IMG_0767.JPG W dniu 6 lutego br. przedstawiciele wojewódzkich izb rolniczych, na czele z Zarządem Krajowej Rady Izb Rolniczych wzięli udział w nadzwyczajnym Posiedzeniu Prezydiów Copa-Cogeca. Na tym nadzwyczajnym posiedzeniu omówiono Wieloletnie Ramy Finansowe na lata 2014-2020, które mają być przedmiotem dyskusji w Radzie Europejskiej 7-8 lutego. W czasie posiedzenia Rady Europejskiej głowy państw i rządów państw członkowskich UE będą starały się osiągnąć porozumienie w sprawie Wieloletnich Ram Finansowych. Nadzwyczajne Posiedzenie zostało zwołane, aby pokazać jasne przesłanie głowom państw i rządów UE, mediom i instytucjom europejskim, podkreślając potrzebę szybkiej decyzji w sprawie Wieloletnich Ram Finansowych i silnego budżetu WPR.
 
 
 
 
W efekcie obrad przyjęto deklarację europejskich rolników i europejskich spółdzielni rolniczych w sprawie przyszłego budżetu UE 2014-2020:

1. Europejscy rolnicy i spółdzielnie rolnicze apelują do głów państw i rządów o podjęcie decyzji zapewniającej silne ramy finansowe Unii Europejskiej do 2020, na szczycie 7 i 8 lutego 2013 w Brukseli. Europa może wypełniać swoje funkcje jedynie, jeśli zostanie uchwalony jasny plan budżetowy na najbliższe lata.

2. Co więcej, ogólny budżet musi utrzymać budżet na Wspólną politykę rolną na aktualnym poziomie w okresie 2014-2020. WPR dostarcza bezpiecznej i zrównoważonej żywności  ponad 500 milionom osób w UE. 26 milionów osób znajduje zatrudnienie w gospodarstwach rolnych, a 10 milionów osób pracuje w powiązanych sektorach rolnospożywczych w Europie. Do pracy, potrzebują oni solidnych ram.

3. Nie można brać bezpieczeństwa żywnościowego za pewnik. Konsumenci w Unii Europejskiej oczekują stabilnych cen żywności, a także najwyższych norm bezpieczeństwa, dobrostanu zwierząt i ochrony środowiska. Rolnicy mogą sprostać tym wymaganiom tylko jeśli otrzymają godziwą zapłatę za swoje wysiłki.

4. W najbliższej przyszłości rolnicy i ich spółdzielnie będą musieli stawić czoła nowym wyzwaniom. Zmiany klimatu już powodują coraz gwałtowniejsze burze, coraz dłuższe susze i zmiany w okresie wegetacji. Równocześnie na rynku występują coraz większe wahania. Aby sprostać tym wyzwaniom rolnicy będą musieli dostosować swoje plany i podjąć nowe inwestycje.

5. Europejscy rolnicy i spółdzielnie rolnicze apelują o silne ramy finansowe Wspólnej polityki rolnej. Głowy państw i rządów muszą także wysłać jasny sygnał do ministrów rolnictwa i Parlamentu Europejskiego, kładąc podwaliny pod nową, zrównoważoną politykę rolną, która zapewni bezpieczną przyszłość rodzinom rolników.
 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com