Minister Gandlovič przedstawił zakres planowanych działań w wyznaczonych na okres trwania przewodnictwa czeskiego w UE głównych kwestii związanych z rolnictwem tzn. przyszłość płatności obszarowych, ogólnoeuropejska polityka jakości produktów rolnych oraz rozpoczęcie dyskusji na temat nowych rozwiązań w kwestii obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW). W debacie po tej wypowiedzi zabrał głos Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz, który odniósł się do obecnej sytuacji ekonomicznej gospodarstw rolnych i utrudnionych możliwości przeciwdziałania jej pogarszaniu w związku z globalnym kryzysem finansowym. W innych głosach zwracano uwagę ministra również m.in. na sytuację na europejskim rynku cukru, kwestię marży na produkty żywnościowe i dysproporcje pomiędzy cenami producenckimi a ogólnorynkowymi, a także obligatoryjną od 2010 roku elektroniczną identyfikację owiec i kóz.
W trakcie debaty opinię na omawiany temat wyraził również Wiktor Szmulewicz stwierdzając, że decyzje Komisji Europejskiej dotyczące rolnictwa podejmowane są zbyt długo, zwłaszcza w porównaniu do szybkości reakcji KE na sytuację w pozostałych sektorach gospodarki. Przestrzegł ponadto przed nadmierną liberalizacją działań krajowych poszczególnych państw UE, co mogłoby doprowadzić do rozszczepień Wspólnej Polityki Rolnej, w szczególności w kwestii zachowania wewnętrznej konkurencyjności. „Światowy kryzys finansowy nie może być powodem likwidacji WPR, do czego w perspektywie czasu mogłoby dojść” – dodał Prezes KRIR podsumowując swoją wypowiedź na ten temat.
W dalszej części spotkania omówiono jeszcze notatkę informacyjną przegotowaną przez Sekretariat Copa-Cogeca na temat budżetu Unii Europejskiej na rolnictwo po 2013 roku oraz plan działań organizacji na 2009 rok wraz z priorytetowymi do podjęcia w tym czasie kwestiami.