Pierwszym wizytowanym miejscem była biogazowania rolnicza należąca do przedsiębiorstwa rolnego Poldanor w Przechlewie. Attache mieli okazję do zobaczenia jednego z niewielu tego typu obiektów w Polsce oraz zapoznania się z praktycznymi aspektami pozyskiwania energii poprzez wykorzystanie odchodów zwierzęcych. Biogaz, przekształcany następnie w energię elektryczną, wytwarzany jest tam zarówno na potrzeby prowadzonej produkcji trzody chlewnej, jak również odsprzedawany jest do sieci komercyjnej stanowiąc dodatkowe źródło dochodów gospodarstwa. Następnie radcy rolni odwiedzili przedsiębiorstwo Komers International w Straszynie, gdzie wytwarzany jest bioetanol. Dyskusja z kierownictwem spółki dotyczyła przede wszystkim praktycznych aspektów tego typu działalności oraz perspektyw rozwoju sektora biopaliw płynnych w Polsce.
|
Drugi dzień przedstawiciele ambasad rozpoczęli od spotkania z członkami Zrzeszenia Rybaków Morskich oraz władz samorządowych we Władysławowie. Była to okazja do bezpośredniej rozmowy z rybakami oraz poznania ich problemów, w szczególności związanych z limitami połowowymi dorszy oraz niedostosowaniem floty, jaką dysponują do pełnego wykorzystania przyznanych Polsce kwot na połów śledzi i szprotów. W dalszej kolejności dyplomaci odwiedzili Ekofarmę Kaszubską w Małkowie, gdzie prowadzona jest certyfikowana ekologiczna produkcja mleka oraz jaj kurzych. Po zwiedzeniu obiektów inwentarskich miała miejsce dyskusja dotycząca głównych problemów, z jakimi borykają się krajowi producenci ekologiczni. Wśród najistotniejszych przeszkód w szybkim rozwoju tej gałęzi rolnictwa wymieniono m.in. przepisy weterynaryjne związane z własnym przetwórstwem surowca w gospodarstwie, brak w rejonie spółdzielni mleczarskiej z odrębną dla mleka ekologicznego linią technologiczną, a także niewielkie zainteresowanie konsumentów na takie mleko spowodowane w głównej mierze wyższą ceną i niskim stopniem przyzwyczajeń i tradycji w konsumpcji produktów rolnictwa ekologicznego w naszym kraju. Kolejnym i ostatnim już wydarzeniem w trakcie wizyty studyjnej na Pomorzu było spotkanie w Kątach Rybackich z rybakami przybrzeżnymi z Mierzei Wiślanej oraz przedstawicielami władz lokalnych. W ciągu interesującej debaty, jaka nawiązała się w trakcie tego spotkania, rybacy wymienili poglądy z radcami na temat możliwości rozwoju rybołówstwa przybrzeżnego, wśród których wskazywano m.in. na potrzebę ogólnoeuropejskiej kampanii promocyjnej ryb produkowanych i odławianych w wodach Unii Europejskiej.
|
|
|
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych składa serdeczne podziękowania Pomorskiej Izbie Rolniczej za pomoc w organizacji tego wydarzenia, a także wszystkim firmom i ludziom zaangażowanym w organizację poszczególnych wizyt i spotkań, dzięki czemu wyjazd radców pełen był owocnych dyskusji poszerzając w ten sposób ich wiedzę na temat realiów prowadzenia działalności rolniczej i okołorolniczej w Polsce, a także przyczyniając się do usprawnienia współpracy z samorządem rolniczym.