Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi na dzisiejszym posiedzeniu rozpatruje pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw (druk nr 121), która ma na celu uelastycznienie powoływania i odwoływania:
1) Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i jego zastępcy,
2) Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych, Wiceprezesa Agencji i dyrektorów oddziałów,
3) Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych i jego zastępców
4) Głównego Inspektora Ochrony Roślin i jego zastępców,
5) Głównego Lekarza Weterynarii i jego zastępców,
6) Prezesa Agencji Rynku Rolnego, jego zastępcy, dyrektorów oddziałów terenowych Agencji i ich zastępców,
7) Dyrektora Centrum Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Brwinowie,
8) Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, jego zastępcy, dyrektorów oddziałów regionalnych i ich zastępców
Jak napisano w uazadnieniu projektu: zmiana przewiduje wzmocnienie nadzoru nad jednostkami podległymi lub nadzorowanymi przez ministra właściwego do spraw rolnictwa, ministra właściwego do spraw rozwoju wsi oraz ministra właściwego do spraw rynków rolnych. W wyniku przyjęcia projektowanych zmian obsadzanie wyżej wymienionych stanowisk będzie się odbywało bez przeprowadzania otwartego i konkurencyjnego naboru.
W dniu jutrzejszym senacka KRiRW zajmie się rozpatrzeniem ustawy o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (druki sejmowe nr 71 i 95) oraz rozpatrzeniem ustawy o zmianie ustawy budżetowej na rok 2015 w częściach właściwych przedmiotowemu zakresowi działania komisji druki sejmowe nr 65 i 102) - pod warunkiem uchwalenia ustawy przez Sejm na posiedzeniu w dniach 15 i 16 grudnia 2015 r.
W dniu dzisiejszym Sejm opowiedział się za przesunięciem z 1 stycznia do 1 maja 2016 r. terminu wejścia w życie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Z 440 obecnych na sali obrad posłów za nowelizacją głosowało 290, przeciw było 144, a 6 wstrzymało się od głosu. Odroczenie poparli posłowie PiS, Kukiz'15 i Nowoczesnej. Kluby PO i PSL były przeciwne.