W dniu 17 września 2014 roku w Sekretariacie Copa-Cogeca odbyło się zebranie ad hoc „Nowa WPR 2014-2020”. Głównym tematem podjętym podczas zebrania była kwestia aktualnej sytuacji w I filarze. Spotkanie było podzielone na cztery sesje, które obejmowały: nową reglamentację dotycząca płatności bezpośrednich, zazielenienie, obciążenia administracyjne dla rolników, jednolitą wspólną organizację rynku, wyzwania i możliwości nowej WPR.
Zebranie otworzył Sekretarz Generalny Copa-Cogeca, podkreślił on znaczenie i konsekwencje reformy WPR dla krajów unijnych oraz przedstawił porządek dnia spotkania zapraszając wszystkich uczestników do dialogu i wymiany poglądów na ten temat. Następnie Francesca Bignami odpowiedzialna w Sekretariacie za prace związane z reformą rolną przedstawiła tematy związane z:
- konwergencją,
- redystrybucją środków finansowych,
- elastycznością pomiędzy filarami i jej wykorzystaniem na poziomie krajowym,
- skutecznością nowych środków,
- spójnością między filarami.
Z analiz kwestionariusza, który został przedstawiony wszystkim organizacjom wynika, że te obawiają się, iż wspólna organizacja rynku nie będzie funkcjonowała z powodu większej niezależności na poziomie krajowym w aplikacji WPR. Wszystkie organizacje zgodziły się, że należy wspierać młodych rolników po to aby nowe pokolenie przejęło sektor rolniczy jak również w celu zmierzenia się z narastającym starzeniem się społeczeństwa w szczególności zauważalnego w sektorze rolnym.
Następnie przedstawiciele z Francji i Włoch zapoznali uczestników spotkania z systemami płatności bezpośrednich wprowadzanymi na poziomie krajowym.
Druga sesja zebrania na temat nowej WPR była poświęcona elementowi zazielenienia w nowej perspektywie reformy rolnej.
Podczas tej sesji poruszono tematy związane z :
- dywersyfikacją upraw,
- trwałymi użytkami zielonymi,
- obszarami proekologicznymi,
- środkami równoważenia oraz scenariuszami odniesienia ustanowionymi przez zasadę wzajemnej zgodności.
w celu przybliżenia wdrażania tych elementów na poziomie krajowym, przedstawiciele z Łotwy i Holandii przedstawili wyzwania i możliwości przed jakimi stoją te oba kraje w obliczu zmian co do struktury upraw.
Trzecia sesja spotkania była poświęcona obciążeniom administracyjnym dla rolników a głównymi tematami omawianymi podczas tej sesji były:
- obciążenia administracyjne,
- zasada wzajemnej zgodności,
- kontrole i kary, w tym stosowanie systemu wczesnego ostrzegania
Zaproszony przedstawiciel Komisji Europejskiej zapoznał się z uwagami i obawami, które zostały przedstawione przez delegacje organizacji członkowskich. Obserwacje podjęte przez przedstawicieli organizacji członkowskich dotyczyły głównie zróżnicowań we wdrażaniu WPR, luk w projektach programów przedstawionych przez kraje członkowskie a dotyczących głównie aplikacji i wyborów podjętych na poziomie krajowym.
Następnie przedstawiciele organizacji członkowskich z Wielkiej Brytanii i Danii zapoznali uczestników posiedzenia obciążeniami administracyjnymi, z którymi będą musieli się borykać rolnicy z ich krajów. Obydwie delegacje podkreśliły szczególne problemy na które będą narażeni rolnicy będą związane z aplikacją zazielenienia jak również kar związanych z niedostosowaniem się do tej normy.
Podczas ostatniej sesji dotyczącej nowej WPR mówiono o jednolitej WOR. Głównymi tematami podjętymi podczas tej części zebrania były:
- stowarzyszenia i organizacje producentów oraz organizacje międzybranżowe,
- negocjacje umowne,
- zasady konkurencji i instrumenty nadzwyczajne
Przedstawiciele organizacji członkowskich z Belgii i Hiszpanii zapoznali uczestników z rozwiązaniami, które zostały przyjęte w sektorach produkcji mięsa wołowego i oliwy z oliwek.
W obydwu przypadkach podkreślono znaczenie negocjacji handlowych po to aby łańcuch dostaw żywności był jak najbardziej zrównoważony. Zdaniem przedstawicieli tych dwóch krajów harmonizacja systemu dostaw i porozumienia międzybranżowe mają przyczynić się do lepszego funkcjonowania łańcucha dostaw.
Na zakończenie spotkania Sekretarz Generalny Komitetów Copa-Cogeca podziękował wszystkim uczestnikom oraz organizacjom, które zaprezentowały konkretne przykłady wdrażania nowej WPR i przedstawił wnioski z zebrania. Podkreślił, że element zazielenienia i płatności bezpośrednich są dla rolników dodatkowym utrudnieniem w ich codziennej pracy. Zaznaczył, że należy przede wszystkim zastanowić się jakie są naprawdę wyzwania, które stoją przed rolnictwem i rolnikami, co z kolei nie jest tylko pytaniem związanym z zazielenieniem czy płatnościami bezpośrednimi.
Małgorzata Verset - Biuro KRIR w Brukseli