W dniach 21 i 22 kwietnia 2016 roku w Sekretariacie Copa-Cogeca odbyły się posiedzenia Prezydiów Copa-Cogeca. W porządku obrad znalazły się: wymiana poglądów z panią Evelyn Nguleką, przewodniczącą Światowej Organizacji Rolników (WFO); dyskusja z panią Marią De Los Angeles Benitez Salas, DG Agri, na temat handlu międzynarodowego; dyskusja na temat sprawozdania finansowego Copa-Cogeca za rok 2015; przyjęcie „Wizji strategicznej Komisji Kobiet na rzecz promowania statusu rolniczek; przyjęcie stanowiska Copa-Cogeca na temat systemów zdalnie pilotowanych statków powietrznych (RPAS); wymiana poglądów na temat sytuacji na rynku i w handlu międzynarodowym; projekt stanowiska Copa-Cogeca w sprawie nowych technik hodowli; kampania komunikacyjna Copa-Cogeca na rzecz branży hodowlanej; przygotowania do Kongresu Europejskich Rolników w Grecji w październiku 2016 roku. Z ramienia KRIR udział w posiedzeniu wziął Robert Nowak – Członek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych.
W pierwszej części spotkania odbyła się dyskusja z Panią Evelyn Nguleką, przewodniczącą Światowej Organizacji Rolników (WFO) na temat działalności tej organizacji.
Strategiczny plan światowej organizacji rolniczej ma być przedstawiony do końca tego roku. jednym z tematów podjętych była kwestia podniesienia składek członkowskich o 5% .
Organizacje członkowskie zapewniły poparcie dla działania światowej organizacji rolniczej. Sekretarz generalny przypomniał, że Copa-Cogeca nie jest członkiem światowej organizacji rolniczej, wspiera jej działania i prowadzi konsultacje jeśli chodzi o kwestie istotne dla sektora rolnictwa na poziomie globalnym.
Następnie do udziału w prezydium zaproszono przedstawiciela DG Agri do spraw handlu międzynarodowego. Na wstępie swojej prezentacji Pani Maria De Los Angeles Benitez Salas zaznaczyła, że historycznie rolnictwo jest tematem bardzo wrażliwym i to już od lat 50tych XX wieku. Jest szczególna branża kierująca się specjalnymi prawami. Komisja Europejska cały czas podejmuje wysiłki w celu rozszerzenia wpływów unijnego rolnictwa poza granice Europy. Podejmujemy wyzwania, trudne spotkania i negocjacje, wobec takich silnych partnerów handlowych jak Australia i Nowa Zelandia. Głównymi tematami, które są dyskutowane w ramach realizacji tych umów są kwestie fitosanitarne, normy, oznaczenia geograficzne, przeprowadzane są analizy, refleksje w tym temacie. Odnosząc się to TTIP przedstawicielka DG Agri zauważyła, że umowa nie zostanie podpisana przed końcem kadencji Prezydenta Obamy. Natomiast w kwestii możliwości dyskusji na temat umowy handlowej Mercosur celem wyznaczonym przez Komisję Europejską jest uruchomienie wymiany ofert handlowych jeszcze w maju bieżącego roku. Przyszłość handlowa zgodnie z opinią DG Agri leży również w Azji gdzie jest w tym momencie Komisarz Hogan w ramach misji, gdzie mamy nadzieję, uda się osiągnąć korzystne wyniki w ramach dyskusji handlowych dla unijnego sektora rolniczego. Należy brać pod uwagę, że Komisja Europejska poddaje badaniu wszystkie porozumienia handlowe a celem jest osiągnięcie równowagi i pozytywnego bilansu handlowego. Umowy o wolnym handlu nie odnoszą się tylko do sektora rolnictwa ale do innych sektorów w krajach trzecich, które dzięki tego typu umowom mają możliwość ustabilizowania niektórych sektorów gospodarki. Sektor rolnictwa unijnego musi być chroniony, chcemy aby rolnictwo było dostrzegane na planie międzynarodowym również w kontekście dyskusji na poziomie G8, G20 oraz działalności FAO. Deklaracja Valeta podkreśla znaczenie rolnictwa jeśli chodzi o zmniejszenie głodu na świecie oraz promocji zakładania własnych działalności gospodarczych. Pokazujemy innym krajom reformy jakie należy przeprowadzić aby rolnictwo było konkurencyjne i atrakcyjne. Ważny temat, w którym Copa-Cogeca mogłaby pomóc to kwestie promocji w strukturach produkcji rolniczej, możliwości jakie daje rolnictwo w rozwoju gospodarczym kraju.
