W dniu 4 września 2014 r. w Brukseli odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Prezydium Copa-Cogeca, którego głównym tematem było embargo rosyjskie nałożone na kraje Unii Europejskiej. Wniosek o zwołanie nadzwyczajnego Prezydium złożyła Krajowa Rada Izb Rolniczych w dniu 14 sierpnia br. Na wstępie posiedzenia przewodniczący Copa zapoznał uczestników z pozycją Komitetów w tej kwestii, które zostały przesłane odpowiednim instytucjom unijnym.
Następnie kolejno przewodniczący grup roboczych sektorów najbardziej dotkniętych embargiem i uczestnicy posiedzenia zabierali głos w celu zapoznania zebranych w sytuacją w poszczególnych krajach unijnych. Wszyscy przewodniczący grup roboczych podkreślali znaczenie decyzji Komisji w celu zapobieżenia zablokowaniu rynku i nieuniknionemu spadkowi cen w Europie oraz wielkim stratom z jakimi będą po raz kolejny borykać się rolnicy. Wśród opinii przedstawianym podczas posiedzenia podkreślano, że Komisja jest reaktywna ale nie narzędzia i fundusze, które do tej pory przedstawiła nie są wystarczające. Wszyscy uczestnicy posiedzenia zgodzili się z faktem, że mamy do czynienia z kryzysem politycznym i dyplomatycznym a nie rynkowym i w związku z tym sektor rolny, który jest najbardziej dotknięty w powodu tego kryzysu nie powinien odpowiadać za decyzje polityczne.
Przedstawiciele różnych organizacji rolniczych zrzeszonych w Copa-Cogeca zaznaczyli, że rekompensaty dla rolników nie są wystarczające a Komitety powinny walczyć o ich zwiększenie. Wśród komentarzy co do aktualnej sytuacji na rynku rosyjskim wiele delegacji podkreśliło, że przez fakt, że wraz z pogarszającą się sytuacją gospodarczą Rosji się rosną nastroje antyeuropejskie co nie stwarza dobrych warunków dla handlu.
Przedstawiciele polskiej delegacji zaznaczyli, że 125 mln euro nie wystarczy, żeby poradzić sobie z aktualnymi problemami. Budżet który proponuje Komisja na dzień dzisiejszy wystarczy tylko dla produkcji polskich jabłek, nie mówiąc o innych produktach czy też o innych krajach unijnych. Należy wziąć pod uwagę, że embargo będzie trwało co najmniej rok i działania Komisji powinny być adekwatne nie tylko w stosunku do strat aktualnych ale również tych, które będą w bliższej czy też dalszej przyszłości. Naszym kluczowym przesłaniem dla Komisarza powinno być zapewnienie, że fundusz na rekompensaty będą wyższe i nie będą pochodziły z WPR, ponieważ to Komisja powinna wziąć odpowiedzialność za działania polityczne w tej kwestii.
Następnie na posiedzenie przybył Komisarz Ciolos, który został zaproszony w celu przedstawienia działań Komisji w odpowiedzi na embargo rosyjskie. Kolejno Finlandia, Grecja, Hiszpania przedstawiły aktualną sytuacje rynku rolnego na poziomie krajowym.
Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych zabierając głos w kwestii embarga rosyjskiego podkreślił, że celowe działania Rosji nie mogą mieć wpływu na destabilizację funkcjonowania EU. Cena mleka, która w Polsce już spadła o około 20%-30% jest na dzień dzisiejszy produkcją poniżej kosztów. To nie jest embargo, to jest wojna ekonomiczna i w związku z tym trzeba reagować błyskawicznie. Jeśli będziemy się kłócić między sobą o to który kraj czy gospodarka straci więcej to prezydent Federacji rosyjskiej osiągnie swój cel dzieląc nas miedzy sobą. Otworzenie nowych rynków zajmie co najmniej 2 lub 3 lata, a my potrzebujemy reakcji natychmiastowej. Narzędzia podjęte przez Komisję powinny być dostosowane do aktualnej sytuacji w której się znajdujemy. Nasza WPR jest przewidziana na czasy pokoju i współpracy a nie wojny ekonomicznej, którą podjęła Federacja Rosji z gospodarką unijną. Należy też zwrócić uwagę, że nie jest to kryzys średnioterminowy i powinnyśmy mieć odpowiednie narzędzia na tego typu sytuacje bez względu na ich czas trwania.
Kończąc spotkanie Komisarz podkreślił, że ważne jest aby reagować w sposób odpowiedzialny myśląc o rolnikach nie tylko dzisiaj ale i w przyszłości. Podziękował również za współpracę z Komitetami Copa-Cogeca w trakcie dyskusji na temat nowej WPR i zaznaczył, że ekspertyza organizacji w sektorze rolniczym jest bardzo ważna dla działań Komisji.
Małgorzata Verset - Biuro KRIR w Brukseli