27 września br. w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Zboża, rośliny oleiste i rośliny białkowe”. W trakcie spotkania uczestnicy skupili się głównie na następujących tematach: sytuacja rynkowa i perspektywy, debata na temat reformy WPR, decyzje związane z podejściem zrównoważonym w sektorze zbóż oraz przygotowanie posiedzenia grupy doradczej.
W pierwszej części spotkania odbyły się wybory kandydata Copa-Cogeca do Prezydencji grupy doradczej. Uczestnicy posiedzenia wybrali Pana Jean-François Isambert z Francji na to stanowisko.
Następnie omówiona została sytuacja na europejskim rynku zbóż. Poszczególne delegacje przedstawiły sytuację panującą obecnie w ich państwach członkowskich. Pan Ian Backhouse, przewodniczący grupy roboczej, podsumowując tę dyskusję powiedział, że Europa jest podzielona na trzy strefy. Susza dotknęła Hiszpanię i Portugalię, a mrozy i niekorzystne warunki pogodowe w czasie zbiorów wywarły negatywny wpływ na produkcję pszenicy w wielu państwach członkowskich, przez co spadła ona o 1,8%. W Europie środkowej warunki w czasie zbiorów były dobre. Dodał on, że na obszarach, gdzie uprawy zostały zniszczone, zasiano inne odmiany zbóż, które nie są jednak aż tak produktywne. Jeśli chodzi o kukurydzę, to mimo wzrostu powierzchni upraw, jej produkcja spadnie w związku z niekorzystną pogodą na wiosnę. Widać jasno, że unijne duże ilości zboża zniknęły, a zapasy na świecie również są niewielkie. W tym roku unijna produkcja zbóż spadła o 6 milionów ton. Na zakończenie zwrócił on uwagę, że podobne tendencje zaobserwowano również w innych częściach świata, między innymi w związku z suszą w USA i Rosji. Odnosząc się do sytuacji rynkowej, ekspert z Polski podkreślił, że mieliśmy bardzo złe zimowanie zasiewów, zanotowano duże zniszczenia i dlatego wiele zasiewów zostało przesianych. Warunki pogodowe dla zbóż jarych były całkiem dobre, co sprawiło, że plony też były dosyć dobre. Podkreślił on także, że kukurydza również dobrze rokuje i wygląda na to, że plony będą wyższe. Jeśli chodzi o jakość, można powiedzieć, że generalnie jest dobra (jest lepiej niż w sezonie minionym). Ceny, tak jak wszędzie, są bardzo wysokie i w związku z tym mamy obawy co do przyszłości, ponieważ jest to sytuacja niezbyt korzystna dla produkcji zwierzęcej.
Francesca Bignami z Sekretariatu Komitetów Copa-Cogeca podkreśliła, że te nowe dane dotyczące zbiorów ukazują jak ważne jest, aby UE utrzymała swoją pełną zdolność produkcyjną, aby można było zachować samowystarczalność w produkcji tego podstawowego surowca, tak ważnego dla konsumentów w UE. Uczestnicy spotkania byli zgodni co do tego, że przyszła Wspólna Polityka Rolna musi utrzymać zdolność produkcyjną UE oraz dać rolnikom wystarczająco dużo elastyczności, by mogli oni prowadzić jak najlepszy płodozmian w odpowiedzi na zapotrzebowanie na rynku. Szacuje się, że propozycje Komisji dotyczące nowych instrumentów zazieleniania doprowadzą do spadku produkcji o 3%. Trzeba to zmienić!
Ponadto, w związku z tym, że handel zbożami prowadzony jest przez cały rok, średnia cena uzyskiwana przez gospodarstwo jest niższa od cen na rynkach terminowych. Dlatego też nie można podejmować decyzji politycznych na podstawie cen na rynkach terminowych lecz opierając się na cenach rzeczywiście uzyskiwanych przez gospodarstwa.
Magdalena Montaigu - Boiro KRIR w Brukseli