34_v4_3.jpg W dniach 25-26 marca br. w Debreczynie na Węgrzech miało miejsce już 34 spotkanie izb rolniczych krajów Grupy Wyszehradzkiej. Przedstawicielom Krajowej Rady Izb Rolniczych przewodził Wiceprezes KRIR Władysław Piasecki. W trakcie obrad, w których po raz kolejny w roli obserwatorów wzięli reprezentanci Krajowej Izby Rolniczej Ukrainy (NACU), poruszono wiele istotnych z punktu widzenia rolnictwa państw V4 tematów, w tym wpływ światowego kryzysu ekonomicznego na sektor rolny, kodeks etyczny w handlu produktami rolno-spożywczymi oraz proces implementacji decyzji powziętych w ramach przeglądu Wspólnej Polityki Rolnej.


Dyskutowano ponadto na temat ewolucji cenowej podstawowych produktów rolnych. Uczestnicy spotkania zgodnie przyznali, że ostatnie spadki przychodów wynikające ze zmniejszonego światowego popytu spowodowały, że opłacalność niemal wszystkich gałęzi sektora rolnego stoi pod dużym znakiem zapytania, co może w konsekwencji doprowadzić do drastycznego ograniczenia produkcji rolnej zarówno w krajach Grupy Wyszehradzkiej jak i całej Unii Europejskiej. W trakcie debaty odnośnie WPR i mechanizmów wsparcia bezpośredniego Władysław Piasecki stwierdził, że obecnie do priorytetowych działań należałoby dodać inicjatywy zmierzające do przekonania mieszkańców dużych miast, że de facto pomoc, jaką otrzymują rolnicy w ramach płatności obszarowych, to wsparcie dla konsumentów, ponieważ powodują obniżkę cen przy jednoczesnym zachowaniu restrykcyjnych reguł produkcyjnych w zakresie ochrony środowiska i dobrostanu zwierząt. W trakcie rozmów zwrócono uwagę na konieczność stworzenia ram etycznych handlu produktami rolno-spożywczymi, które na kształt kodeksu miałyby regulować wszelkie kwestie na linii producent – sieć handlowa, a także w sposób racjonalny kształtować dyktowane przez sklepy marże. W tym kontekście Wiceprezes KRIR zwrócił uwagę, że przykład Litwy, gdzie tamtejszy parlament przygotował projekt ustawy regulującej maksymalną wysokość marży na produkty żywnościowe (Prezydent nie podpisał tego aktu argumentując swoją decyzję zbyt dużą ingerencją w gospodarkę wolnorynkową), pokazuje, że każde rozwiązanie administracyjne narzucone odgórnie niezależnym podmiotom z góry skazane jest na porażkę. Pewne działania w tej sprawie podjęte zostały również przez władze słowackie, jednak nie osiągnięto póki co zamierzonego efektu w postaci równowagi pomiędzy cenami detalicznymi a producenckimi.

34_v4_2.jpg 34_v4_5.jpg 34_v4_4.jpg
34_v4_1.jpg

Po omówieniu wszystkich zagadnień obrady tradycyjnie zakończono podpisaniem wspólnego komunikatu oraz konferencją prasową. 34 spotkanie przedstawicieli izb rolniczych V4 było również okazją do bezpośrednich gratulacji z okazji objęcia stanowiska dla nowo wybranego prezesa Węgierskiej Izby Rolniczej Barna Forgacs’a. Z tej okazji Władysław Piasecki wręczył nowemu prezesowi list gratulacyjny oraz pamiątkowy medal Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com