W dniu 4 kwietnia 2014 roku w Sekretariacie Copa-Cogeca odbyło się posiedzenie grupy roboczej „zdrowie i dobrostan zwierząt”. Podczas posiedzenia omówione zostały następujące tematy: wymiana poglądów z przedstawicielem prezydencji greckiej; wymiana poglądów z przedstawicielem DG Sanco; stanowisko Parlamentu dot. wniosku Komisji w sprawie zdrowia zwierząt i kontroli urzędowych; najnowsze informacje odnośnie do oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe na szczeblu UE/państw członkowskich; gotowość rolników do zapobiegania chorobom i ich kontroli; afrykański pomór świń – najnowsze informacje.
Zebranie rozpoczęto od informacji na temat prac prezydencji greckiej w kwestiach pakietu dotyczącego zdrowia i dobrostanu zwierząt oraz zdrowia roślin. Przedstawiciel prezydencji greckiej zapoznała uczestników zebrania z harmonogramem prac nad tym pakietem. W swojej wypowiedzi podkreśliła, że w kwestii kontroli urzędowych nie zostały zakończone jeszcze analizy techniczne. Z listy 162 artykułów omówionych zostało 137 art., są to przepisy ogólne do których należy również dołączyć aneksy. Celem, który zamierza osiągnąć prezydencja grecka jest zakończenie analizy technicznej oraz zaproponowanie korekt i wniosków.
Przedstawiciel prezydencji greckiej odpowiadając na pytanie dotyczące finansowania kontroli urzędowych zaznaczył, że w ramach wykluczeń co do finansowania kontroli urzędowych, aktualne tendencje są aby wyłączyć MŚP, ale nie ma jeszcze decyzji w tej kwestii.
Przedstawiciel Komisji Europejskiej, który dołączył do zebrania przedstawił najnowsze informacje dotyczące wykazu chorób. W trakcie debaty poruszono również temat odszkodowań. W tym temacie Komisja Europejska rozważa jeszcze wiele możliwości. Przedstawiciel Komisji zaznaczył, że przyszły budżet funduszu weterynaryjnego będzie niższy od aktualnego a jego wysokość to około 300 mln euro, w tym fundusz na zdrowie roślin będzie w wysokości 30mln euro.
W ramach działań Sekretariatu Pan Pasquale di Rubbo, który koordynuje prace grupy roboczej „zdrowie i dobrostan zwierząt” przedstawił najnowsze informacje dotyczące listów wysłanych zarówno do Komisji jak i do przedstawicieli Parlamentu Europejskiego. Wśród tematów, które były poruszone w listach do Komisji była między innymi kwestia dodatkowych inspekcji w gospodarstwach. Zdaniem Copa-Cogeca dodatkowe kontrole nie są konieczne, będą natomiast związane z kosztami, które po raz kolejny będą musieli ponieść rolnicy. Dodatkowym aspektem ujemnym tych kontroli jest fakt, że mogą być one powiązane z dobrostanem zwierząt, co jest bardzo trudne do zweryfikowania, ponieważ zależy to od struktury inspekcyjnej w kraju członkowskim. Zdaniem Pana Pasquale di Rubbo Copa-Cogeca, która nie zgadza się na tego typu kontrole chce kontynuować dialog w tej sprawie i zaproponować rozwiązanie pośrednie, które będzie podstawą do kompromisu. Ewolucja pracy nad tym artykułem powinna być szczególnie obserwowana, ponieważ może on otworzyć możliwość dla inspekcji niekontrolowanych. Propozycja zastosowania tego typu kontroli w gospodarstwach nietowarowych gdzie takich inspekcji nie ma mogłaby być również dobrym rozwiązaniem biorąc pod uwagę, że w gospodarstwach towarowych rolnik jest już w stałym kontakcie z weterynarzem. Należy również przedstawić Komisji wysokość dodatkowych kosztów takich inspekcji weterynaryjnych, które szacuje się na około 20mln euro rocznie.
Copa-Cogeca zawsze proponowała zniesienie tego artykułu ale w dzisiejszej sytuacji należy również przygotować się na ewentualność, że ten artykuł będzie utrzymany.
Delegacja duńska zabierając zdanie na ten temat zaznaczyła, że w Danii gospodarstwa są kontrolowane co dwa tygodnie i jest to czymś bardzo normalnym. Być może należałoby negocjować z Komisją co do zniesienia innych kontroli, na przykład dotyczących antybiotyków. Innym rozwiązaniem jeszcze byłaby ewentualność możliwości sprzedaży leków przez weterynarzy.
Następnie Pan Pasquale di Rubbo przedstawił pokrótce informacje na temat projektu Komisji co do odpowiedzialnego stosowania środków drobnoustrojowych. Zaznaczył, że jest to dokument niewiążący i zachęcił zebranych w grupie roboczej do zapoznania się z dokumentem. Podkreślił, że Komisja w tekście doradza obniżenie stosowania środków drobnoustrojowych o 15-20%.
Następnie Pan Pasquale di Rubbo przedstawiła najważniejsze informacje na temat działalności „EPRUMA”, która stworzyła dokument „EPRUMA-ramy najlepszych praktyk” dotyczący nie tylko odpowiedzialnego stosowania antybiotyków ale obejmuje całościowe i specyficzne podejście w celu ułatwienia dalszej optymalizacji zdrowia zwierząt na określonym poziomie sektorowym i na poziomie indywidualnych gospodarstw rolnych . We wnioskach dokumentu podkreślono, że ostateczny wynik będzie optymalny a wysoki poziom zdrowia i dobrostanu zwierząt osiągnięty jeśli rolnicy spełnią wszystkie warunki odpowiedzialnego korzystania z produktów weterynaryjnych , zgodnie z powiedzeniem " tak mało , jak to możliwe i tak dużo jak potrzeba " .
Ostatnim tematem omawianym podczas posiedzenia grupy roboczej była kwestia ASF. Do zebranych uczestników posiedzenia dołączył Pan Daniel Azevedo, zajmujący się w Sekretariacie grupą roboczą „wieprzowina” i powiadomił wszystkich zebranych o działanich Copa-Cogeca w tej kwestii. Zaznaczył, że sytuacja zmienia się bardzo szybko i na dzień dzisiejszy Sekretariat podejmuje wiele inicjatyw aby nie przerywać dialogu z Federacją Rosyjską. Podkreślił jednak, że Komisja Europejska zastanawia się aktualnie nad wieloma rozwiązaniami zdając sobie sprawę, że możliwości dyplomatyczne są już wyczerpane a Federacja Rosyjska nie podejmuje wysiłku aby podjąć negocjacje. Komisja zamierza podjąć działania w celu przedstawienia tej sprawy na poziomie WTO. Taka decyzja może być podjęta już w przyszłym tygodniu po uprzedniej konsultacji z krajami członkowskimi.
Przedstawiciel KRIR w Brukseli – Małgorzata Verset