logo sejm rpW środę 16 sierpnia 2023 r. obradowała podkomisja stała do spraw dobrostanu zwierząt gospodarskich i ochrony produkcji zwierzęcej w Polsce rozpatrując informację na temat realizacji ustawy o identyfikacji i rejestracji zwierząt w zakresie koniowatych z uwzględnieniem stanu prac nad opracowaniem i wdrożeniem systemu informatycznego rejestrującego zwierzęta koniowate.

Przewodniczący podkomisji pan poseł Kazimierz Plocke podniósł, że jest to kolejne spotkanie w tej sprawie. Wyraził nadzieję usłyszeć, na jakim jesteśmy etapie realizacji ustawy o identyfikacji i rejestracji zwierząt w zakresie koniowatych oraz stanu prac nad opracowaniem i wdrożeniem systemu informatycznego rejestrującego zwierzęta koniowate. Jak poinformował zebranych pan Krzysztof Ciecióra podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi zainteresowane strony: Polski Związek Hodowców Koni, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzą rozmowy, które porządkują prace sukcesywnie realizowane przez agencję a mianowicie:

  • dostosowanie wydruku zgłoszenia koniowatych do 31 sierpnia.
  • zrealizowanie usługi API umożliwiającej pobieranie danych jednorazowo przez PZHK do 31 sierpnia.
  • zasilenie komputerowej bazy danych przez ARiMR danymi z Centralnej Bazy Danych Koniowatych (CBDK) do 11 sierpnia.
  • aktywny link przekierowujący do dokumentu z listy zadań PZHK do 30 października.

Dyrektor biura Polskiego Związku Hodowców Koni pani Paulina Peckiel podkreśliła, iż rozmowy cały czas są prowadzone, jesteśmy w stałym kontakcie. Ze strony agencji zostało zadeklarowanych kilka konkretnych terminów wykonania konkretnych zadań, został podpisany aneks, w którym udało się zawrzeć dużo ważnych postanowień. W tej chwili PZHK przygotowuje się do przekazania, w poniedziałek w przyszłym tygodniu, pierwszej partii materiałów dotyczących aktualnych koni i wszelkich informacji związanych z identyfikowanymi końmi.

Wobec wyczerpania porządku dziennego z nadzieją, że terminy, które zostały określone przez agencję, PZHK i ministerstwo zostaną dotrzymane przewodniczący pan poseł Kazimierz Plocke zamknął posiedzenie podkomisji.

W tym samym dniu Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrzyła uchwałę Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz niektórych innych ustaw.

Senat wniósł o odrzucenie ustawy w całości. Komisja po zasięgnięciu opinii obecnego na posiedzeniu sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi pana Rafała Romanowskiego w wyniku głosowania nad przyjęciem uchwały Senatu większością głosów zarekomendowała Sejmowi odrzucenie uchwały Senatu.  Sprawozdawcą wybrany został pan poseł Kazimierz Choma.

Na kolejnym w tym dniu posiedzeniu połączone Komisje do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi, obradujące pod przewodnictwem pana Marka Suskiego, przewodniczącego sejmowej Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, rozpatrzyły uchwałę Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw.

Senat zaproponował 49 poprawek. Sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska pan Ireneusz Zyska uznał  wszystkie poprawki, które zostały wprowadzone do ustawy przez Senat, za godne rekomendacji rządu. Zgodził się również z  propozycją Biura Legislacyjnego Sejmu w  zakresie zblokowania głosowania nad poprawkami, zgodnie z tym, jak przedstawił to legislator. Komisje wniosły o przyjęcie wszystkich poprawek. Poprawki, które Komisje pryjęły, miały na celu m.in. umożliwienie przyłączenia więcej niż jednej instalacji odnawialnego źródła energii w jednym miejscu przyłączenia. Sprawozdawca wybrana została pani posłanka Teresa Pamuła.

W piątek 18 sierpnia 2023 r. Podkomisja stała do spraw biogospodarki i innowacyjności w rolnictwie na posiedzeniu pod przewodnictwem pana posła Jarosława Sachajki rozpatrzyła informację sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi pani Anny Gembickiej na temat barier wykorzystania w rolnictwie bezzałogowych statków powietrznych oraz robotów.

