W dniu 5 lipca 2016 r. Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi przeprowadziła pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece, ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz ustawy wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (druk nr 660).
Uzasadnienie projektu przedstawiła poseł Paulina Hennig-Kloska (N).
Projekt dotyczy wyłączenia z definicji nieruchomości rolnej tych obszarów, których przeznaczenie lub faktyczne wykorzystanie ma charakter inny niż rolny, uregulowania kwestii sumy zabezpieczeń hipotecznych ustanowionych na nieruchomościach rolnych, wyłączenia prawa pierwokupu akcji osób prawnych, uregulowania kwestii prawa właściwego, którym winno być prawo dotychczasowo obowiązujące przed dniem 1 maja 2016 r. w przypadku czynności prawnych będących następstwem czynności podjętych przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 14 kwietnia 2016 r.
Komisja przyjęła wniosek o odrzucenie ww. projektu ustawy.
Komisja przyjęła sprawozdanie, w którym wnosi o odrzucenie projektu z druku nr 660.
Sprawozdawca – poseł Paulina Hennig-Kloska (N).
Komisja przeprowadziła pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (druk nr 672).
Uzasadnienie projektu przedstawiła poseł Dorota Niedziela (PO).
Celem projektu jest uregulowanie wartości zabezpieczeń hipotecznych ustanawianych na nieruchomościach rolnych w sposób adekwatny do sytuacji rynkowej, a także uregulowanie problematycznej kwestii prawa właściwego, którym winno być prawo dotychczasowo obowiązujące przed dniem 1 maja br., w przypadku czynności prawnych będących następstwem czynności podjętych przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 14 kwietnia 2016 r. Równocześnie proponowana zmiana wyłączając nieruchomości o powierzchni do 0,3 ha włącznie umożliwi inwestycję na już istniejących nieruchomościach oraz pozwoli na dokonanie zgodnego z prawem wydzielenia nowych nieruchomości o powierzchni do 0,3 ha włącznie.
Komisja przyjęła wniosek o odrzucenie ww. projektu ustawy.
Komisja przyjęła sprawozdanie, w którym wnosi o odrzucenie projektu z druku nr 672.
Sprawozdawca – poseł Dorota Niedziela (PO).
Komisja przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece (druk nr 673).
Uzasadnienie projektu przedstawił poseł Robert Telus (PiS).
Celem projektu jest ułatwienie uzyskiwania kredytów i pożyczek hipotecznych przez rolników i osoby posiadające nieruchomości rolne, do których nie stosuje się ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Rozwiązanie proponowane w projekcie pozwoli na kształtowanie sumy hipoteki na nieruchomości rolnej przez strony umowy przy jej ustalaniu, stanowiąc powrót w tym zakresie do stanu prawnego sprzed 30 kwietnia br., tj. dnia wejścia w życie ustawy z dnia 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw.
Komisja przyjęła poprawkę umożliwiającą ustanowienie współwłasności i zbycie w niej udziału w przypadku nieruchomości rolnych będących drogami wewnętrznymi oraz poprawkę o charakterze legislacyjnym.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Jan Duda (PiS).
W posiedzeniu uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Zbigniew Babalski
W dniu 6 lipca 2016 r. Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrzyła poprawki zgłoszone w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz ustawy o księgach wieczystych i hipotece (druki nr 673 i 688).
W czasie drugiego czytania zgłoszono 4 poprawki. Komisja wnosi o przyjęcie 1 poprawki i odrzucenie 3 poprawek.
Poprawka, którą Komisja proponuje przyjąć, ma na celu umożliwienie parkom narodowym zakup nieruchomości rolnych na cele związane z ochroną przyrody.
Poprawki, które Komisja proponuje odrzucić, miały na celu m.in. umożliwienie wydzielenia i sprzedaży działek o powierzchni mniejszej niż 0,5 ha; umożliwienie wydzielenia i sprzedaży działek o powierzchni nie większej niż 0,3 ha; dokończenie rozpoczętej przed wejściem w życie ustawy procedury przenoszenia własności nieruchomości rolnej.
Sprawozdawca – poseł Jan Duda (PiS).
Komisja rozpatrzyła i negatywnie zaopiniowała dla Marszałka Sejmu wniosek Klubu Parlamentarnego Polskie Stronnictwo Ludowe o przedstawienie na posiedzeniu Sejmu informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat sytuacji panującej w stadninie koni arabskich w Janowie Podlaskim.
