mleko.jpg1 lipca br. w Sekretariacie Komitetów Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Mleko”. Podczas tego posiedzenia poruszono następujące kwestie: sytuacja rynkowa, najnowsze informacje na temat analizy marż, przygotowanie konferencji nt. przyszłości sektora mleczarskiego, negocjacje handlowe, prawo dobrostanu zwierząt: najnowsze informacje, bariery w dostępie do rynków oraz najnowsze informacje w sprawie wdrażania pakietu mlecznego.
 
 
 
Na początku posiedzenia Pan Daniel Acevedo z Sekretariatu Copa-Cogeca przedstawił temat negocjacji handlowych z Kanadą, USA, Indiami, Japonią, Wietnamem i Tajlandią. Poinformował on, że Kanadyjczycy potrzebują tej umowy bardziej niż USA. Jeśli chodzi o Indie, następuje teraz wymiana ofert; kwestią bardzo trudną jest dostęp do rynku. Jeśli nic się nie zmieni, umowa ta zostanie zamrożona do roku 2015.  Negocjacje z Wietnamem dopiero się rozpoczynają; są to małe umowy. Rynki te nie są tak istotne jak indyjski czy amerykański.

Następnie omówiona została sytuacja rynkowa. Przewodniczący podkreślił, że sytuacja jest nieco lepsza na całym świecie. W Niemczech ceny są lepsze, ustabilizowane. Kwoty zostały przekroczone o 0,08%. W Belgii ceny są również dość dobre, 36,8 euro za 100 litrów, największym problemem jest jakość pasz. W pierwszej części roku pojawiły się również problemy dotyczące nabycia. Na Litwie sytuacja jest stabilna, ceny również. W Słowenii, rynek dość dobry, ceny stabilne, z w związku z przystąpieniem Chorwacji do UE będziemy nadal mogli rozwijać nasz rynek. W Republice Czeskiej, 5,7% poniżej kwoty, rozwój konsumpcji mleka był pozytywny; prawdopodobnie wystąpią problemy związane z jakością pasz, ponieważ było wiele powodzi. W Grecji, średnia cena mleka wynosi 0,55euro za kg. Sektor mleczny zauważa spadek produkcji, wysokie koszty produkcji a szczególnie pasz pozostają największym problemem sektora. Na Węgrzech sytuacja dosyć stabilna, produkcja wzrosła o 2%. W Danii ceny również są stabilne, kwoty nie zostały zrealizowane, ceny mleka wynoszą 38 centów. W Irlandii Północnej 35,26 eurocentów, produkcja o 5% niższa niż w zeszłym roku. W Wielkiej Brytanii pojawiły się problemy z zaopatrzeniem pasze zimą, ceny 38 euro za 100 litrów; producenci mają problemy z dostawami pasz. W Finlandii ceny mleko wynoszą 40 centów za litr, produkcja jest na podobnym poziomie co w roku ubiegłym; wiosna pojawiła się późno i była dość mokra, teraz pogoda się poprawia. Konsumpcja produktów mlecznych wzrosła o 2% w stosunku do średniej z ostatnich 2-3lat. W Polsce kwoty mleczne zostały przekroczone o  0,14%. Liczba dostawców którzy przekroczyli kwoty to 57 tysięcy, obecna cen mleka 31centów za kg; produkcja na podobnym poziomie co w roku poprzednim. We Francji, ceny wyniosły 31 euro za 100 litrów; w Holandii ceny są bardzo wysokie, 40 centów, występują natomiast jednocześnie bardzo wysokie koszty pasz.  W ubiegłym roku kwoty nie zostały wypełnione. W Austrii, kwoty zostały przekroczone o 6%; cena mleka wynosi 36 centów; koszty produkcji są bardzo wysokie, zwłaszcza ceny pasz. Jeśli chodzi o dostawy, spadły one poniżej poziomu z roku ubiegłego. We Włoszech wypełnione zostały kwoty, ceny są korzystne, 42 centy w czerwcu; niestety wzrosły również koszty produkcji i rentowność jest dosyć niska; we Włoszech koszty energii są najwyższe w całej UE. We Włoszech występują również problemy z alfatoksynami. W Hiszpanii sytuacja jest stabilna, średnie ceny wynoszą 34 centy; spadło pogłowie krów. W Portugalii sytuacja sektora produkcji mleka pogarsza się. Notowany jest spadek produkcji o 6%. Brakuje 10% do wypełnienia kwoty. Ceny średnie wynoszą 34 centy za kg. Konsumpcja spada. Dlatego też producenci muszą dostosować się do tej nowej sytuacji.

Następnie Pani Camelia Gyorffy z Sekretariatu przedstawiła aktualną sytuację działalności grupy zadaniowej ds. mleko. Jedno posiedzenie odbyło się w czerwcu. Grupa ta liczy 16 członków i jej zadaniem jest zaproponowanie dodatkowych opcji, które pomogłyby rolnikom w walce z wahaniami cen. Są to opcje dobrowolne. Uczestnicy podkreślili, że zadania grupy zadaniowej są dobrym punktem wyjścia do opracowania stanowiska.

Pani Camelia Gyorffy przedstawiła również najważniejsze elementy porozumienia politycznego w sprawie WPR. Uczestnicy spotkania zostali poinformowani, że w dn. 26 czerwca 2013 r. trzy instytucje osiągnęły częściowe porozumienie polityczne w sprawie reformy WPR. Następnie, w dn. 27 czerwca, osiągnięto częściowe porozumienie polityczne w sprawie WRF. W oparciu o porozumienie w sprawie WPR z dn. 26 czerwca Komisja opracuje tekst prawny, który nie zostanie jednak sfinalizowany przed podjęciem porozumienia co do nierozstrzygniętych kwestii. Prawdopodobnie będzie on dostępny we wszystkich językach dopiero w sierpniu/wrześniu. Następnie odbędzie się formalne głosowanie w COM AGRI. Cały pakiet (WPR i WRF) wymaga poparcia zarówno przez COM AGRI, jak i na sesji plenarnej PE, zanim zostanie przedstawiony Radzie. Rada musi zatwierdzić dokument, aby mógł on wejść w życie. Jednocześnie już od pewnego czasu Komisja opracowuje akty delegowane i wykonawcze. Wiele istotnych elementów znajdzie się w aktach delegowanych, co oznacza, że należy je uważnie obserwować. Po oficjalnym zatwierdzeniu nowa WPR wejdzie w pełni w życie w 2015 r., przy zachowaniu okresu przejściowego w 2014 r.
 
Magdalena Montaigu - Biuro KRIR w Brukseli

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com