W obchodach jubileuszu 20-lecia reaktywowania działalności izb rolniczych i 120-lecia istnienia izb na ziemiach polskich na zaproszenie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych udział wzięli przedstawiciele Stałego Zgromadzenia Francuskich Izb Rolniczych (APCA) z Prezesem Guy Vasseur na czele.
Przy okazji tej okazji, w dniu 25 sierpnia 2016 r. w gmachu MRiRW odbyło się spotkanie APCA ze współpracującymi wojewódzkimi izbami rolniczymi. Bardzo ważnym punktem spotkania było dokonanie przeglądu współpracy pomiędzy Izbami z Francji i Polski oraz informacja na temat zmian jakie dokonały się w Izbach w Polsce od 1995 roku, działania, cele osiągnięcia itd. włącznie z reformą administracji (podział na województwa). Ponadto, dokonano wspólnie bilansu współpracy miedzy poszczególnymi Izbami PL-FR oraz zajęto się możliwościami rozwoju współpracy oraz działań Izb na poziomie europejskim (ewentualnej współpracy w EUFRAS) na przyszłość. Przedstawiciele izb rolniczych, które utrzymują współpracę z regionalnymi izbami we Francji od wielu lat: Małopolska, Lubelska i Izba Rolnicza w Opolu przedstawiły prezentację na temat wspólnych działań, a goście z Francji szczegółowo omówili obecne zadania i funkcjonowanie francuskich izb rolniczych.
W trakcie spotkania odbyła się konferencja prasowa prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza, prezesa Stałego Zgromadzenia Francuskich Izb Rolniczych Guy Vasseur’a oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela, który zaznaczył, że w Polsce izby rolnicze powinny podnieść rangę na wzór przedwojennych i zwrócił uwagę, że w procesie przekształceń w latach 90.tych ubiegłego wieku wiele francuskich doświadczeń dotyczących funkcjonowania otoczenia rolnictwa zostało adaptowanych do polskich rozwiązań.
Prezes KRIR podkreślił, że należy współdziałać z francuskim samorządem rolniczym w zakresie dążenia do bardziej sprawiedliwej i równej Wspólnej Polityki Rolnej. Wiele jest wspólnych cech rolnictwa francuskiego i polskiego, m.in. oparcie na gospodarstwach rodzinnych i dlatego francuskie izby są najlepszym partnerem w rozwiązywaniu wspólnych problemów na forum unijnym.
Prezes Stałego Zgromadzenia Izb Rolniczych APCA zwrócił uwagę, że obecnie są dwa bardzo ważne tematy do omówienia: obecna i przyszła Wspólna Polityka Rolna, wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oraz rola i miejsce izb rolniczych w Europie. Prezes APCA omówił także trudną obecnie sytuacje na rynkach rolnych oraz zwrócił uwagę na nierówności pomiędzy europejskimi i amerykańskimi rolnikami, którzy maja ochronę cen.
Więcej zdjęć w galerii - zobacz >>>