Przedstawiciel DG Agri zauważyła, że umowa z Mercosur jest dosyć negatywnie postrzegana szczególnie przez sektor rolniczy. Komisja Europejska widzi potrzebę zniesienia barier sanitarnych i fitosanitarnych aby otworzyć możliwości handlowe z krajami Mercosur. Jeśli chodzi o kwestie sanitarne Unia Europejska jest bardzo ofensywna i jeśli nasze warunki nie będą zaakceptowane rozmowy spełzną na niczym.
Delegacja z Włoch zaznaczyła, że priorytetem jest ochrona produktów unijnych, szczególnie jeśli chodzi o Mercosur trzeba bronić naszych produktów, które cierpią z powodu barier fitosanitarnych. Lista produktów fitosanitarnych dozwolonych do stosowania powinna być taka sama wszędzie.
Delegacja z Francji podniosła kwestię umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą i jej konsekwencji dla Unii Europejskiej gdzie w szczególności sektor produkcji rolnej płaci rachunek za podpisane porozumienie handlową.
Delegacja z Danii podkreśliła znaczenie porozumienia o wolnym handlu z Japonią, które jest priorytetem dla Danii. Ponadto przedstawiciele duńskiej organizacji zauważyli, że Filipiny, które stały się ważnym rynkiem po zamknięciu rynku rosyjskiego zmieniły klasyfikację tłuszczu i słoniny nie informując WTO w tym zakresie, zapytując czy Komisja zamierza coś zrobić w tym zakresie?
W drugim dniu Prezydiów, 22 kwietnia 2016 roku, w godzinach przedpołudniowych odbyło się posiedzenie Copa.
W pierwszych punktach posiedzenia przyjęto dokument odnośnie „Wizji strategicznej Komisji Kobiet na rzecz promowania statusu rolniczek oraz stanowisko Copa-Cogeca na temat systemów zdalnie pilotowanych statków powietrznych (RPAS).
Następnie zajęto się kwestią rosyjskiego embarga. Delegacja węgierska jest zdania że rosyjskie embargo było i jest decyzją polityczną. Należy nalegać, żeby Komisja znalazła jakieś nowe innowacyjne rozwiązania. Dużo mówimy o mięsie wieprzowym, mleku i produktach mlecznych a zapominamy o produkcji warzyw i owoców których jak wiadomo jest duży nadmiar na unijnym rynku, 200 tys. ton owoców i warzyw z Turcji nie trafi do Rosji z powodu ograniczeń handlowych i na pewno znajdzie się na rynku unijnym.
Delegacja z Niemiec podkreśliła, że w Niemczech niektóre mleczarnie ustalają ceny w zależności od dostarczonego mleka. Należy wspierać ogólnoeuropejskie ograniczenie produkcji mleka. Jeśli chodzi o sektor wieprzowiny to kwestie weterynaryjne są największym problemem. Powinny powstać protokoły weterynaryjne gdyż te aktualne nie pozwalają na eksport co najważniejsze jednak a przede wszystkim pozbyć się nadmiaru administracji.
Delegacja z Finlandii zauważyła, że produkcja mleka nie spada jednak produkcja wieprzowiny spada i wielu rolników rezygnuje z tej produkcji. Rolnicy poprosili o wsparcie dla tego sektora w wysokości 100tys euro. administracja rządowa pracuje nad rozwiązaniami administracyjnymi, na dzień dzisiejszy nie jednak ma gotowego rozwiązania. Delegacja finka zwróciła uwagę na krytyczne podejście w kraju odnośnie rozmów handlowych Mercosur.
Zdaniem delegacji włoskiej, kryzys europejskiego rolnictwa jest kryzysem strukturalnym, który dotyka wiele sektorów. Aktualne rozwiązania tak jak prywatne przechowywanie daje możliwość rozwiązań krótkofalowych ale nie są rozwiązaniami na problemy strukturalne.
Przedstawiciele polskiej delegacji zaznaczyli, że Komisarz Hogan podczas swojej wizyty w Polsce powiedział wprost, że nie podniesie cen ani na mleko w proszku ani na masło w ramach prywatnego przechowywania. Trzecia transza pomocy finansowej dla producentów ma być wypłacona w ramach przetargu, co mogłoby oznaczać jeszcze niższe ceny. Działania Komisji zostały ostro skrytykowane. Może się to zakończyć zapowiedzią strajku a nawet ogólnoeuropejskiego protestu.
