trzoda chlewnaKomisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi  na posiedzeniu w dniu 10 grudnia 2015 r. uchwaliła dezyderat skierowany do Prezesa Rady Ministrów w sprawie ekspansji farm wiatrowych oraz wykorzystania potencjału energetycznego obszarów wiejskich.
Komisja zwraca się o uregulowanie przepisów, które zabezpieczą interesy mieszkańców obszarów wiejskich wobec inwazji dużych wiatraków energetycznych oraz umożliwią rozwój na tych terenach małych instalacji odnawialnych źródeł energii.

Komisja rozpatrzyła informację o aktualnych problemach związanych z przypadkami występowania afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce oraz działaniach podejmowanych przez rząd w celu zminimalizowania negatywnych skutków wirusa dla producentów oraz eksporterów wieprzowiny.

Kierownik Zakładu Chorób Świń w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach – prof. dr hab. Zygmunt Pejsak poinformował, że wyniki prowadzonych od prawie dwóch lat badań epidemiologicznych w PIW wykazują korelację pomiędzy gęstością populacji dzików na obszarze określonego nadleśnictwa, a liczbą przypadków ASF. Praktycznie nie stwierdza się przypadków ASF na obszarach, gdzie gęstość dzików byłaby mniejsza niż 1 osobnik na kilometr kwadratowy. Wynika zatem, że w każdym nadleśnictwie należałoby doprowadzić do gęstości dzików nie większej niż 1 osobnik/km2. Każde zmniejszenie gęstości populacji dzików stwarza potencjalną szansę ograniczenia możliwości szerzenia się zakażeń.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Ewa Lech, przedstawiła lokalizację przypadków i ognisk choroby afrykańskiego pomoru świń. Od pierwszego stwierdzonego przypadku ASF, czyli od lutego 2014 r. do 30 listopada br. stwierdzono w Polsce trzy ogniska ASF u świń oraz 78 przypadków u dzików. Występowanie przypadków ASF u dzików oraz ognisk u świń ograniczone jest do 9 gmin w trzech powiatach (białostockim, sokólskim i hajnowskim) w woj. podlaskim. Można więc uznać, że sytuacja w zakresie ASF w Polsce jest stabilna.

W dyskusji padały krytyczne uwagi dotyczące dotychczasowej współpracy resortów rolnictwa i środowiska, posłowie podkreślali pilną potrzebę nowelizacji ustawy Prawo łowieckie. Przedstawiciele Inspekcji Weterynaryjnej postulowali o wyższe wynagrodzenia dla inspektorów weterynaryjnych, którzy z powodu niskich płac odchodzą od zawodu.

Komisja postanowiła wystąpić do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pisemną informacją na temat dalszych działań podejmowanych w celu ograniczenia populacji dzików oraz do Ministra Środowiska w sprawie możliwości redukcji dzików w Białowieskim Parku Narodowym.

Komisja ponownie wróci do tematu na jednym z kolejnych posiedzeń.

W posiedzeniu uczestniczyli: podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska – Andrzej Konieczny oraz główny lekarz weterynarii – Marek Pirsztuk.

Źródło: sejm.gov.pl

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com