Drony coraz częściej stają się nieocenionym wsparciem dla rolników, przyczyniając się do wzrostu wydajności i zrównoważonego rozwoju rolnictwa. Jednym z kluczowych zastosowań dronów jest monitorowanie stanu upraw. Dzięki precyzyjnym zdjęciom z powietrza oraz zaawansowanym technologiom, takim jak analiza multispektralna, rolnicy są w stanie szybko i dokładnie ocenić kondycję swoich plantacji. Obrazowanie multispektralne, które jest podstawą rolnictwa precyzyjnego, pozwala rejestrować obraz zarówno w zakresie światła widzialnego, jak i ultrafioletu, podczerwieni czy mikrofal niewidzialnych dla ludzkiego oka. Takie obrazy dostarczają precyzyjnych informacji np. na temat zawartości składników odżywczych w hodowanych roślinach. Kolejnym ciekawym zastosowaniem dronów w rolnictwie w kontekście wydajności i zrównoważonego rozwoju jest optymalizacja nawodnienia i nawożenia. Drony potrafią wykryć niedobory wody czy składników pokarmowych w glebie, co pozwala rolnikom dostosować nawadnianie i nawożenie do rzeczywistych potrzeb roślin. To z kolei przekłada się na oszczędność zasobów oraz lepsze plony. Wczesne wykrywanie zagrożeń dla upraw, takich jak choroby czy szkodniki, to kolejna zaleta zastosowania dronów w rolnictwie. Dzięki szybkiemu reagowaniu na sygnały ostrzegawcze rolnicy mogą skuteczniej przeciwdziałać tym problemom, co minimalizuje straty w plonach.

Powyższe korzyści z wykorzystania bezzałogowców w rolnictwie związane są, ogólnie ujmując, z analizą danych. Drony mogą mieć też praktyczne zastosowanie i wykonywać lżejsze oraz cięższe prace związane z uprawą roli.  Drony stają się coraz bardziej wszechstronnymi narzędziami, oferując szerokie spektrum możliwości technicznych. Opryskiwanie z powietrza to jedno z głównych zastosowań dronów w rolnictwie precyzyjnym. Drony mogą efektywnie aplikować środki ochrony roślin oraz nawozy na uprawy, co pozwala na oszczędność czasu, zasobów i siły roboczej. Dodatkowo możliwość docierania do trudno dostępnych obszarów, takich jak wysokie uprawy kukurydzy czy tereny podmokłe, zwiększa skuteczność zabiegów. Warto zauważyć, że opryski z drona mają korzystny wpływ na zdrowie operatora w porównaniu do tradycyjnych metod. Osoba obsługująca drona nie jest narażona na wdychanie szkodliwych, chemicznych substancji, co może się wydarzyć podczas prowadzenia tych prac w sposób tradycyjny.

Bezzałogowe statki powietrzne pozwalają na zdobycie wyczerpujących informacji o stanie upraw, a wykorzystane w odpowiedni sposób przekładają się na wyniki ekonomiczne produkcji rolniczej. Dane zapisane w formacie umożliwiającym ich odczytywanie przez systemy automatycznego sterowania maszyn stosowanych do pielęgnacji, nawożenia, ochrony i zbioru plonów, przyczyniają się do oszczędności środków chemicznych, nakładów pracy i energii, jak również do osiągnięcia wyższych plonów. Szerokie możliwości zastosowania dronów w rolnictwie sprawią, że już za kilkanaście lat staną się bardzo powszechne i nikogo nie będzie dziwić widok maszyn latających nad polami.

We wtorek 29 sierpnia 2023 roku Senacka Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyjęła stanowisko, w którym domaga się przedłużenia po 15 września 2023 r. zakazu importu zbóż z Ukrainy do Polski. Senatorowie zapoznali się też z informacją ministerstwa rolnictwa o sytuacji na rynku zbóż, którą przedstawił sekretarz stanu w tym resorcie pan Lech Kołakowski. W ocenie przewodniczącego komisji rolnictwa pana senatora Jerzego Chróścikowskiego sytuacja na rynku zbóż w Polsce, państwie przyfrontowym, jest trudna. Dlatego należy zrobić wszystko, by nie dopuścić do destabilizacji cen zbóż i utraty konkurencyjności polskich rolników. Jak przypomniał, na Ukrainie mamy do czynienia z produkcją na wielką skalę, podczas gdy w Polsce są to przede wszystkim gospodarstwa rodzinne. Senator podkreślił też, komisja nie jest przeciwko przepuszczaniu ukraińskiego zboża przez nasz kraj, nie można jednak pozwolić na destabilizację polskiego rynku zbóż.

