W dniu 8 czerwca 2016 r. Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrzyła informację Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat sytuacji na rynku mleka, w tym importu mleka i koncentratów mlecznych oraz produktów mleczarskich. Informację przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jacek Bogucki.
Kryzys rynku mleka dotyczy całej Unii Europejskiej. Nie ma równowagi między podażą i popytem – podaż mleka na unijnym rynku wzrosła po zniesieniu kwotowania, a popyt spadł m.in. na skutek rosyjskiego embarga, mniejszych zakupów ze strony Chin i krajów-eksporterów ropy. Rośnie dynamika produkcji w kraju i w UE, a duże zapasy surowca pogarszają sytuację. Minister szczegółowo przedstawił zmiany cen produktów mleczarskich oraz wysokość importu i eksportu. Podkreślił, że spadła cena skupu mleka w UE rok do roku.
Polska na każdym posiedzeniu unijnych organów zajmujących się rolnictwem podejmuje kwestię sytuacji na rynku mleka. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wnioskuje o uruchomienie wsparcia w oparciu o unijny budżet. Na razie UE podwoiła limity zakupu masła i odtłuszczonego mleka w proszku.
Komisja rozpatrzyła informację na temat kar za nadprodukcję mleka oraz możliwości umorzenia kar dla rolników za przekroczenie kwot mlecznych.
Sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jacek Bogucki poinformował, że Rada Ministrów przyjęła uchwałę o pomocy dla producentów mleka i czeka na jej notyfikację w Komisji Europejskiej. Program ma ruszyć 1 sierpnia 2016 r., pod warunkiem uzyskania zgody KE. Będzie on polegał na tym, że producenci, którzy muszą wnieść opłatę za wprowadzenie do obrotu mleka lub jego przetworów w ilości przekraczającej kwoty indywidualne w roku 2014/2015, będą mogli uzyskać umorzenie tych opłat w całości lub w części, jeśli ich wniesienie zagraża ważnym interesom rolników.
Komisja powołała podkomisję nadzwyczajną do spraw monitorowania programu zwiększenia wykorzystania polskiego białka roślinnego w paszach. Przewodniczącym podkomisji został poseł Zbigniew Dolata (PiS).
W posiedzeniu uczestniczyli: podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Ewa Lech, zastępca Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – Andrzej Kneć, przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” – Jerzy Chróścikowski oraz prezes Fundacji Promocji Zdrowego Żywienia PROCIBUS – Dariusz Jaroszek.
Na kolejnym posiedzeniu Komisja rozpatrzyła informację Ministra Skarbu Państwa na temat: „Polskie firmy w roli liderów w Europie Środkowo-Wschodniej. Czy polskie spółki sektora rolno-spożywczego są w stanie konsolidować rynek w regionie, czy są skazane na przejęcie przez globalne koncerny”.
Informację przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa – Marek Zagórski.
Minister poinformował, że wszystkich spółek będących w nadzorze Skarbu Państwa z szeroko rozumianej branży rolno-spożywczej, a także spółek pod nadzorem Agencji Rynku Rolnego i Agencji Nieruchomości Rolnych jest około 70. Łączne przychody tych spółek w minionym roku gospodarczym były na poziomie 3,5 mld zł. Grupa kapitałowa Krajowej Spółki Cukrowej, będąca największym podmiotem pod nadzorem Ministra Skarbu Państwa, osiągnęła w 2015 r. przychody na poziomie 2,5 mld zł.
Rząd rozważa konsolidację spółek z branży rolno-spożywczej będących w nadzorze Skarbu Państwa – w tym celu powołany został międzyresortowy zespół ds. konsolidacji tych spółek.
Komisja rozpatrzyła informację Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat: „Nowe regulacje prawne a przyszłość rolnictwa oraz sektora rolno-spożywczego, w tym podatek obrotowy, eliminacja nieuczciwych praktyk przez sieci handlowe, nieterminowe regulacje zobowiązań”.
Informację przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jacek Bogucki.
W programie działań resortu rolnictwa na lata 2015-2019 określono główne kierunki polityki, dotyczące zmian Wspólnej Polityki Rolnej oraz potrzeb polskiego rolnictwa i sektora rolno-spożywczego. Jednym z takich obszarów jest konkurencyjność rolnictwa i gospodarki rolnej oraz bezpieczeństwo żywności. Minister wymienił kilka projektów ustaw, które są lub wkrótce będą przedmiotem prac rządu; jest to m.in. kwestia możliwości prowadzenia przez rolników sprzedaży bezpośredniej, funkcjonowania funduszy promocji, eliminowania nieuczciwych praktyk w łańcuchu żywnościowym czy eliminowania stosowania nieuczciwych praktyk przez handel.
