bru_12_08_1.jpg W dniach 4-5 grudnia w Brukseli miało miejsce ostatnie w 2008 roku posiedzenie Prezydium COPA. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele polskich rolniczych organizacji członkowskich, w tym Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych pan Wiktor Szmulewicz. Pierwszy dzień rozmów zdominowała dyskusja na temat możliwego rozwoju negocjacji w ramach Światowej Organizacji Handlu (WTO). Zaproszony na spotkanie reprezentant Dyrekcji Generalnej ds. Handlu Komisji Europejskiej poinformował o działaniach nowej Komisarz ds. Handlu pani Catherine Ashton w tym zakresie, w szczególności mając na uwadze zaplanowane na grudzień wydarzenia w ramach rozmów WTO.



Odnosząc się do dotychczasowych ustaleń i postępów w „negocjacjach rolnych” przedstawiciel KE stwierdził, że globalny kryzys ekonomiczny wymusza podjęcie nowych koncepcji, a do kwestii, które mogą w istotny sposób zaważyć na wyniku rozmów WTO w najbliższych tygodniach w szczególności zaliczyć należy dyskutowaną klauzulę ochronną dla krajów rozwijających się, napiętą sytuację polityczną w Indiach oraz różnice zdań negocjujących państw odnośnie lipcowego pakietu uzgodnień w Genewie. W trakcie dyskusji przedstawiciele organizacji rolniczych z różnych krajów (w tym Holandii, Irlandii, Polski) zgodnie przedstawiali stanowisko wyrażające obawy co do przyszłości europejskiego rolnictwa, jeżeli weszłyby w życie projektowane ustępstwa dotyczące importu produktów rolnych z państw trzecich. Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz stwierdził, że obecna sytuacja rolnictwa pokazuje, iż otwarcie rynku UE na tanią żywność może doprowadzić do upadku całego sektora, którego ewentualne odbudowanie może okazać się niemożliwe. Dodał, że Unia Europejska nie może ratować przemysłu z opresji wywołanych kryzysem finansowym kosztem rolnictwa, które dla Wspólnoty powinno być strategiczną gałęzią gospodarki. W kontekście negocjacji należy pamiętać, że wobec ciągłego wzrostu światowego popytu na produkty rolno-spożywcze, niemal równolegle z kryzysem finansowym mamy do czynienia także z kryzysem żywnościowym. Tym bardziej dlatego ustępstwa w sektorze rolnym nie mogą być jedynie aktem jednostronnym Unii Europejskiej. Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Jerzy Chróścikowski nawiązując do obecnego etapu negocjacji WTO przedstawił stanowczy sprzeciw wobec ratyfikacji porozumienia na warunkach, które w opinii europejskich producentów rolnych są próbą narzucenia innym partnerom rozmów stanowiska Stanów Zjednoczonych. Odnosząc się do lipcowych uzgodnień WTO, które lansowane są często przez wysoko postawionych urzędników instytucji wspólnotowych jako sukces negocjacyjny Unii Europejskiej, przedstawicielka organizacji portugalskiej zwróciła uwagę na fakt, że specjalne klauzule bezpieczeństwa stanowiące dodatkowe, dopuszczone w porozumieniu WTO, zabezpieczenie rynku unijnego przed nadmiernie tanim importem zagrażającym stabilności rynku niektórych produktów rolnych, w tym cukru, będą obowiązywały jedynie przez 7 lat, co stawia pod znakiem zapytania sensowność programu restrukturyzacji sektora cukrowniczego Unii Europejskiej. Przewodniczący COPA pan Jean-Michel Lemetayer podsumowując czwartkową dyskusję wyraził przed przedstawicielem Komisji Europejskiej obawy unijnych rolników dotyczące możliwości ich konkurowania wobec napływu taniej żywności z innych części świata, której produkcja nie jest oparta na takich samych normach jakościowych, środowiskowych i dobrostanu zwierząt. Tym samym podtrzymane zostało lipcowe stanowisko Komitetów COPA-COGECA w sprawie negocjowanego porozumienia WTO.

