W dniu 1 marca 2018 r. w Bratysławie odbyło się II posiedzenie izb rolniczych „Państw Regionu Trójmorza”. Z ramienia Krajowej Rady Izb Rolniczych udział w posiedzeniu wziął Członek Zarządu KRIR Pan Robert Nowak. Konferencję otworzył Prezes Słowackiej Rolno-Spożywczej Izby – Pan Milan Semancik, który przedstawił stanowisko w sprawie przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej po 2020. Następnie swoje wystąpienie miała Pani Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Gabriela Matecna, która przedstawiła pozycję Słowacji w sprawie przyszłej WPR. Podczas konferencji swoje wystąpienia również Ladoslav Miko – Przewodniczący Reprezentacji Komisji Europejskiej w Słowacji oraz John Bryan – Członek Europejskiego Komitetu Społeczno-Ekonomicznego.
2 marca 2018 r. odbyło się 69. poszerzenie posiedzenie izb rolniczych Grupy Wyszehradzkiej, podczas którego omówiono sytuację na rynkach rolnych poszczególnych państw uczestniczących w posiedzeniu, pozycję Komisji Europejskiej w sprawie WPR po 2020 r. w porównaniu z Deklaracją Bratysławską oraz wysłuchano prezentacji firmy Bayer w sprawie Praktyk w Rolnictwie Zrównoważonym. Na koniec posiedzenia podpisano wspólną deklarację w sprawie przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej (do pobrania >>>), której tłumaczenie robocze można przeczytać poniżej:
„Przedstawiciele rolników z Państw Grupy V4, poszerzonych o Litwę, Bułgarię i Rumunię reprezentujących izby rolnicze z „Regionu Trójmorza” dyskutowali na temat Komunikatu Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady i Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów „Przyszłość Żywności i Rolnictwa” opublikowanego 29 listopada 2017 r.
Wnioskujemy o uwzględnienie naszych postulatów dotyczących WPR po 2020, zgodnych z Deklaracją Bratysławską z 31 marca 2017 r. Podkreślamy następujące postulaty:
- PODKREŚLAMY potrzebę silnej WPR po 2020 r. z odpowiednimi zasobami finansowymi, aby zapewnić ekonomiczną żywotność naszych rolników i być w stanie wypełnić gospodarczy, środowiskowy i społeczny cel w wymiarze zrównoważonego rozwoju.
- NALEGAMY w sprawie zachowania bezpośredniego wsparcia dochodów dla aktywnych rolników, jako głównego źródła przychodów beneficjentów WPR. Płatności bezpośrednie, w szczególności jednolita płatność bezpośrednia zapewnia stabilizację i zapewnia płynność rolnikom. Odgrywa ona istotną rolę w zapewnieniu zrównoważonego rolnictwa i utrzymania opłacalnej produkcji żywności.
- NALEGAMY, aby zasoby wspólnego finansowania nie mogły być zastąpione przez współfinansowanie krajowe.
- PODKREŚLAMY, że capping powinien opierać się na dobrowolnym wyborze państw członkowskich.
- PODKREŚLAMY, że nowy model realizacji płatności bezpośrednich może spowodować ryzyko finansowe w przypadku późnego zatwierdzenia przez Komisję planów strategicznych. PODKREŚLAMY, że w tym przypadku państwa członkowskie potrzebują prawnej gwarancji ciągłego regulowania płatności bezpośrednich, aby uniknąć negatywnych skutków spowodowanych brakiem bezpośredniego wsparcia.
- W celu zapewnienia efektywności w alokacji zasobów WPR, zdecydowanie WNIOSKUJEMY, aby wzmocnić pozycję rolników w łańcuchu żywnościowym. Dziś rolnicy są najsłabszą częścią łańcucha, chociaż ponoszą największe ryzyko.
- PODKREŚLAMY potrzebę utrzymania i zwiększenia dobrowolnego wsparcia powiązanego z produkcją, które odgrywa zasadniczą rolę w utrzymaniu działalności rolniczej we wrażliwych sektorach. Dlatego ta płatność powinna zostać utrzymana i wsparta skutecznymi środkami finansowymi.
- WSPIERAMY silny i zróżnicowany pod względem finansowym drugi filar WPR. Jednak NALEGAMY na utrzymanie bezzwrotnego wsparcia inwestycyjnego, które jest kluczowym czynnikiem w rozpowszechnianiu innowacyjnych technologii. PODKREŚLAMY, że zwrotne wsparcie i inne instrumenty finansowe mogą być wykorzystywane wyłącznie na zasadzie komplementarności.
- KONIECZNE jest określenie maksymalnego odsetka współfinansowania drugiego filaru, a także harmonizacja zakresu pomocy państwa w całej UE.
- WNIOSKUJEMY o stworzenie odpowiednich warunków dla rolnictwa na obszarach z naturalnymi ograniczeniami. Każdy poziom degresywności systemu płatności powinien należeć do kompetencji poszczególnych państw członkowskich.
- WSPIERAMY potrzebę zapewnienia specjalnego wsparcia dla małych rolników.
- ZWRACAMY UWAGĘ na fakt, że WPR powinna wspierać zmiany pokoleniowe na wszystkich poziomach.
- POTWIERDZAMY znaczenie środków przyjaznych środowisku w ramach WPR, jako kluczowego elementu zrównoważonego rolnictwa i zarządzania zasobami naturalnymi. Jednak, aby osiągnąć cele w zakresie zrównoważonego rozwoju, ZALECAMY, aby te środki były bardziej spójne w ramach obu filarów, mniej uciążliwe i bardziej elastyczne.
- Izby rolnicze wzywają europejskich decydentów, aby podczas projektowania nowej, nowoczesnej i uproszczonej WPR zapewnili sprawiedliwą równowagę między potrzebami rolników a zrównoważonym rozwojem.”