Przedstawiciele krajów bałtyckich nadmienili o trudnej sytuacji w sektorze rolnictwa. W Estonii odnotowano stratę o 10% jeśli chodzi o pogłowie wśród hodowców bydła. Łotewscy rolnicy liczą na pomoc ze strony państwa dla hodowców bydła. Na Litwie rolnikom przyznano pomoc ze strony państwa ale widać niepokój wśród producentów ze względu na niską cenę interwencyjną mleka.
Przedstawiciele brytyjskiej organizacji NFU podkreślili, że ceny mleka są bardzo niskie, niektóre supermarkety wypłacają wyższe ceny ale są to wyjątkowe przypadki. Nawet jeśli NFU jest przekonana, że kraj powinien zostać w Unii europejskiej członkowie są sceptyczni, najmniejszy problem urasta do wielkiego problemu.
Delegacja niemiecka zauważyła potrzebę podjęcia fundamentalnych dyskusji odnośnie kwestii rynkowych, które na dzień dzisiejszy są trudne do przewidywania. Unia Europejska musi się zjednoczyć, Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyglądają się naszym sporom z Rosją. Należy pracować na możliwościami poszerzenia eksportu.
Przewodniczący Copa zauważył, że organizacje członkowskie muszą wspólnie pracować i szukać wsparcia na poziomie europejskim.
Delegacja z Irlandii podniosła kwestię obniżenia kosztu nawozów oraz działaniom w łańcuchu dostaw żywności gdzie obserwujemy wysokie marże dla dystrybucji nie oznaczają wysokich cen dla rolników.
W kwestii funkcjonowania łańcucha dostaw żywności potrzebne jest określenie wspólnej strategii i rozmów z Cogecą i wspólnego stanowiska nadmieniła holenderska organizacja.
Sekretarz generalny nadmienił, że wspólna polityka żywnościowa jest terminologią już istniejącą i tak naprawdę Copa nie chce wspierać takich działań bo to oznaczałoby zmniejszenie znaczenia rolnika indywidualnego.
Uczestnicy posiedzenia zgodzili się, że kwestia przyszłości WPR będzie jeszcze podejmowana wiele razy. Organizacja warsztatów dobrą inicjatywą. Dokument przygotowany przez Sekretariat dobrze identyfikuje problemy, gdzie najpierw trzeba zidentyfikować cele WPR a później niezbędne narzędzia, które będą niezbędne do jej realizacji. Głos Copa w tym zakresie musi być jasny i mocny. Stabilizacja rynków jest bardzo ważnym tematem, wspólnotowy charakter WPR gwarantuje sprawiedliwy podział i niemożliwość indywidualnych wyścigów krajów członkowskich o subsydia.
Następnie zajęto się kwestią dokumentu odnośnie nowych technik hodowli. Przewodniczący grupy roboczej „nasiona” przedstawił prezentację odnośnie technik hodowlanych roślin uprawnych. Omawiając różne procesy przewodniczący grupy roboczej zwrócił uwagę na mutagenezę jako proces nie będący częścią procesów modyfikacji genetycznej. Trzeba wyraźnie powiedzieć Komisji, że mutageneza nie jest techniką modyfikującą genetycznie natomiast jeśli chodzi o cis-genezę jest to proces, który potrzebuje dogłębnej analizy w związku z czym Komisja Europejska mogłaby dopuścić mutagenezę a decyzję co do cis-genezy podjąć później po wnikliwych analizach. Drobni rolnicy mogliby stosować mutagenezę do hodowli, ta nowa technika hodowli może funkcjonować we wszystkich krajach członkowskich i bierze pod uwagę wszystkie warunki klimatyczne.
Dokument został uznany za przyjęty po uwzględnieniu zmian, które zostały zaprezentowane przez organizacje członkowskie.
W ostatnim punkcie porządku obrad zajęto się przygotowaniami związanymi z organizacją Kongresu Europejskich Rolników. Sekretariat zaznaczył, że koszt udziału w kongresie to 300 euro na osobę, koszt ten został obniżony o 5 euro dzięki wsparciu ze strony sponsorów.
Na zakończenie posiedzenia członek zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych, Pan Robert Nowak przedstawił zalecenia, które zostały wysłane do Sekretariatu Copa-Cogeca z ostatniego spotkania V-4, które odbyło się w Polsce. Podkreślił znaczenie pomocy żywnościowej jako możliwości zastąpienia pomocy finansowej dla regionów na których panuje konflikt zbrojny.
Sekretarz Generalny podkreślił, że Komisja Europejska już podjęła tego typu działania i zostały one zastosowane w celu przekazania mleka w proszku, nie jest to jednak jedno z narzędzi zarządzania rynkiem, ale tego typu działania są popierane przez Sekretariat Copa-Cogeca.
Małgorzata Verset - Biuro KRIR w Brukseli