W dniu 9 marca 2016 r. na wspólnym posiedzeniu Komisje: Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa rozpatrzyły poselski projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo łowieckie (druk nr 219).
Projekt wprowadza nowe zasady szacowania szkód łowieckich i wypłat odszkodowań. Projekt przewiduje, że do wynagradzania szkód wyrządzonych w uprawach i płodach rolnych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny oraz przy wykonywaniu polowania jest obowiązany, działający w imieniu Skarbu Państwa, wojewoda właściwy ze względu na miejsce wystąpienia tych szkód. Wniosek o dokonanie oględzin i oszacowanie szkód, a także ustalenie wysokości odszkodowania właściciel lub posiadacz gruntów rolnych składa do właściwego ze względu na wystąpienie tych szkód wójta, burmistrza i prezydenta, który przekazuje go właściwemu wojewodzie. Oględziny i szacowanie szkód, a także ustalanie wysokości odszkodowania dokonuje wojewoda właściwy ze względu na miejsce wystąpienia tych szkód.
W celu zapewnienia finansowania powstałych szkód łowieckich projekt przewiduje utworzenie Funduszu Odszkodowawczego, którego dysponentem będzie wojewoda. Środki gromadzone w funduszu mają pochodzić z rocznych składek, ustalanych przez wojewodę i wnoszonych przez zarządców lub dzierżawców obwodów łowieckich.
Komisje przyjęły poprawki polegające m.in. na: uszczegółowieniu zasad i procesu tworzenia protokołu z oględzin i szacowania szkód; upoważnieniu ministra właściwego do spraw środowiska do ustalenia rocznego planu finansowego Funduszu Odszkodowawczego.
Zgłoszono 4 wnioski mniejszości. Dotyczyły one m.in.: dodania do katalogu zwierząt powodujących szkody zajęcy, skrócenia terminu rozpatrywania wniosków dotyczących wyrządzonych szkód z 14 do 7 dni, wysokości składek wnoszonych przez dzierżawców lub zarządców obwodów łowieckich.
Komisje przyjęły sprawozdanie. Sprawozdawca – poseł Jan Duda (PiS).
W posiedzeniu uczestniczył: sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Zbigniew Babalski oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska – Andrzej Konieczny.
Na kolejnym posiedzeniu w dniu 9 marca 2016 r. Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi po wyrażeniu zgody przez Prezydium Sejmu podjęła uchwałę w sprawie powołania dr Marty Pietrzyk na stałego doradcę Komisji.
Komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw (druki nr 274 i 279).
W czasie drugiego czytania zgłoszono 3 poprawki. Komisja wnosi o ich odrzucenie.
Poprawki miały na celu wyeliminowanie nadużyć, polegających na ubieganiu się o przyznanie płatności przez podmioty, które bezprawnie weszły w posiadanie gruntów wbrew woli podmiotu, do którego te grunty należą. Zakładały one konieczność składania oświadczeń o posiadaniu tytułu prawnego do posiadanego gruntu przez ubiegających się o płatności.
Sprawozdawca – poseł Piotr Polak (PiS).
W posiedzeniu uczestniczyli: sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Zbigniew Babalski oraz zastępca prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Halina Szymańska.
Na posiedzeniu w dniu 10 marca 2016 r. Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi wysłuchała informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat programu odbudowy stanu pogłowia trzody chlewnej w Polsce.
Informację przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jacek Bogucki.
Systematyczny spadek pogłowia trzody chlewnej rozpoczął się od 2007 r., kiedy na bardzo niskie ceny skupu świń nałożył się bardzo duży wzrost cen i pasz. Minister poinformował, że w związku z bardzo niskim pogłowiem świń w Polsce w ostatnich latach resort przygotowuje plan odbudowy pogłowia trzody chlewnej.
W dyskusji podkreślono, że dla poprawy sytuacji w zakresie pogłowia potrzebne są wielokierunkowe działania, m.in. poprawa struktury hodowli, zminimalizowanie skutków ASF, tworzenie i rozwój grup producenckich, zawieranie pisemnych umów na dostawy surowca, ułatwienia eksportowe, zniesienie rosyjskiego embarga.
14 marca 2016 r. odbędzie się posiedzenie Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa. Polska przekazała wniosek z szeregiem postulatów, odnoszących się do wsparcia rynku wieprzowiny i mleka.
Komisja wysłuchała informacji Ministrów: Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Rozwoju na temat planów i propozycji zmian dotyczących Wspólnej Polityki Rolnej oraz Polityki Spójności po 2020 r.
Informację przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju – Paweł Chorąży oraz radca generalny w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Zofia Krzyżanowska.
Jak podkreślono, trudno mówić szczegółowo o tych planach, ponieważ sytuacja jest dynamiczna, poza tym znaczące dla unijnych planów będzie to czy Wielka Brytania wyjdzie ze struktur unijnych. Ministerstwo Rozwoju pracuje nad Strategią Rozwoju Polska 2020+. Polska wizja, dotycząca wieloletnich ram finansowych, będzie prezentowana w trakcie debaty o przyszłości ram, która najprawdopodobniej odbędzie się jesienią br.
Do końca 2016 r. Komisja Europejska powinna dokonać przeglądu funkcjonowania wieloletnich ram finansowych. W ciągu najbliższych dwóch lat będzie trwała dyskusja nad przyszłością budżetu UE i poszczególnych polityk oraz zostaną określone konkretne wyzwania. Polska oczekuje wprowadzenia pewnych zmian w polityce unijnej, m.in. większej elastyczności we wspieraniu rolników z budżetów krajowych.
W styczniu br. w resorcie rolnictwa powołano specjalny zespół, mający opracować polskie priorytety w zakresie WPR i Polityki Spójności po 2020 r.
Komisja wysłuchała informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie ewentualnych działań dotyczących pomocy rolnikom w związku z problemem wymarzania ozimin.
Informację przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jacek Bogucki.
Minister poinformował, że skala problemu jest w tej chwili diagnozowana. Przekazała także informacje o pomocy, jaką mogą ubiegać się producenci rolni, poza odszkodowaniami wypłacanymi z zakładów ubezpieczeń. Są to m.in. kredyty preferencyjne oraz pomoc w odroczeniu, rozpisaniu na raty czy zmniejszeniu różnych płatności. Poza tym resort rolnictwa rozważa możliwość uruchomienia wsparcia do materiału siewnego.
W posiedzeniu uczestniczył główny inspektor ochrony roślin i nasiennictwa – Andrzej Chodkowski.
Senacka Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi na posiedzeniu w dniu 8 marca 2016 r. wysłuchała informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat projektu ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz przyjęła plan pracy komisji.
Na posiedzeniu w dniu 9 marca 2016 r. Komisja rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw (druk senacki nr 98, druki sejmowe nr 274 i 279).
Źródło: sejm.gov.pl; senat.gov.pl