Komisja wysłuchała informacji o aktualnej sytuacji w sektorze polskiego pszczelarstwa.
Informację przedstawili: podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Ewa Lech oraz przedstawiciel Akademii Rolniczej w Lublinie – prof. Władysław Huszcza.
Według danych Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach systematycznie wzrasta zarówno liczba pszczelarzy – w 2015 r. było prawie 63 tys. zarejestrowanych pszczelarzy, jak i liczba pni pszczelich – w 2015 r. liczba pni wyniosła ponad 1,44 mln. Pod względem liczebności pni pszczelich Polska zajmuje szóste miejsce w Unii Europejskiej. Polska jest również jednym z sześciu największych producentów miodu w UE. W kraju działają 324 pasieki towarowe, liczące po ok. 150 pni. Pomimo stale rosnącej liczby pni pszczelich w Polsce, podaż miodu krajowego jest dużo niższa od popytu. Polska podobnie jak inne kraje UE odnotowuje dużą nadwyżkę importu miodu nad eksportem. Miód sprowadzany jest głównie z Chin, Ukrainy i Rumunii. Główne kierunki eksportu polskiego miodu to Niemcy oraz Francja. Prof. Władysław Huszcza stwierdził, że sytuacja owadów zapylających jest bardzo zła. Poinformował szczegółowo o niebezpieczeństwach, jakie wynikają z nieodpowiedniego stosowania pestycydów dla owadów, a także dla zdrowia ludzi i zwierząt. Podkreślił m.in., że stosuje się niewłaściwe środki ochrony roślin oraz niewłaściwe ich dawki, co szkodzi owadom zapylającym.
W trakcie dyskusji poseł Zbigniew Dolata (PiS) apelował o ograniczenie stosowania środków chemicznych z grupy fosfonianów oraz o diagnozę stopnia szkodliwości tego związku dla zdrowia i życia ludzi i zwierząt. Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego – Tadeusz Sabat opisał sytuację związaną z niedostatkiem środków na wsparcie pszczelarstwa, a także poruszył problem braku odpowiednich leków na choroby pszczół.
W posiedzeniu uczestniczyli: minister rolnictwa i rozwoju wsi – Krzysztof Jurgiel, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Zbigniew Babalski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Ewa Lech, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska – Andrzej Szweda-Lewandowski, prezes Agencji Nieruchomości Rolnych – Waldemar Humięcki, wiceprezes ANR – Karol Tylenda, główny inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych – Andrzej Romaniuk oraz wiceprezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Halina Szymańska.
W tym samym dniu na wspólnym powiedzeniu Komisje: Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Zdrowia rozpatrzyły poprawki zgłoszone w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (druki nr 432 i 652).
W czasie drugiego czytania zgłoszono 2 poprawki. Komisje wnoszą o ich odrzucenie.
Poprawki polegały na:
- wydłużeniu do 1 stycznia 2017 r. terminu zamieszczania informacji o wyrobach tytoniowych w punktach ich sprzedaży,
- doprecyzowaniu reguł umieszczania informacji o wyrobach tytoniowych i papierosach elektronicznych.
Sprawozdawca – poseł Tomasz Latos (PiS).
W posiedzeniu uczestniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia – Jarosław Pinkas.
W dniu 7 lipca 2016 r. Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi pozytywnie zaopiniowała dla Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa rządowy projekt ustawy o dostępie do zasobów genetycznych i podziale korzyści z ich wykorzystania (druk nr 644).
Projekt dotyczy wprowadzenia regulacji zapewniających kontrolę użytkowania w Polsce zasobów genetycznych pozyskanych z państw, które prawnie uregulowały do nich dostęp, zgodnie z protokołem z Nagoi. Projekt określa zadania i właściwość organów administracji publicznej, zasady i tryb kontroli uzyskania, posiadania i wykorzystania zasobów genetycznych oraz zasady odpowiedzialności za naruszenie przepisów rozporządzenia PE i Rady (UE) nr 511/2014.
W dniu 19 lipca 2016 r. Komisje: Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej przeprowadziły pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o używaniu siedlisk w celu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej (druk nr 702).
Uzasadnienie projektu przedstawił poseł Jarosław Sachajko (Kukiz15).
