copa_logo.gif

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PREZENTACJA ORGANIZACJI

 

 

COPA – Comité des Organisations Professionelles Agricoles (Komitet Rolniczych Organizacji Zawodowych) powstał 6 września 1958 roku po Konferencji w Stresa i zrzesza obecnie 53 organizacje z 25 krajów Unii Europejskiej oraz z rozwiniętych państw europejskich nienależących do Wspólnoty, jak Islandia, Norwegia, Szwajcaria. Z dniem 16 lutego br. również Krajowa Rada Izb Rolniczych stała się oficjalnie pełnoprawnym członkiem COPA .Obok pełnoprawnych członków COPA zrzesza również na prawach członka stowarzyszonego organizacje z krajów kandydujących – Bułgarii, Rumunii i Turcji. Członkami są przede wszystkim organizacje i rolnicze związki zawodowe oraz zrzeszenia branżowe, reprezentujące rolników z państw członkowskich UE.

W obecnej kadencji (2 lata) Prezesem COPA jest Pan Jean-Michel LEMETAYER (FR).
W skład Prezydencji COPA wchodzi ponadto 6-ciu Wiceprezesów:
Michael HORNBORG (FI)
Peter KENDALL (UK)
Kyriakos KYRIAKOU (CY)
Giuseppe POLITI (IT)
Gerd SONNLEITNER (DE)
Jan VELEBA (CZ)

W roku 1962 doszło do porozumienia pomiędzy COPA, a COGECA - bliźniaczą organizacją reprezentującą spółdzielców - Comité Géneral de la Cooperation Agricole (Główny Komitet Spółdzielczości Rolniczej), która powstała 24 września 1959 r. i zrzesza organizacje spółdzielcze z państw Unii Europejskiej. Przewodniczącym COGECA jest Donal CASHMAN. Od tej chwili organizacje te posiadają wspólny sekretariat i często wypracowują wspólne stanowiska. 

1. COPA wraz z COGECA:

  • tworzą największe lobby rolne w UE,
  • wpływają na Wspólną Politykę Rolną, 
  • współpracują z organami Unii Europejskiej:
    - Komisja Europejską,
    - Radą Europejską,
    - Parlamentem Europejskim,
    - Komitetem Ekonomiczno-Społecznym,
    - Komitetem Regionów,
  • bronią interesów rolników wobec ustaleń instytucji,
  • mają wpływ na formułowanie i realizację przepisów prawnych dotyczących rolnictwa i wsi,
  • promują i ułatwiają współpracę związków rolniczych, organizacji spółdzielczych i samorządu rolniczego w ramach Unii Europejskiej i jej polityce międzynarodowej. 

2. Podstawowe zadania COPA:

  • analiza problemów związanych z rozwojem Wspólnej Polityki Rolnej-     reprezentowanie interesów sektora rolnego, jako całości,
  • poszukiwanie rozwiązań wspólnotowych dla wszystkich zrzeszonych organizacji,
  • utrzymanie i rozwój kontaktów z instytucjami, innymi organizacjami oraz partnerami społecznymi działającymi na szczeblu krajowym państw Wspólnoty. 

Najważniejsza jest współpraca z Komisją Europejską, która przygotowuje akty prawne. Przedstawiciele COPA/COGECA za pośrednictwem swoich grup roboczych aktywnie uczestniczą w pracach tzw. komitetów doradczych i komitetów zarządzających, gdzie przygotowywane są propozycje rozwiązań prawnych dotyczących funkcjonowania poszczególnych rynków produktów rolnych oraz wielu innych zagadnień dotyczących obszarów wiejskich.  

3. Struktury organizacyjne COPA

- Prezydium
W skład Prezydium wchodzi po jednym przedstawicielu z każdej organizacji będącej na pełnych prawach członkowskich. Dodatkowo przewodniczący obradom ma okazjonalnie prawo zaprosić dodatkowe osoby związane z tematem spotkania. Obrady Prezydium odbywają się co dwa miesiące i zapadają na nich najistotniejsze decyzje dotyczące działalności i bytu całej organizacji.

- Prezydencja
W skład Prezydencji wchodzi prezes oraz sześciu wiceprezesów wybieranych na okres dwuletniej kadencji przez członków Prezydium. Zazwyczaj obrady Prezydencji odbywają się w trybie miesięcznym razem z spotkaniami Komitetu Koordynującego, i ich celem jest wypracowywanie porozumień w sprawach dotyczących realizacji bezpośrednich działań COPA/COGECA.

- Komitet Koordynacyjny
Zadaniem Komitetu Koordynacyjnego jest weryfikacja propozycji i wniosków Grup Roboczych COPA/COGECA przed ich zgłoszeniem na Prezydium. Komitet wymienia również co tydzień bieżące informacje i koordynuje realizację działań podjętych na Prezydium.

