Wśród uczestników i tym razem znaleźli się przedstawiciele Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z prezesem Wiktorem Szmulewiczem na czele. Pierwszy dzień obrad zdominowała debata z przedstawicielem gabinetu unijnej Komisarz ds. ochrony konsumentów pani Androulla Vassiliou na temat takich kwestii jak czyszczenie przeciwbakteryjne mięsa świeżego, nowelizacja prawa regulującego używanie pestycydów, GMO oraz klonowanie w kontekście handlowej produkcji zwierzęcej. Dyskusję nad ostatnią sprawą zakończyło przyjęcie stosownego stanowiska Komitetów COPA-COGECA. Podczas drugiego dnia spotkania rozmawiano na temat obecnej sytuacji rolnictwa europejskiego, w szczególności w kontekście cen nośników energii. Sytuacja w niektórych częściach kontynentu jest bardzo trudna ze względu na strajki w sektorze transportowym, które utrudniają odbiór produkcji z gospodarstw. Dyskutowano również o możliwościach przeciwdziałania sytuacji, w której następuje wzrost cen żywności przy jednoczesnym spadku cen nieprzetworzonych płodów rolnych. Wszyscy uczestnicy byli zgodni, że należy podjąć kroki w celu przeciwdziałania wyzysku i obserwowanego zjawiska spekulacji w łańcuchu dostaw żywności.
17 czerwca w siedzibie Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych w Warszawie odbyło się spotkanie polskich organizacji rolniczych będących członkami COPA w celu wypracowania wspólnego stanowiska na posiedzenie grupy roboczej COPA-COGECA ds. roślin zbożowych, oleistych i białkowych zaplanowane na 19-20 czerwca w Brukseli. Wśród obecnych na spotkaniu nie zabrakło przedstawiciela Zarządu KRIR. Podczas dyskusji szczegółowo omówiona została aktualna sytuacja sektora zbożowego w Polsce, w szczególności w kontekście wystąpienia zjawiska suszy na zachodzie kraju, oraz prognozy tegorocznych zbiorów
W dniach 19-20 czerwca br we Lwowie na Ukrainie odbyło się 32 posiedzenie przedstawicieli izb rolniczych krajów Grupy Wyszehradzkiej. Gospodarzem spotkania była Krajowa Izba Rolnicza Ukrainy, która już od ponad roku występuje w roli obserwatora rozmów samorządów rolniczych Czech, Słowacji, Węgier i Polski. Krajową Radę Izb Rolniczych reprezentował Wiceprezes Zarządu pan Władysław Piasecki. Podczas pierwszego dnia obrad omówiono pilne kwestie związane z przeglądem Wspólnej Polityki Rolnej oraz założenia do budżetu Unii Europejskiej po 2013 roku. Drugiego dnia rozmów, których miejscem wybrano siedzibę Lwowskiego Uniwersytetu Rolniczego na Dublianach, poruszono kwestie związane z możliwościami inwestycyjnymi krajów V4 na Ukrainie, współpracą transgraniczną w sferze rolnictwa, rozwoju obszarów wiejskich oraz agroturystyki. Uczestnicy spotkania wymienili się ponadto informacjami na temat prognozowanych na ten rok zbiorów zbóż i roślin oleistych w poszczególnych krajach. Tradycyjnie rozmowy zakończone zostały podpisaniem wspólnego komunikatu, w którym zawarte zostały główne wnioski, jakie padły podczas tej dwudniowej dyskusji.
W omawianym okresie sprawozdawczym Zarząd KRIR otrzymał do zaopiniowania 29 projektów aktów prawnych (wykaz w załączeniu). Biuro Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazywało bieżące informacje o pracach Zarządu do wszystkich izb rolniczych, jak również informacje i materiały, uzyskiwane w instytucjach działających w obszarze rolnictwa.
W związku ze wzrastającym zainteresowaniem wyłączaniem
gruntów rolnych z produkcji oraz zwiększonym napływem do wojewódzkich izb
rolniczych wniosków o wydanie opinii w tej sprawie, 9 czerwca w gamachu
Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Zarząd KRIR zorganizował szkolenie dla
pracowników samorządu rolniczego nt. „Ochrony gruntów rolnych i leśnych w
świetle obowiązujących przepisów prawa”. Prowadząca seminarium pani Hanna
Marzęcka, Naczelnik Wydziału Ochrony i Kształtowania Rolniczej Przestrzeni
Produkcyjnej MRiRW, omówiła obowiązujące przepisy oraz tryb postępowania
związanego ze zmianą przeznaczenia gruntów. Uczestnicy seminarium przedstawili
natomiast procedury opiniowania wniosków w swoich województwach. W spotkaniu
udział wzięli reprezentanci niemal wszystkich wojewódzkich izb rolniczych.
wykaz projektów aktów prawnych
otrzymanych w okresie 1 maj - 25 czerwiec 2008