ziarno.jpg12 maja br. w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej Copa-Cogeca „Pasze”. Wśród najważniejszych zagadnień poruszonych w trakcie spotkania znalazła się nowa inicjatywa legislacyjna Komisji Europejskiej w zakresie zagospodarowania ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego, projekt nowelizacji prawodawstwa regulującego wprowadzanie do obrotu i stosowanie pasz, planowane wprowadzenie ogólnoeuropejskiego logo dla produktów ekologicznych, a także stan prac nad „Przewodnika dobrych praktyk higieny dla produkcji pierwotnej pasz”.


Na wstępie posiedzenia omówiona została przyjęta niedawno przez Parlament Europejski rezolucja legislacyjna w sprawie rozporządzenia o produktach ubocznych pochodzenia zwierzęcego. W trakcie konsultacji wewnętrznych Copa-Cogeca projektu nowej regulacji zgłoszono do Sekretariatu wiele uwag do jej treści m.in. dotyczących zmiany zaproponowanego zerowego poziomu tolerancji dla przypadkowej obecności białek pochodzenia zwierzęcego w paszach dla tego samego gatunku. Przekazane europosłom stanowisko Copa-Cogeca częściowo zostało wzięte przez nich pod uwagę w trakcie ostatniej debaty w Strasburgu. Ostateczny tekst rozporządzenia powinien zostać przyjęty w czerwcu podczas Rady Ministrów Rolnictwa UE.

Następnie omówione zostało nowe prawodawstwo w zakresie wprowadzania do obrotu pasz, zgodnie z którym m.in. utworzony ma zostać wspólnotowy katalog surowców paszowych. Obecna na spotkaniu przedstawicielka Dyrekcji ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Konsumentów (DG Sanco) Komisji Europejskiej zaprosiła Komitety Copa-Cogeca do aktywnego współtworzenia niniejszego zestawienia. Przedstawiciel Sekretariatu poinformował, że w opracowanie stanowiska organizacji rolniczych zaangażowanych będzie bezpośrednio 3 grupy robocze Copa-Cogeca związane tematycznie z produkcją zwierzęcą. Przedstawicielka organizacji rolniczej z Niemiec przedstawiła obecne rozwiązania w tym zakresie stosowane w jej kraju, gdzie, zgodnie z przekazanymi informacjami, spis surowców paszowych obejmuje ok. 330 pozycji.

W dalszej części spotkania debatowano na temat konieczności opracowania kodeksu dobrych praktyk etykietowania, w szczególności w kwestii zamieszczania informacji o zawartości w paszy poszczególnych składników odżywczych. Przedstawiciel organizacji Coop de France w swojej wypowiedzi poinformował o inicjatywie francuskich rolniczych związków zawodowych, które, wobec brak kodeksu krajowego w tym zakresie, opracowały wspólnie zbiór rekomendacji mających na celu ujednolicenie zamieszczanych na etykietach informacji. Dużo uwagi poświęcono ponadto kwestii wyjątku prawnego dla obligatoryjnego oznaczania zawartości wody dla surowców paszowych – produktów ubocznych przetwórstwa rolno-spożywczego – o zawartości wody powyżej 50%. Wszyscy reprezentanci organizacji krajowych byli zgodni co do konieczności utrzymania prawnej możliwości stosowania pasz pochodzących z sektora przetwórczego jako cennego źródła białka w żywieniu zwierząt.

Powracając do kwestii związanych z produkcją i stosowaniem pasz omówiono propozycję wydania „Przewodnika dobrych praktyk higieny dla produkcji pierwotnej pasz”. DG Sanco twierdzi, że ogólny przewodnik dla producentów zajmujących się produkcją pierwotną żywności oraz pasz dla zwierząt mógłby odegrać ważną rolę na korzyść wdrażania „pakietu higienicznego” Unii Europejskiej (rozporządzenie Nr 852/2004 oraz Nr 183/2005). W trakcie debaty na ten temat uczestnicy spotkania wskazywali, iż przewodnik, zważywszy na dobrowolność stosowania, powinien korespondować z wymaganiami postawionymi przed rolnikami obligatoryjnie w ramach cross-compliance. Wśród głosów w tej sprawie zabrali głosy przedstawiciele m.in. Danii, Polski i Czech. Zaapelowano również o zbliżenie w omawianym zakresie współpracy wewnętrznej Komisji Europejskiej pomiędzy DG Sanco a DG Agri (Dyrekcja ds. Rolnictwa). Mając na uwadze koncepcję wdrożenia systemu HACCP w produkcji pierwotnej pasz, organizacje członkowskie w większości wyraziły się sceptycznie do jego skuteczności w zakresie realizacji pakietu higienicznego
i upowszechnienia jego zastosowania w gospodarstwach rolnych.

W sprawach różnych przedstawiciel Danii zaproponował, aby podjęty został na forum Copa-Cogeca temat często notowanego w tym kraju przekraczania dawek witaminy A w paszach, co również potwierdzają specjalne badania przeprowadzone przez EFSA. Odnosząc się do tej sugestii reprezentant brytyjskiego NFU poparł zajęcie się tą kwestią ze względu, iż analogiczna sytuacja obserwowana jest w Wielkiej Brytanii.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com