- Grupy Robocze
COPA posiada około 50 Grup Roboczych, które zajmują się problematyką poszczególnych gałęzi rolnictwa. Większość tych grup działa wspólnie w COPA i COGECA, jednak obie te organizacje posiadają również swoje odrębne grupy. Grupy Robocze zajmują się wszystkimi sprawami związanymi z ich tematyką i podejmują działania zarówno z własnej inicjatywy, jak i na polecenie Prezydium lub Prezesa COPA.


Organizacja posiada bezpośredni wpływ na Komisje Europejską zarówno poprzez regularne spotkania Prezydium COPA z Komisarzem ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jak i uczestnictwo przedstawicieli Grup Roboczych COPA w Zespołach Doradczych KE.

COPA uważana jest za najsilniejsze lobby rolnicze w Unii Europejskiej, które ma wpływ na kształt Wspólnej Polityki Rolnej, uważana jest także za jedną z najsilniejszych organizacji lobbystycznych w Europie.

5. Krajowa Rada Izb Rolniczych w COPA

KRIR jest pełnoprawnych członkiem COPA od 16 lutego 2006 r. Efektem prac Prezydium COPA, w których brali również udział przedstawiciele KRIR, w tym okresie jest „Memorandum COPA i COGECA w sprawie dalszego rozwoju europejskiego modelu rolnictwa”. Przedstawiciele KRIR biorą również udział w wielu pracach dotyczących między innymi reformy na rynku owoców i warzyw.

6. Finansowe warunki członkostwa w COPA 

Jednym z warunków członkostwa w COPA – zgodnie za statutem COPA, jest opłacenie składki członkowskiej. Wielkość tej składki wyznaczona jest przez Prezydium dla każdego kraju w zależności od jego przybliżonej wielkości i ogólnego potencjału rolniczego. Następnie składka ta jest dzielona na wszystkie organizacje z danego kraju należące do COPA na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy tymi organizacjami. Dla Polski wysokość tej składki ustalono na 518 589 Euro. Z uwagi jednak na okres przejściowy, niepełne dopłaty dla rolników oraz gorsza sytuację ekonomiczną w porównaniu do państw „starej unii” Prezydium COPA zadecydowało o tzw. Stopniowaniu składki w następujący sposób: do zapłaty w 2006 r. – 60% składki, czyli 311 153 Euro, w 2007 r. – 80% składki, czyli 414 871 Euro, zaś od roku 2008 – 100% składki, czyli 518 589 Euro.

Należy wspomnieć, że w okresie płacenia niepełnej składki członkowskiej organizacje z tych państw podlegają pewnym ograniczeniom praw członka (brak prawa głosu podczas głosowań nad przyjęciem nowych członków, wprowadzaniem zmian w statucie oraz opracowywaniem budżetu operacyjnego organizacji).

LISTA GRUP ROBPCZYCH COPA 

Lp. Symbol Tematyka
1.                    GT/ABI Rolnictwo ekologiczne
2.                    GT/ADA Żywienie zwierząt
3.                    GT/AL Alkohol
4.                    GT/AMI Skrobia
5.                    GT/AQ Akwakultura (chów i hodowla ryb i innych organizmów wodnych)
6.                    G/AQA Ubezpieczenia w rolnictwie
7.                    GT/BI Bioenergetyka/Biotechnologie
8.                    GT/BR Hodowla cieląt
9.                    GT/CER Zboża
10.                 GT/CF Komitet d/s kobiet
11.                 GT/CHE Konie
12.                 GT/COT Bawełna
13.                 CS/CP Rybołówstwo
14.                 GT/DA Żywność
15.                 GT/EA Pracodawcy rolni
16.                 POCC Komitet koordynacyjny d/s polityki
17.                 GT/EN Środowisko
18.                 GT/FL Owoce i warzywa
19.                 GT/FLT Przetwórstwo o owoców i warzyw
20.                 GT/FP Leśnictwo
21.                 GT/FS Pasze suche
22.                 GT/GOL Rośliny oleiste i wysokobiałkowe
23.                 GT/H Chmiel
24.                 GT/HOR Kwiaty i sadzonki
25.                 GT/LC Len i konopie
26.                 GT/LP Mleko i przetwory mleczne
27.                 GT/MI Miód
28.                 GT/MO Tereny górskie i o niekorzystnych warunkach gospodarowania (LFA)
29.                 GT/O Owce
30.                 GT/OO Olej z oliwek
31.                 GT/OV Jaja i drób
32.                 P Prezydium COGECA
33.                 CCC Komitet współpracy i koordynacji COGECA
34.                 GT/PPA Promocja artykułów rolniczych
35.                 GT/PDT Ziemniaki
36.                 GT/PHY Kwestie fitosanitarne
37.                 PR Prezydium COPA
38.                 GT/QJ Kwestie prawne i podatkowe
39.                 GT/QV Kwestie weterynaryjne
40.                 GT/RIZ Ryż
41.                 GT/SEM Nasiennictwo
42.                 GT/ST Struktury rolnicze
43.                 GT/SUC Cukier
44.                 GT/TAB Tytoń
45.                 GT/TUR Agroturystyka
46.                 GT/VB Wołowina i cielęcina
47.                 GT/VI Wino
48.                 GT/VP Wieprzowina

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com