Na posiedzeniu w dniu 21 czerwca 2016 r. Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsirozpatrzyła i zaopiniowała dla Komisji Finansów Publicznych Sprawozdanie z wykonania budżetu państwa za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2015 r. (druk nr 553) wraz z Analizą NIK (druk nr 617) w zakresie:
- części budżetowej 32 – Rolnictwo,
- części budżetowej 33 – Rozwój wsi,
- części budżetowej 35 – Rynki rolne,
- części budżetowej 83 – Rezerwy celowe, w zakresie pozycji: 7, 8, 12, 27, 32, 35, 50, 51, 62 i 70,
- części budżetowej 85 – Budżety wojewodów ogółem, w zakresie działu 010 – Rolnictwo i łowiectwo,
- zadań z zakresu administracji rządowej i innych zadań zleconych jednostkom samorządu terytorialnego odrębnymi ustawy w części 85 – Budżety wojewodów,
- dotacji przedmiotowych i podmiotowych,
- programów wieloletnich w układzie zadaniowym,
- agencji wykonawczych:
a) Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,
b) Agencja Rynku Rolnego,
c) Agencja Nieruchomości Rolnych,
d) Zasób Własności Rolnej Skarbu Państwa,
e) Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych,
- państwowych osób prawnych:
a) Centrum Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Brwinowie,
b) Polski Klub Wyścigów Konnych.
Po wysłuchaniu informacji, analizie otrzymanych dokumentów i po przeprowadzonej dyskusji Komisja pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie z wykonania budżetu państwa w rozpatrywanym zakresie.
Upoważniono poseł Paulinę Hennig-Kloskę (N) do zaprezentowania powyższego stanowiska na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych.
Komisja rozpatrzyła i pozytywnie zaopiniowała dla Komisji do Spraw Kontroli Państwowej Sprawozdanie z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2015 r. (druk nr 618) w zakresie działania Komisji.
W posiedzeniu uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jacek Bogucki.
Na kolejnym posiedzeniu w tym dniu Komisja rozpatrzyła wniosek i poprawki zgłoszone w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o zmianie ustawy o jednostkach doradztwa rolniczego (druki nr 572 i 606).
W czasie drugiego czytania zgłoszono wniosek o odrzucenie projektu i 4 poprawki. Komisja wnosi o odrzucenie wniosku oraz wszystkich poprawek.
Poprawki miały na celu m.in.:
- wprowadzenie mechanizmu konkursu na stanowiska dyrektorów jednostek doradztwa rolniczego,
- usunięcie przepisów ograniczających możliwość pełnienia funkcji dyrektora do obywateli Polski,
- zmianę terminu wejścia w życie ustawy.
Sprawozdawca – poseł Jan Krzysztof Ardanowski (PiS).
W posiedzeniu uczestniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Ryszard Zarudzki.
Na kolejnym tego dnia posiedzeniu, wspólnie z Komisją Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, Komisje rozpatrzyły uchwałę Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy – Prawo łowieckie (druk nr 620).
Senat zaproponował 3 poprawki. Komisje wnoszą o ich przyjęcie.
Poprawki miały charakter redakcyjno-legislacyjny i doprecyzowujący.
Sprawozdawca – poseł Robert Telus (PiS).
W dniu 22 czerwca 2016 r. Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyjęła opinię skierowaną do Prezesa Rady Ministrów Komisji w sprawie trudnej sytuacji na rynku mleka.
Komisja, zwracając uwagę na spadek cen mleka w skupie oraz cen produktów mleczarskich na polskim rynku, podkreśla, że konieczne jest jak najszybsze podjęcie przez rząd interwencji w tej sprawie. Wspierając dotychczasowe działania rządu, zwraca się do Prezesa Rady Ministrów o przedstawienie komisarzowi Unii Europejskiej do Spraw Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Philowi Hoganowi, problemów zawartych w opinii.
Komisja wnioskuje m.in. o:
- wprowadzenie dopłat eksportowych do produktów mlecznych,
- wykup w ramach transzy interwencyjnej 109 tys. ton mleka w proszku i 50 tys. ton masła po stałej cenie, z przeznaczeniem tych produktów na przetwórstwo,
- wprowadzenie rekompensat dla producentów mleka z budżetu Unii Europejskiej w postaci wsparcia bezpośredniego,
W posiedzeniu uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jacek Bogucki.
W tym samym dniu wspólnie z Komisją Zdrowia Komisje rozpatrzyły sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (druk nr 432).
Projekt ma na celu wdrożenie do krajowego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/40/UE z dnia 3 kwietnia 2014 r. w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich w sprawie produkcji, prezentowania i sprzedaży wyrobów tytoniowych i powiązanych wyrobów.
Dotyczy on m.in. wprowadzenia zakazu sprzedaży e-papierosów lub pojemników zapasowych (z płynem zawierającym nikotynę) osobom, które nie ukończyły 18 lat, ograniczenia miejsc palenia papierosów elektronicznych, wprowadzenia zakazu sprzedaży transgranicznej wyrobów tytoniowych, wprowadzenia ograniczeń w zakresie reklamy i promocji tych wyrobów, wprowadzenia nowych ostrzeżeń zdrowotnych na opakowaniach.
Zgłoszono 3 wnioski mniejszości. Miały one na celu doprecyzowanie reguł umieszczania w punktach sprzedaży oraz przez producentów i importerów informacji o wyrobach tytoniowych i papierosach elektronicznych niebędących reklamą.
Komisje przyjęły sprawozdanie w brzmieniu sprawozdania podkomisji.
Sprawozdawca – poseł Tomasz Latos (PiS).
W posiedzeniu uczestniczyli: sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia – Jarosław Pinkas oraz zastępca głównego inspektora sanitarnego – Grzegorz Hudzik.