trzoda1Powołana 14 września 2021 r. Podkomisja stała do spraw monitoringu zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń oraz innych chorób zakaźnych zwierząt gospodarskich na posiedzeniu w piątek 17 września 2021 r. wysłuchała Informacji sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi pana Szymona Giżyńskiego.

Przedstawiając stan obecny i zamierzone działania Resortu mówca podniósł szereg istniejących i ciągle nierozwiązanych problemów. Działania przemysłu przetwórczego mięsa wraz z rozwijającym się bez przeszkód tuczem nakładczym i wartego 30 miliardów złotych przemysłu utylizacyjnego, oba we własności wielkich międzynarodowych spółek kapitałowych a także przemysłu bioasekuracyjnego to nie idąca w parze z interesem polskiej gospodarki walka tych podmiotów o zyski niezależnie od utrzymującej się epizoocji ASF.

Ponadto pomimo, że biologicznym wektorem choroby jest środowisko poprzez nadmierną ciągle liczbę dzików działania Polskiego Związku Łowieckiego i resortu środowiska nie są skuteczne. Deklaracje PZŁ o skuteczności odstrzałów sanitarnych idą w parze z relatywizowaniem publikowanych liczb. Łowczy nie mają możliwości lub woli oceny rzeczywistego stanu dzików w łowiskach. Działania służby weterynaryjnej i podmiotów podległych ministrowi rolnictwa niezależnie jak intensywne i kapitałochłonne nie przynoszą i nie przyniosą spodziewanych rezultatów bez wsparcia łowiectwa i przemysłu. Obecnie ARiMR oferuje pomoc na bioasekurację i na wyrównanie utraconych dochodów oraz nisko oprocentowane kredyty na wznowienie produkcji.

Po dyskusji i odpowiedziach pracowników Ministerstwa RiRW na pytania zebranych głos zabrał sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa pan Edward Siarka. Mówca zaznaczył, iż Polski Związek Łowiecki przeprowadził bez mała 4 000 szkoleń myśliwych w zakresie bioasekuracji. Podkreślił, że wśród myśliwych istnieje wielka wola odstrzałów redukcyjnych i a łowczych okręgowych nie przestrzegający zobowiązań będzie się odwoływać z urzędu. Zadeklarował również gotowość usuwania z obwodów kół łowieckich nie wywiązujących się zobowiązań. W najbliższym czasie Resort przedstawi projekt nowelizacji ustawy prawa łowieckiego, która wpłynie istotnie na zwiększenie obecnej liczby 130 tys. myśliwych zrzeszonych w PZŁ o, przede wszystkim myśliwych mieszkających na terenie obwodu. W dyskusji podniesiono wielką regionalizację liczby dzików, wyłączanie Parków Narodowych i Ośrodków Hodowli Zwierzyny z odstrzału redukcyjnego oraz presję organizacji ekologicznych.

W dalszej dyskusji poruszano możliwość i zakres pomocy producentom świń z obszarów objętych ograniczeniami w zbyciu przerastających sztuk, oraz katastrofalny stan kadrowy i finansowy inspekcji weterynaryjnej.

sprawozdaje: Grzegorz Anczewski

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com