Kongres Grecja2016W dniach 5 i 6 października 2016 w Atenach w Grecji odbył się Kongres Europejskich Rolników organizowany przez Copa-Cogeca, w którym z ramienia Krajowej Rady Izb Rolniczych uczestniczył Wiceprezes KRIR - Mirosław Borowski. Tematem tegorocznego kongresu był: „szanse dla unijnego rolnictwa: zielony wzrost i dynamiczne rynki”. W związku ze zwiększającą się liczbą wyzwań, przed którymi stoi rolnictwo, celem Kongresu jest rozpoczęcie debaty na temat przyszłości unijnego rolnictwa tak aby było ono nadal rentowne, zrównoważone i konkurencyjne.


Bardzo ważne jest zwiększenie i usprawnienie produkcji przy wykorzystaniu mniejszej ilości zasobów, by producenci mogli przyczynić się do rozwiązania jednego z największych wyzwań przyszłej dekady, czyli konieczności zwiększenia produkcji żywności na świecie, by wyżywić rosnącą liczbę ludności, jednocześnie walcząc z zagrażającymi jej zmianami klimatu. Uczestnicy Kongresu pochyli się również nad najlepszymi inwestycjami pozwalającymi na zapewnienie zrównoważoności unijnego sektora rolnego w przyszłości. Chcąc stawić czoła niestabilności rynkowej i wahaniom cenowym, koniecznym jest posiadanie dobrej strategii w zakresie eksportu, która pozwoli na zdobycie nowych rynków. Ważne jest także aby towarzyszyły jej korzystne porozumienia handlowe. Kluczowym elementem jest także lepiej funkcjonujący łańcuch dostaw żywności. Celem Kongresu jest również pokazanie społeczeństwu korzyści jakie przynosi unijne rolnictwo poprzez zapewnianie 500 milionom Europejczyków bezpiecznego pożywienia wysokiej jakości w dostępnych cenach przy jednoczesnym dbaniu o atrakcyjne obszary wiejskie, utrzymywaniu bioróżnorodności, wspieraniu wzrostu i tworzeniu miejsc pracy.

W pierwszym dniu Kongresu odbyły się warsztaty pod tytułem „wartość innowacyjnych rozwiązań-co należy zmienić?

W trakcie pierwszej sesji poruszono kwestię rolników wiodących innowację odpowiadając na pytania:

  • jakie są najważniejsze czynniki wzmacniające rolę rolników w procesie innowacji?
  • co zrobić, aby w pełni wykorzystać całkowity potencjał innowacji, aby lepiej użytkować zasoby w sektorze rolnictwa i leśnictwa?
  • jakie znaczenie ma przyjęcie podejścia angażującego wiele podmiotów dla skutecznych i innowacyjnych projektów?


Ta część warsztatów skupiała się na konkretnych przykładach tego, w jaki sposób innowacje mogą wspierać zrównoważoną gospodarkę zasobami i bardziej zrównoważone modele biznesu w sektorze rolnictwa i leśnictwa. Poruszone były kwestie związane ze wsparciem, jakiego udzielają bieżące działania, polityki i inicjatywy podejmowane na szczeblu Unii Europejskiej i państw członkowskich oraz regionów, aby wspierać innowacyjność w rolnictwie i leśnictwie.

Przemówienia i debaty panelowe pozwoliły na dokonanie przeglądu dotychczasowych osiągnięć, przedyskutowania wniosków wyciągniętych z dotychczasowych doświadczeń oraz ustalenie, które rozwiązania należy promować, a które można usprawnić.

W takcie drugiej sesji podjęto temat powiązania rolników z łańcuchem wartości podczas której uczestnicy starali się znaleźć odpowiedzi na następujące pytania:

  • ile udało się osiągnąć społeczności rolniczej w kontekście umiejscowienia „inteligentnego rolnictwa” w centrum globalnych wyzwań?
  • w jaki sposób możemy zachęcać do prowadzenia inteligentnego rolnictwa przyjaznego klimatowi, tak aby odpowiedzieć na potrzeby rolników?
  • jaki typ usług można zaoferować społeczności rolniczej?


Podczas tej sesji dyskusje skupiły się na kwestii nowych rozwiązań technologicznych, które zmienią dotychczasowy model biznesu. Rozwiązania te pojawią się w centrum debaty na temat nowoczesnego rolnictwa i innowacyjności w sektorze rolnym. Społeczność rolnicza musi być gotowa do wykorzystania tej możliwości. Ważnym jest zapewnienie, aby wszystkie elementy wyposażenia technicznego były w przyszłości dostępne, tak aby móc zaspokoić specyficzne potrzeby rolnictwa nie ponosząc przy tym nadmiernych kosztów.

W drugim dniu Kongresu, 6 października 2016 roku odbyły się trzy sesje panelowe podczas których podjęto kwestie:

  • polityki na rzecz dynamicznego i zrównoważonego rolnictwa Unii Europejskiej, gdzie wysłuchano przemówień słowackiej minister rolnictwa oraz aktualnej przewodniczącej Rady do spraw rolnictwa i rybołówstwa, Panią Gabrielę Matečná; przewodniczącego Komisji Parlamentu Europejskiego do spraw rolnictwa i rozwoju wsi, Pana Czesława Siekierskiego; dyrektora departamentu do spraw ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju terytorialnego EIB, Pana Wernera Schmidta oraz Ambasadora i Stałego Przedstawiciela przy Światowej Organizacji Handlu, Pana Marca Vanheukelena
  • spełnienia oczekiwań społecznych i zapewnienia zielonego wzrostu, gdzie prelegentami byli Pan Pettri Taalas, sekretarz generalny Światowej Organizacji Meterologicznej; Pan Örjan Brinkman, przewodniczący Europejskiej Organizacji Producentów; Jean-Yves Foucault, przewodniczący Limagrain
  • jak zabezpieczyć przychody gospodarstw na dynamicznym rynku gdzie członkami panelu byli Jonathan Cordone, Departament rolnictwa Stanów Zjednoczonych; Christian Pèes, przewodniczący Euralis; Paul Rooke, przewodniczący Celcaa.

Na zakończenie sesji przemówienie wygłosił komisarz Phil Hogan. Przemowa dotyczyła kwestii WPR, jej uproszczeń i odpowiedzi na wymagania środowiskowe, społeczne i ekonomiczne. Te trzy wskazane przez komisarza filary zgodnie powinny między sobą współdziałać będąc jednocześnie równoważnymi. Komisarz w swojej wypowiedzi podniósł kwestie łańcucha dostaw żywności oraz sytuacji rynkowej i niestabilności cen, które wymagają stworzenia narzędzi umożliwiających ich stabilizację.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com