W dniu 3 czerwca 2014 roku w Sekretariacie Copa-Cogeca odbyło się posiedzenie grupy roboczej „warzywa i owoce”. Głównymi tematami omawianymi podczas posiedzenia były kwestie związane z: pracami DG Sanco, WPR, handlem, badaniami i innowacjami. Po przyjęciu porządku obrad i sprawozdania z ostatniego zebrania Pani Dominique Dejonckheere zapoznała uczestników posiedzenia z pracami DG Sanco w kwestii poziomu ołowiu w środkach spożywczych w tym w owocach i warzywach.
W następstwie ostatnich rozmów z ekspertami z państw członkowskich w trakcie posiedzenia Komitetu Ekspertów ds. Zanieczyszczeń Środowiska przemysłowego, które odbyło się w dniu 10 lutego 2014 roku uzgodniono rozpoczęcie konsultacji na temat rozważenia maksymalnego poziomu ołowiu w żywności. Należy podkreślić, że dokument, który powstał w wyniku konsultacji nie koniecznie odzwierciedla poglądy służb Komisji i Komitetu Ekspertów ds. Zanieczyszczeń Przemysłowych i Ochrony Środowiska. Kolejne spotkania ekspertów w tej sprawie odbędą się jeszcze w tym miesiącu a pod koniec czerwca przedstawiony zostanie projekt legislacyjny przez Komisję Europejską.
W kwestiach związanych z WPR głos zabrała Pani Francesca Bignami. Prezentacja, którą przedstawiła dotyczyła wdrożenia WPR w Unii Europejskiej na poziomie krajów członkowskich. Tematy prezentacji odwoływały się między innymi do artykułów:
- 9 związanego z aktywnym rolnikiem
- 10 związanego z minimalnymi wymogami w celu otrzymania płatności bezpośrednich
- 11 związanego ze stopniowym zmniejszaniem/capping
- 14 związanego z elastycznością pomiędzy filarami
- 21/40 związanych z systemem płatności podstawowych i system jednolitej płatności obszarowej
- 41/42 związanych z redystrybucją płatności
- 43/47 związanych z zazielenieniem
- 48/49 związanych z płatnościami dla obszarów o ograniczeniach naturalnych
- 50/51 związanych z płatnościami dla młodych rolników
- 52/55 związanych z dobrowolnym wsparciem
- 61/65 związanych z drobnymi producentami rolnymi
W kolejnym punkcie podejmującym kwestie handlowe Pani Dominique Dejonckheere poinformowała uczestników posiedzenia o treści pisma, które zostało zaadresowane do DG Agri a dotyczące nowych wysokości kontyngentów importowych dla czosnku. Dokument ten zawiera miedzy innymi informacje związane ze zmianami dotyczącymi kontyngentu taryfowego dla importów czosnku z Chin. Sekretariat podkreśla, że po przystąpieniu Bułgarii i Rumunii do Unii Europejskiej, do listy koncesyjnej UE dodano 12 375 ton czosnku do przydziału dla Chin, w ramach porozumienia, które wejdzie w życie dn. 1 lipca. W związku z tym, Komitet WOR niedługo podejmie się oceny wniosku rozporządzenia zmieniającego załącznik 1 do rozporządzenia (WE) nr 341/2007 pozwalającego na wdrożenie tego porozumienia.
Copa-Cogeca zwraca się o :
- opóźnienie wprowadzenia dodatkowego kontyngentu w wysokości 12 735 do czasu poprawy warunków rynkowych;
- rozpoczęcie negocjacji na podstawie Art. XXXIII GATT, w celu wypracowania stawki celnej dla importów czosnku;
- zadbanie o przetrwanie europejskiego sektora czosnku w kontekście przyszłych negocjacji, takich jak te wynikające z przystąpienia Chorwacji do UE. Copa-Cogeca stwierdziła, że import czosnku z Chin do Chorwacji średnio prawie się podwoiły w okresie referencyjnym (2009-2011) w stosunku do okresu 2005-2007.
W zakresie badań i innowacji wypowiadała się Pani Tania Rounge. Na wstępie przedstawiła pokrótce programu Horyzont 2020. Zaprosiła uczestników posiedzenia o przesyłanie komentarzy i informacji na temat podjętych działań w kwestii badań i innowacji związanych z sektorem owoców i warzyw przez organizacje członkowskie jak również na poziomie krajowym.
Małgorzata Verset - Biuro KRIR w Brukseli