W posiedzeniu uczestniczyli podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów – Leszek Skiba oraz zastępca Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Maria Fajger.
W dniu 9 czerwca 2016 r. Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsirozpatrzyła uchwałę Senatu w sprawie ustawy o wyścigach konnych (druk nr 542).
Senat zaproponował 3 poprawki. Komisja wnosi o ich przyjęcie.
Poprawki m.in. zakładały:
- podniesienie kworum, jakie wymagane jest do podjęcia uchwały w sprawach związanych z obsadzeniem funkcji przewodniczącego Rady oraz Prezesa Polskiego Klubu Wyścigów Konnych, z pięciu do siedmiu członków Rady,
- możliwość zatrudnienia Prezesa Polskiego Klubu Wyścigów Konnych u innego pracodawcy, w przypadku gdy minister właściwy do spraw rolnictwa wyrazi na to zgodę.
Sprawozdawca – poseł Ryszard Bartosik (PiS).
Komisja rozpatrzyła uchwałę Senatu w sprawie ustawy o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 541).
Senat zaproponował 4 poprawki. Komisja wnosi o ich przyjęcie.
Poprawki m.in. zmierzały do wprowadzenia sankcji za ponowne wprowadzenie do obrotu produktu rolnego lub środka spożywczego, który nie został oznakowany lub został oznakowany z naruszeniem przepisów.
Sprawozdawca – poseł Zbigniew Dolata (PiS).
Komisja przeprowadziła pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (druk nr 469).
Uzasadnienie projektu przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jacek Bogucki.
Projekt ma na celu usprawnienie systemu ubezpieczeń w rolnictwie przez zapewnienie producentom rolnym szerszej dostępności do ubezpieczeń upraw rolnych z dopłatami z budżetu państwa do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych, wprowadzając podwyższone stawki taryfowe, do których będą stosowane dopłaty z budżetu państwa. Zmiana ustawy zapewni i upowszechni sprzedaż umów ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich zawierających pakiety rodzajów ryzyka.
Po zakończeniu pierwszego czytania Komisja powołała podkomisję nadzwyczajną, do której skierowała ww. projekt. Przewodniczącym podkomisji został poseł Kazimierz Gołojuch (PiS).
W posiedzeniu uczestniczyła podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Ewa Lech.
Na kolejnym posiedzeniu Komisja zapoznała się z informacją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat odstrzału sanitarnego dzików.
Informację przedstawiła podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Ewa Lech.
Odstrzał sanitarny dzików jest realizowany na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 lutego 2016 r. i będzie prowadzony do osiągnięcia gęstości populacji dzika na poziomie najwyżej 0,5 osobnika na 1 km² na obszarach określonych w załączniku do tego rozporządzenia. Odstrzał nie obejmuje parków narodowych i rezerwatów przyrody.
Komisja wysłuchała informacji na temat: „Chlewnie przemysłowe i chów nakładczy w Polsce – szansa czy zagrożenie, ich wpływ na środowisko” oraz przeprowadziła dyskusję na temat szans na odbudowę pogłowia trzody chlewnej w Polsce.
Informację przedstawiła podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Ewa Lech.
Sytuacja na rynku wieprzowiny jest trudna, ceny utrzymują się na niskim poziomie, a pogłowie świń systematycznie spada. Jest to spowodowane m.in. wystąpieniem w Polsce przypadków afrykańskiego pomoru świń i wprowadzonymi przez niektóre kraje ograniczeniami w przywozie wieprzowiny z Polski. W celu poprawy sytuacji resort rolnictwa opracuje program odbudowy pogłowia trzody chlewnej, który będzie zawierał koncepcję długofalowych działań na rzecz krajowego sektora produkcji wieprzowiny. Mają one pomóc odbudować konkurencyjną pozycję polskiej wieprzowiny na rynku Unii Europejskiej.
Komisja przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o jednostkach doradztwa rolniczego (druk nr 572).
Uzasadnienie projektu przedstawił poseł Robert Telus (PiS).
Projekt ma na celu przeniesienie podległości i nadzoru nad wojewódzkimi ośrodkami doradztwa rolniczego z zarządu województwa do ministra właściwego do spraw rozwoju wsi.
Komisja przyjęła poprawki o charakterze redakcyjnym.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Jan Krzysztof Ardanowski (PiS).
W posiedzeniu uczestniczyli: sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jacek Bogucki oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Ryszard Zarudzki.
Źródło: sejm.gov.pl