Wniosek KRIR odnośnie zmian w przepisach prawnych dotyczących zwalczania i zapobiegania rozprzestrzenianiu się zachodniej stonki kukurydzianej oraz dopłat do zużycia materiału siewnego i sadzeniowego kategorii elitarny i kwalifikowany.
W dniu 16 maja br. KRIR wystosował do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - pana Andrzeja Leppera poniższy wniosek dotyczący przepisów prawnych odnośnie zwalczania i zapobiegania rozprzestrzenianiu się zachodniej stonki kukurydzianej oraz dopłat do zużycia materiału siewnego i sadzeniowego kategorii elitarny i kwalifikowany.
W związku z postulatami przedstawicieli samorządu rolniczego z niektórych regionów kraju zwracam się do Pana Premiera w imieniu Krajowej Rady Izb Rolniczych z prośbą o rozpatrzenie i podjęcie ewentualnych działań odnośnie następujących kwestii.
1. Wnioskujemy o zmianę zapisów rozporządzenia MRiRW z dnia 18 kwietnia 2007 r. w sprawie szczegółowych sposobów postępowania przy zwalczaniu i zapobieganiu rozprzestrzenianiu się zachodniej stonki korzeniowej (Dz. U. 2007 nr 74 poz. 490).
W obecnym brzmieniu przepisy tego rozporządzenia, w przypadku stwierdzenia obecności tego szkodnika w uprawie, nakazują producentowi rolnemu stosowanie między innymi, zmianowania tej uprawy zarówno w strefie porażenia, jak i bezpieczeństwa oraz buforowej raz na dwa lub trzy lata bądź jej zaniechanie na okres jednego lub dwóch lat (w zależności od strefy). Samorząd rolniczy w pełni rozumie intencje, którymi kierowali się legislatorzy proponując tak rygorystyczne przepisy, jak również zdaje sobie sprawę ze skali zagrożenia, które może powodować ten szkodnik. Naszym zdaniem należałoby jednak w tym przypadku brać również pod uwagę specyfikę produkcji kukurydzy, która z założenia uprawiana jest często w kilkuletniej monokulturze na dużych areałach, jako surowiec paszowy dla utrzymywanego licznego inwentarza żywego. Konsekwencją tego typu uprawy jest uzależnienie prawidłowego funkcjonowania gospodarstwa od kontynuacji zaplanowanej produkcji kukurydzy, zaś zakaz jej uprawy powoduje poważne problemy producenta. Producenta, który może być zmuszony do zmiany kilkuletniego planu w związku z faktem, że znalazł się w 5-kilometrowej strefie bezpieczeństwa od miejsca występowania stonki.
Dlatego też KRIR proponuje by przepis nakazujący zmianowanie ograniczyć jedynie do jednokilometrowej strefy porażenia i zmniejszyć jego okres do dwóch lat (jeden rok zaniechania produkcji kukurydzy), zaś w strefie bezpieczeństwa pozostawić jedynie obowiązek wykonania odpowiednich zabiegów chemicznych z koniecznością ich prewencyjnego powtórzenia w kolejnym sezonie. Propozycja ta poparta jest opiniami producentów kukurydzy, którzy twierdzą, że to właśnie prawidłowo wykonywane, skuteczne zabiegi chemiczne, a nie zmianowanie wydatniej przyczyniają się do eliminacji tego szkodnika w rejonach jego występowania. Reasumując, zdaniem samorządu rolniczego powyższe zmiany idące naprzeciw oczekiwaniom rolników zapewniłyby jednocześnie ich zaangażowanie i troskę o eliminację występowania zachodniej stonki korzeniowej i czystość swoich upraw bez konieczności poważnych zmian w planach gospodarowania.
2. Dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany udzielanych przez Agencję Rynku Rolnego.
Krajowa Rada Izb Rolniczych po konsultacjach z wojewódzkimi izbami rolniczymi zwraca się do Pana Ministra z uprzejmą prośbą o podjęcie kroków w celu zwiększenia w przyszłym roku budżetowym dopłat do odnośnego materiału. Zdaniem samorządu rolniczego obecnie proponowane stawki nie zapewniają wystarczającego wzrostu jego zużycia, którego poziom w chwili bieżącej jest jednym z najniższych w UE. Dlatego też jeszcze raz pozwolę sobie zwrócić uwagę Pana Premiera na ten fakt i wyrazić nadzieję, że będzie on przedmiotem powtórnej analizy możliwości zwiększenia tych dopłat.