Copa 27.01.201526 stycznia 2015 r. w Sekretariacie Komitetów Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Bioenergia/biotechnologia”. Podczas tego posiedzenia omówione zostały następujące tematy: ILUC, pakiet klimatyczno-eneregtyczny po 2020 r., wdrażanie dyrektyw w sprawie odnawialnych źródeł energii i w sprawie jakości paliw, wymiana poglądów na temat certyfikacji, dyrektywa FQD, najnowsze informacje na temat zniesienia bilansu etanolu i pozwoleń na przywóz oraz informacje na temat inicjatywy Komisji w zakresie biogospodarki. W posiedzeniu tym wziął udział ekspert Krajowej Rady Izb Rolniczych, Pan Adam Stępień.

Na początku posiedzenia odbyły się wybory Prezydencji grupy roboczej. Na stanowisko Przewodniczącego grupy wybrany został ponownie Pan Klein (Niemcy), a na stanowiska wiceprzewodniczących zostali wybrani kolejno Pan Philippe Dusart (Francja) oraz Pan Adam Stępień (Polska). Nowowybrani członkowie Prezydencji podziękowali uczetnikom za zaufanie i zobowiązali się do głębokiego zaangażowania w prace Prezydencji grupy.

W kolejnej części spotkania Pani Dominique Dejoncquere z Sekretariatu Copa-Cogeca przedstawiła uczestnikom kluczowe założenia do najważniejszych elementów projektu dyrektywy (poseł sprawozdawca-Nils Torvalds):

  • ILUC:rewizja metodyki wyliczeń i, jeśli to konieczne, wartości emisji związanych z pośrednią zmianą użytkowania gruntów do dnia 30.06.2016;
  • Biopaliwa zaawansowane: cel 2,5% do 2020 roku;
  • CAP: ograniczenie dla biopaliw z surowców rolnych: 6% rozszerzone dodatkowo o dedykowane uprawy na cele energetyczne;
  • Rozszerzenie możliwości podwójnego naliczania biopaliw zaawansowanych w przypadku zastosowania technologii CCS w instalacji oraz bakterii i innych substancji wynikających z dalszego postępu technologicznego jako surowców;
  • Wielokrotne naliczanie: usunięcie 5-krotnego naliczania dla odnawialnej elektryczności zuzytej w transporcie kolejowym, utrzymanie 2,5-krotnego naliczania dla odnawialnej elektryczności w transporcie samochodowym;
  • Utrzymanie stanowiska Rady UE dotyczącego UCO i tłuszczy zwierzęcych tzn. Surowce te miałyby konkurować z surowym olejem roślinnym w ramach CAP’u dla konwencjonalnych biopaliw w przypadku, gdy dany kraj członkowski Ue nie decyduje się na wypełnienie biopaliwa z surowców rolniczych całości tego ograniczenia;
  • Rezygnacja z propozycji ustanowienia specyficznego celu pośredniego dla energii odnawialnej w benzynach (7,5%) w stosunku do rezolucji PE z września 2013;

Jeśli chodzi o perspektywę po 2020 roku, mówi się tutaj o uwzględnieniu w dyrektywie opracowania przez Komisję Europejską propozycji dotyczącej celów redukcyjnych wynikających z FQD (kontynuacja tej dyrektywy). Należy tutaj również podkreślić wsparcie jedynie dla biopaliw zaawansowanych, nie konkurujących pod wzgledem surowcowym z produkcją żywności.

Delegat z Polski, pan Adam Stępień, poinformował uczestników, że 23 stycznia br. odbyło się w Polsce spotkanie z Panem Czesławem Siekierskim, Przewodniczącym Komisji ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Parlamentu Europejskiego w ramach Koalicji na Rzecz Biopaliw. Podczas tego spotkania poruszone zostały najważniejsze elementy stanowiska polskiego łańcucha wytwórczego biokomponentów w odniesieniu do projektu zmian w dyrektywach biopaliwowych UE sytanowiących przedmiot obecnych prac Pralamnetu Europejskiego w ramach procedury drugiego czytania.

W kolejnej części spotkania uczestnicy pochylili się nad kwestią systemów zrównoważoności dla biopaliw. System ten jest szeroko zakrojony i moze być stosowany w wielu przypadkach; ogólne ramy: zniesienie wsparcia dla pierwszej generacji, ale to nie znaczy, że nie będą one potrzebne. Jeśli chodzi o certyfikcję, jest ona powszechnie stosowaną praktyką. Wiekszość dowodów na zrównoważoność stanowią certyfikaty; systemy te obejmują różne rodzaje biopaliw i różne rodzaje upraw; sąo systemy, które szybko się rozwijają.

W ostatniej części spotkania Pani Oana Neagu z Sekretariatu Copa-Cogeca przedstawiła prezentację na temat priorytetowych inicjatyw Komisji w zakresie biogospodarki. W swojej wypowiedzi podkreśliła ona, że bardzo ważne jest, aby zastanowić się nad strategią po 2020 roku oraz nad lepszą intergracją rolnictwa w biogospodarkę.

Magdalena Montaigu - Biuro KRIR w Brukseli

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com