Drugi dzień Prezydium COPA rozpoczęła dyskusja na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku. Przewodniczący COPA pan Jean-Michel Lemetayer przedstawił informację na temat konferencji konsultacyjnej Komisarzy UE, jaka miała miejsce 12 listopada br, podczas której WPR bardzo negatywnie przedstawiono pod względem finansowym. W kontekście obecnej debaty w sprawie przyszłego kształtu budżetu Wspólnoty takie opinie wymuszają na COPA-COGECA podjęcie pilnych działań w zakresie obrony obecnego poziomu finansowania polityki rolnej UE. Aby obrona ta była skuteczna należy w pierwszej kolejności bronić wspólnotowego charakteru WPR oraz ogólnoeuropejskiej strategii na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Omówiony został także dokument roboczy COPA-COGECA na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku, w którym zaproponowane zostały do analizy podstawowe ramy narzędzi WPR tj. środki zapewniające bezpieczeństwo, stabilność trwałość produkcji rolnej, środki zwiększające konkurencyjność i optymalizację zysków rolników oraz działania, które mają umożliwiać spełniania przez rolników roli zarządców obszarów wiejskich poprzez usługi publiczne. Lemetayer poprosił przewodniczących organizacji członkowskich COPA o silny lobbing w sprawie WPR po roku 2013 na arenie krajowej i rozsyłanie stanowisk w tej sprawie do rządów i ministrów rolnictwa. Podczas dyskusji głos w omawianej kwestii zabrał Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz, który podkreślił, że priorytetową sprawą jest zachowanie wspólnotowego charakteru polityki rolnej UE. Przerzucenie bowiem ciężaru finansowego na poszczególne kraje członkowskie mogłoby jedynie poszerzyć obecne dysproporcje, co zaś jest niezgodne z solidarnościowym charakterem Unii Europejskiej. Po roku 2013 system płatności obszarowych powinien zostać ujednolicony, a do 2015 roku całe rolnictwo Wspólnoty powinno pozbawione być wszelkich różnic w poziomie dotowania, co w kontekście postępującej globalizacji i trwających negocjacji WTO stwarza jedyną szansę dla zachowania produkcji we wszystkich państwach UE.

bru_12_08_2.jpg bru_12_08_3.jpg

Następnie przedstawiciel Izby Rolniczej Republiki Czeskiej przedstawił priorytety rozpoczynającej się w styczniu 2009 r. Prezydencji Czeskiej w Unii Europejskiej. Kontynuowana ma być koncepcja polityki rolnej obecnej Prezydencji Francuskiej, w szczególności planowana jest szeroka dyskusja na temat finansowania I filara WPR oraz przyszłości płatności obszarowych, kwestii upraw GMO, a także nowej definicji obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW). W marcu 2009 zaplanowana została konferencja, na której przedstawiciel Komisji Europejskiej ma zaprezentować wskazówki KE dotyczące możliwości uproszczenia WPR Na ich podstawie opracowane zostaną konkretne wnioski w tej sprawie.

Po zakończeniu tej dyskusji otworzona została debata w sprawie stanowiska COPA-COGECA odnośnie Zielonej Księgi nt. jakości produktów rolnych, która obecnie poddana została przez Komisję Europejską do otwartych konsultacji społecznych. Ze względu na liczne uwagi do przedstawionego projektu dokumentu przewodniczący obrad poddał jego ostatnią wersję pod procedurę konsultacji pisemnych. Następnie Prezydium przeanalizowało, a w dalszej kolejności przyjęło deklarację COPA-COGECA na Konferencję Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu w Poznaniu w dniach 1-12 grudnia br. W niniejszym stanowisku europejskie organizacje rolnicze wyrażają przekonanie, iż Wspólna Polityka Rolna UE musi przewidzieć odpowiednie instrumenty i właściwy im budżet, aby utrzymać produkcję rolną w istotny sposób ograniczającą obserwowane zmiany klimatyczne. Spotkanie zakończyła informacja na temat działań COPA-COGECA w zakresie rozwoju współpracy makroregionalnej basenu Morza Śródziemnego. Wzmocnieniu dialogu pomiędzy krajami tej części świata służyło seminarium z inicjatywy COPA-COGECA i IFAP, jakie miało miejsce w dniach 28-29 października br. w Brukseli, gdzie poszczególne strony potwierdziły chęć współpracy w celu rozwoju gospodarczego i społecznego jako drogi do trwałego zachowania pokoju w tej części świata.

 

sporządził: Adam Stępień

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com