6 listopada br. w Sekretariacie Komitetów Copa-Cogeca w Brukseli, odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Warzywa i Owoce”, w którym udział wziął ekspert KRIR - Jacek Pruszkowski z Mazowieckiej Izby Rolniczej. Uczestnicy spotkania skupili się głównie na następujących tematach: ocena projektu stanowiska w sprawie reformy sektora warzyw i owoców, konsultacja społeczna w sprawie gospodarki opartej na bioproduktach, analiza poprawek kompromisowych Parlamentu Europejskiego obejmujących sektor warzyw i owoców, program owoce w szkołach: sprawozdanie z oceny oraz przygotowanie posiedzenia grupy doradczej.
Na początku posiedzenia uczestnicy omówili punkt dotyczący analizy poprawek kompromisowych Parlamentu Europejskiego obejmujących sektor warzyw i owoców. Pani Dominique Dejonckheere z Sekretariatu poinformowała, że głosowanie nad poprawkami kompromisowymi powinno odbyć się w styczniu przyszłego roku. Zgłoszonych zostało 2300 poprawek. Komitet Copa przygotowując ogólne stanowisko, podkreślił szczególnie dwa elementy: normy handlowe oraz artykuły obecnej jednolitej WOR. W swojej wypowiedzi Pani Dejonckheere dodała również, że obecnie Parlament stara się opracować poprawki kompromisowe.
Następnie uczestnicy spotkania omówili projekt stanowiska w sprawie reformy systemu dopłat w sektorze warzyw i owoców. Pan Przewodniczący poinformował, że reforma rozpoczęła się w marcu 2012 r., wtedy Komisja spotkała się z państwami członkowskimi i podkreśliła, ze należy przyspieszyć reformę. W czerwcu Komisja rozpoczęła konsultację publiczną, a następnie przedstawiono 8 opcji. Odpowiedź Komitetu Copa na konsultację publiczną opiera się na istniejącym już stanowisku Komitetów Copa-Cogeca. Komitet Copa opowiada się za instrumentami wspierającymi krótkie łańcuchy dostaw. Bardzo ważne jest uzyskanie konsensusu na grupie roboczej. Jeśli chodzi o kwestię biogospodarki, podkreślono, że była ona ważnym elementem Kongresu Europejskich Rolników, który odbył się w Budapeszcie. Pan Przewodniczący poprosił uczestników o przekazanie wszystkich materiałów i informacji na ten temat.
W kolejnej części spotkania uczestnicy zajęli się przygotowaniem posiedzenia grupy konsultacyjnej. Poinformowano, że dla Programu „Owoce w szkołach”, budżet wzrośnie z 90 do 150 milionów, co jest bardzo pozytywne. Delegat z Francji podkreślił, że działania dotyczące programu „Owoce w szkołach” są w pewnym sensie instrumentem edukacyjnym. Jeśli chodzi o rolnictwo ekologiczne, została utworzona grupa techniczna, która zajmuje się oceną produkcji warzyw w szklarniach. Pani Cynthia Benites podkreśliła, że zadaniem grupy ekspertów jest opracowanie sprawozdania na temat ekologicznej produkcji szklarniowej. Poinformowała ona również, że Komisja Europejska chce zwiększyć harmonizację w zakresie stosowania przepisów na szczeblu unijnym. Komisja przedstawi definicję upraw szklarniowych, a jeśli chodzi o materiał nasadzeniowy, Komisja zastanowi się, jakie substancje będą dozwolone.
Na zakończenie posiedzenia Pan Paulo Gouveia z Sekretariatu przedstawił punkt dotyczący działalności Forum Wysokiego Szczebla do spraw Poprawy Funkcjonowania Łańcucha Dostaw Żywności. Poinformował on, że grupa pracowała nad technicznymi poprawkami do tego dokumentu, następnie odbyły się dwa posiedzenia w trakcie których poprawki te zostały omówione. Posiedzenie z Komisją w tej sprawie odbędzie się 12 listopada br. Po nim zostaną podjęte dalsze działania.
Magdalena Montaigu - Biuro KRIR w Brukseli