logo sejm rpSejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi na posiedzeniu w dniu 27 stycznia 2016 r. wysłuchała informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczącej: „Ulepszania krajowych źródeł białka roślinnego, ich produkcji, systemu obrotu i wykorzystania w paszach” oraz „Zwiększenia wykorzystania krajowego białka paszowego dla produkcji wysokiej jakości produktów zwierzęcych w warunkach zrównoważonego rozwoju”.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Ewa Lech poinformowała, iż wieloletni program dotyczący ulepszania krajowych źródeł białka roślinnego realizowany był w latach 2011-2015, a jego celem było zwiększenie zainteresowania uprawą krajowych gatunków roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych, zwiększenie udziału roślin strączkowych w strukturze zasiewów i wykorzystanie do produkcji pasz dla zwierząt. Program miał też za zadanie poprawę jakości i stabilności plonu oraz zwiększenie wykorzystania krajowego białka paszowego do produkcji wysokiej jakości produktów zwierzęcych w warunkach zrównoważonego rozwoju.

Komisja zapoznała się z opiniami prof. Wojciecha Święcickiego, prof. Jerzego Szukały, prof. Andrzeja Rutkowskiego, dr Wojciecha Mikulskiego oraz prof. Michała Jerzaka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na temat: problemów hodowli roślin strączkowych; nowych trendów w agrotechnice roślin strączkowych i sposobów zwiększenia opłacalności uprawy; możliwości zastąpienia importowanego białka sojowego rodzimymi białkami roślinnymi w żywieniu drobiu i świń; wybranych aspektów rynku roślin strączkowych oraz rozwoju rynku rodzimych roślin strączkowych jako czynnika bezpieczeństwa żywnościowego w Polsce.
Przedstawiono m.in. najważniejsze gatunki roślin strączkowych uprawianych w Polsce, do których należą groch, łubin wąskolistny, łubin żółty i biały oraz bobik.
Podkreślano, że zwiększenie produkcji roślin białkowych jest trudne, bo w Polsce nie ma sprzyjających warunków pogodowych i obecnie nie da się całkowicie wyeliminować śruty sojowej z żywienia zwierząt, jednak można ją zastąpić krajowymi roślinami w ok. 50%. Zalecano sprzedaż plonów do wytwórni pasz, by dostać gotową, wzbogaconą mieszankę - dobrą paszę niemodyfikowaną genetycznie.

Na posiedzeniu w dniu 28 stycznia 2016 r. sejmowa Komisja RiRW zapoznała się z informacją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o realizacji programu wsparcia upraw roślin wysokobiałkowych w 2015 r. oraz w planach na lata 2016-2020.
Informację przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jacek Bogucki.
Całkowita kwota przeznaczona na realizację płatności do roślin wysokobiałkowych za 2015 r. wynosiła 67,57 mln euro (ok. 286,83 mln zł). Kwota ta stanowiła 2% krajowej koperty finansowej na 2015 r. O przyznanie tego wsparcia za 2015 r. wnioskowało ok. 233 tys. rolników, powierzchnia zgłoszona do płatności wynosiła ok. 690 tys. ha. Stawka płatności do roślin wysokobiałkowych za 2015 r. wynosiła 415,21 zł/ha. Ogółem w okresie od 16 października do 30 listopada 2015 r. wypłacono ponad 87,81 mln zł, pozostałe środki są wypłacane od 26 stycznia br. z uwagi na haromonogram wdrażania systemu informatycznego ARiMR.
W dyskusji posłowie podnosili m.in. problem bezpieczeństwa kraju w zakresie zaopatrzenia w białko roślinne poprzez rozwój uprawy rodzimych gatunków roślin strączkowych oraz braku mechanizmów informujących rolników o korzyściach stosowania krajowych źródeł białka, a nie importowanej genetycznie modyfikowanej soi.

Komisja powołała:
- podkomisję nadzwyczajną do przygotowania projektu inicjatywy ustawodawczej w zakresie spółdzielczości rolniczej, której przewodniczącym został poseł Zbigniew Ajchler (PO),
- podkomisję stałą do spraw monitoringu Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej, której przewodniczącym został poseł Robert Telus (PiS).

Senacka Komisja Rolnictwa i Rozowju Wsi na posiedzeniu w dniu 27 stycznia 2016 r. zapoznała się z harmonogramem wdrażania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2014-2020 oraz stanem realizacji płatności bezpośrednich.

Źródło: sejm.gov.pl, senat.gov.pl

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com