W przyjętym stanowisku senatorowie przypominają, że 5 czerwca 2023 r. zostało wydane rozporządzenie wykonawcze KE (UE) 2023/1100, które wprowadziło środki zapobiegawcze dotyczące przywozu do Unii Europejskiej pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku i słonecznika pochodzących z Ukrainy. Unijny zakaz importu tych produktów rolnych do Polski, Bułgarii, Węgier, Rumunii i Słowacji został przedłużony do 15 września 2023 r. W związku z tym Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi domaga się przedłużenia zakazu importu zboża ukraińskiego do Polski i krajów przygranicznych, co najmniej do końca 2023 r. W ocenie senatorów niekontrolowany napływ zboża pochodzącego z Ukrainy zdestabilizował sytuację na rynku zboża w Polsce, a niskie ceny w skupie, zapełnione magazyny powodowały, że polscy rolnicy nie byli w stanie konkurować z tanim surowcem z Ukrainy. Zdaniem komisji rolnictwa główny koszt przekierowania części eksportu ukraińskich zbóż z tradycyjnych szlaków przez porty na Morzu Czarnym na drogę lądową poniosły kraje przygraniczne, w tym Polska, a UE nie zrekompensowała w pełni poniesionych strat. Senatorowie uważają, że pomoc Ukrainie jest konieczna, ale nie może się odbywać kosztem polskich rolników; musi tez być rozłożona sprawiedliwie pomiędzy państwa członkowskie UE. W ocenie komisji rolnictwa korytarze solidarnościowe powinny opierać się na rozbudowie koniecznej infrastruktury służącej przewożeniu towarów do innych krajów europejskich oraz państw trzecich obecnie i w perspektywie przyjęcia Ukrainy do UE. Za słuszną senatorowie uznają propozycję dopłaty ze środków unijnych do transportu ukraińskiego zboża do portów europejskich. Przypominają też, że Polska deklaruje pomoc w tranzycie, tak żeby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu.

W środę 30 sierpnia 2023 r. przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi pan Leszek Galemba przedstawił do rozpatrzenia przez komisję projektu sprawozdania Komisji z działalności w IX kadencji Sejmu.

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi ukonstytuowała się na pierwszym posiedzeniu w dniu 14 listopada 2019 r., na którym wybrano pięcioosobowe Prezydium Komisji. Funkcję przewodniczącego Komisji objął pan poseł Robert Telus z Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość, a funkcje zastępcy przewodniczącego powierzono posłom: panu Ryszardowi Bartosikowi (PiS), panu Kazimierzowi Gwiazdowskiemu (PiS), pani Dorocie Niedzieli (PO) oraz panu Jarosławowi Sachajce (Kukiz'15). Podczas trwania kadencji kilkakrotnie następowały zmiany w składzie Prezydium Komisji. W kwietniu 2023 r. pan poseł Leszek Galemba zastąpił na stanowisku przewodniczącego Komisji pana posła Roberta Telusa, w związku z objęciem przez niego funkcji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W ramach Komisji działało 7 podkomisji stałych. Podkomisje stałe powołane zostały w celu opracowania i rozpatrzenia problemów ekonomicznych w rolnictwie oraz zaprezentowania swoich propozycji na posiedzeniach Komisji. Należały do nich:

  • podkomisja do spraw monitoringu Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej,
  • podkomisja do spraw biogospodarki i innowacyjności w rolnictwie,
  • podkomisja do spraw dobrostanu zwierząt gospodarskich i ochrony produkcji zwierzęcej w Polsce,
  • podkomisja do spraw bezpieczeństwa żywności i eliminowania nieuczciwych praktyk w obrocie żywnością,
  • podkomisja do spraw realizacji programu zwiększania wykorzystania polskiego białka roślinnego w paszach,
  • podkomisja do spraw sprzedaży bezpośredniej oraz handlu detalicznego produktów wytworzonych w gospodarstwach rolnych,
  • podkomisja do spraw monitoringu zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń oraz innych chorób zakaźnych zwierząt gospodarskich.

W trakcie bieżącej kadencji powołano jedną podkomisję nadzwyczajną (wspólnie z Komisją Finansów Publicznych) do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o wyrobach winiarskich.

W trakcie kadencji 2019-2023 odbyło się 215 posiedzeń Komisji, w tym 54 z innymi Komisjami. Zasadniczym i podstawowym działaniem Komisji były prace nad projektami ustaw. Do Komisji skierowano 72 projekty ustaw, w tym 46 projektów rządowych, 22 poselskich i 4 senackich, z czego Sejm uchwalił 60 ustaw.

Przedmiotowy zakres działania Komisji obejmował przede wszystkim sprawy rolnictwa, ogrodnictwa, sadownictwa, obszarów wiejskich, gospodarki i ochrony gruntów rolnych, rynków rolnych, rozwoju wsi, skupu płodów rolnych, hodowli, gospodarki rybackiej, zaopatrzenia wsi i rolnictwa w środki produkcji, w szczególności w nawozy i energię elektryczną. Kolejne tematy dotyczyły sytuacji socjalno-bytowej ludności wiejskiej, w tym pomocy rolnikom w związku z pandemią Covid – 19 a następnie wybuchem wojny w Ukrainie.

W trakcie całej kadencji 2019 – 2023, w pracach Komisji czynny udział brali przedstawiciele organizacji rolniczych, samorządu rolniczego - izb rolniczych oraz Krajowej Rady Izb Rolniczych,  związków zawodowych rolników, federacji i stowarzyszeń branżowych a także instytucji naukowych, którzy wnosili istotny wkład w posiedzenia Komisji i podkomisji, prezentując swoje opinie i stanowiska.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com