Projekt wprowadza do systemu prawa nowe regulacje w przedmiocie gospodarowania nieruchomościami rolnymi, które mają na celu poprawę struktury obszarowej gospodarstw rolnych i zapewnienie prowadzenia gospodarstw rolnych przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach. Ustawa wprowadza możliwość używania siedlisk w celu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w obrębie siedlisk, które na jej potrzeby zostały zdefiniowane jako budynki i ich części oraz grunty pod budynkami i częściami tych budynków, a szczególnie zabudowania mieszkalne i gospodarskie, które wchodzą w skład gospodarstwa rolnego.
Po zakończeniu pierwszego czytania Komisje powołały podkomisję nadzwyczajną, do której skierowały ww. projekt. Przewodniczącym podkomisji został poseł Jan Duda (PiS).
W posiedzeniu uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Zbigniew Babalski.
W dniu 21 lipca 2016 r. Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi /RRW/ zapoznała się z opinią pod nazwą „Afrykańskie perspektywy polskiego rolnictwa”.
Opinię przedstawił dr Marek Rohr-Garztecki.
Kontynent afrykański posiada duży potencjał rozwoju rolnictwa, mając największy ze wszystkich kontynentów obszar leżącej odłogiem ziemi, a nadającej się pod uprawę. Głównymi partnerami handlowymi Polski w Afryce są kraje arabskie w północnej części kontynentu i RPA z południa Afryki.
Spośród artykułów rolno-spożywczych Polska eksportuje do RPA głównie świeże warzywa i owoce oraz galanterię cukierniczą i konserwy rybne. Do Algierii eksportujemy pszenicę i nabiał, do Angoli – mąkę, zaś do Maroka – głównie jęczmień niemielony.
Bardzo istotne w wymianie handlowej są koszty wejścia polskich producentów na rynek afrykański. Nadal jednak słabe jest rozpoznanie tamtejszych rynków i małe doświadczenie polskich producentów.
Komisja wysłuchała informacji Ministrów: Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Spraw Zagranicznych oraz Rozwoju na temat kierunków i perspektyw eksportu polskich produktów rolno-spożywczych.
Sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jacek Bogucki poinformował, że Polska od kilku lat jest największym w Unii Europejskiej, a trzecim w na świecie producentem jabłek. Najważniejszym partnerem handlowym Polski w handlu rolno-spożywczym są państwa UE. W 2015 r. odnotowano 18-procentowy wzrost eksportu produktów rolno-spożywczych z Polski do państw Afryki.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych – Joanna Wronecka poinformowała, iż wprowadzenie w 2014 r. przez Rosję sankcji w sektorze rolno-spożywczym oraz ograniczenia w eksporcie wieprzowiny, spowodowane ASF, stworzyły konieczność energicznego wsparcia polskich eksporterów na rynkach alternatywnych. We współpracy z resortami rolnictwa i rozwoju wyselekcjonowano priorytetowe kierunki wsparcia – kraje Zatoki Perskiej, kraje dalekowschodnie oraz USA i Kanadę. W tych krajach polskie placówki podejmowały intensywne działania promocyjne.
Działania Ministerstwa Rozwoju na rzecz wspierania i promocji eksportu produktów rolno-spożywczych polegają m.in. na prowadzeniu bilateralnych rozmów i konsultacji gospodarczych, misji, seminariów i konferencji. Ministerstwo wspiera polski eksport produktów rolno-spożywczych poprzez realizację „Programu promocji branży polskich specjalności żywnościowych”.
Komisja uchwaliła plan pracy na okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2016 r.
Komisja uchwaliła dezyderat skierowany do Prezesa Rady Ministrów w sprawie problemów i perspektyw rozwoju branży spirytusowej w Polsce z uwzględnieniem oznaczenia geograficznego Polska Wódka.
W ramach spraw bieżących podjęto temat szkód w rolnictwie spowodowanych przez grad i ulewne deszcze.
W tym samym dniu na wspólnym posiedzeniu Komisje: Zdrowia oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrzyły uchwałę Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (druk nr 763).
Senat zaproponował 8 poprawek. Komisje wnoszą o ich przyjęcie.
Poprawki m.in.:
- wprowadzają użycie właściwego określenia odnośnie do czucia zapachu lub smaku,
- wydłużają okres dla przedsiębiorców na dostosowanie się do nowych warunków wynikających z ustawy (tzn. informacje o wyrobach tytoniowych mogą funkcjonować w punktach sprzedaży do dnia 31 grudnia 2016 r.).
Sprawozdawca – Poseł Tomasz Latos (PiS).
W posiedzeniu uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia – Jarosław Pinkas.