W dniu 15 lutego 2017 roku w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej „badania i innowacje”. Z ramienia Krajowej Rady Izb Rolniczych w posiedzeniu wziął udział Dyrektor Lubelskiej Izby Rolniczej Pan Waldemar Banach. Podczas przedpołudniowej sesji omawiano działania i główne cele określające priorytety grupy roboczej „badania i innowacje”. W tym celu Sekretariat opracował tzw. „ mind mapę ” zawierającą cztery najważniejsze zagadnienia związane z badaniami i innowacjami w sektorze rolnictwa, którymi są:
- podwyższenie poziomu wymiany wiedzy
- zielony wzrost
- zdrowy sektor rolniczy
- uczciwy i konkurencyjny łańcuch wartości
Po przeprowadzeniu dyskusji z ekspertami i wprowadzeniu kilku zmian dokument został przyjęty.
Sekretariat przedstawił następnie działania mające na celu usprawnienie współpracy pomiędzy organizacjami Copa-Cogeca i Uniwersytetami. Zdaniem przewodniczącego grupy roboczej rolnicy są częścią łańcucha i to oni powinni identyfikować potrzeby dla tego sektora. Uniwersytety widzą tę kwestię z inaczej, naukowcy postrzegani są jako inicjatorzy działań a odbiorcą jest rolnik.
Sekretariat potwierdził podjęcie działań aby zorganizować wydarzenia w Parlamencie Europejskim lub w Sekretariacie Copa-Cogeca, które będą miały na celu zwiększenie presji na Komisję Europejską tak aby rolnicy byli bardziej zaangażowani w cały proces badań i innowacji nie tylko na początku tych działań podczas opracowania projektu. W planach jest również zapraszanie do udziału w grupie roboczej „badania i innowacje” Uniwersytetów z poszczególnych krajów członkowskich tak aby mogli się podzielić swoimi doświadczeniami w działaniach badawczych związanych z sektorem rolniczym. Na kolejnym posiedzeniu grupy roboczej przewidziany jest udział Uniwersytetu z Austrii być może przy współpracy z Uniwersytetem z Węgier.
Następnie omawiano kwestię udziału Copa-Cogeca w konsorcjach przy projektach Horyzont 2020 jak również Europejskiego Partnerstwa dla Innowacji (EIP). Zdefiniowano kryteria, które odpowiadają wymogom udziału w konsorcjach przez Komitety. Eksperci sceptycznie wyrazili się co do udziału Copa-Cogeca w tego typu działaniach ze względu na możliwość bezpośredniego konfliktu interesów pomiędzy zainteresowanymi stronami.
W dalszej części posiedzenia przedstawiono prezentację dotyczącą BIOEast, inicjatywy na rzecz produkcji i wykorzystania biomasy. Inicjatywa została podjęta w ramach grupy Vyszehradzkiej w formacie 4+3 (trzy kolejne kraje włączone w tą inicjatywę to: Bułgaria, Rumunia i Słowenia). Wiodącymi tematami tej inicjatywy są rolnictwo, akwakultura i leśnictwo. Celem tego projektu jest poprawa zrównoważonego rozwoju wiedzy opartej na sektorze rolniczym, akwakulturze i leśnictwie na rzecz bio-ekonomii w regionach krajów Unii Europejskiej.
Projekt proponuje następujące działania aby osiągnąć ten cel:
- inicjowanie współpracy: stworzenie sieci wielu interesariuszy w celu ułatwienia wspólnych działań
- stworzenie bazy danych: stworzenie baz danych wspierających i ukierunkowanych na realizację polityk
- skoncentrowanie się na badaniach: stworzenie listy szczególnych wyzwań dla agendy badań strategicznych
- poprawa umiejętności: szkolenia dla nowych pokoleń ze zwróceniem uwagi na multi sektorowych aktorów
- rozwój synergii: promowanie regionalnych, krajowych, unijnych i międzynarodowych możliwości finansowania
- zwiększenie widoczności: zwrócenie uwagi na szczególne wyzwania przed którymi stoją regiony w Unii Europejskiej
W projekt ten jest również zaangażowana Krajowa Rada Izb Rolniczych, która udział w najbliższej konferencji na temat tego projektu odbywającej się na Węgrzech w lutym bieżącego roku.
Eksperci zgodnie stwierdzili, że jest to bardzo dobra inicjatywa, którą należy wspierać i która powinna poszerzać swoje działania na inne kraje członkowskie Unii Europejskiej. Przy okazji tej inicjatywy należy rozważyć możliwości wykorzystania funduszy z rozwoju obszarów wiejskich szczególnie na projekty związane z cyfryzacją i szkoleniami które wiążą się bezpośrednio z celami tej polityki. Zdaniem ekspertów istotnym jest również dyskusja i działania w kwestii tworzenia i wykorzystania baz danych jak również określenie praw własności do informacji w nich zawartych.
Następnie Sekretariat przedstawił informacje na temat przyszłej WPR i działań poszczególnych instytucji europejskich w tym zakresie. Przedstawiono między innymi kwestionariusz „modernizacja i uproszczenie wspólnej polityki rolnej (WPR)”, który będzie jednym z elementów zastosowanym przy tworzeniu nowej polityki rolnej. Sekretariat przedstawił kalendarz prac Komisji Europejskiej jeśli chodzi o przyszłą WPR jak również wydarzeń organizowanych przez Copa-Cogeca, które mają na celu omówienie i stworzenie wspólnego stanowiska w tym zakresie.
Następnie omówiono możliwość współpracy w ramach sieci Nereus i AIOTI. Eksperci zgodzili się że sieci te reprezentują istotne kwestie dla rolnictwa i jego przyszłości w związku z ciągle wzrastającą cyfryzacją tego sektora.
Podczas popołudniowej części posiedzenia przedstawiono dwie prezentacje Komisji Europejskiej odnoszące się do projektu Food 2030 oraz działań sieci EIP-AGRI na rok 2017 jak również „oceny wdrażania Europejskiego Partnerstwa na rzecz produkcji rolnej i zrównoważoności”.
Małgorzata Verset - Biuro KRIR w Brukseli