copa-cogeca_nowe.gifW czasie posiedzenia wysokiego szczebla z polską prezydencją, Komitety Copa-Cogeca przyjęły wiele aspektów propozycji Komisji Europejskiej w sprawie Polityki rozwoju obszarów wiejskich w ramach Wspólnej polityki rolnej (WPR). Jednakże wyraziły poważne obawy związane z planami rewizji wsparcia dla obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW).
 
 
 
 
Wydarzyło się to podczas debaty unijnych ministrów rolnictwa. W rozmowie z polskim ministrem rolnictwa Markiem Sawickim w Brukseli, Przewodniczący Komitetu Cogeca Paolo Bruni powiedział "Ponieważ 40 milionów osób jest zatrudnionych w sektorze rolnym w UE cieszymy się, że Komisja zaapelowała o włączenie polityki rozwoju obszarów wiejskich do strategii Europa 2020 na rzecz wzrostu".
 
Przewodniczący Komitetów Copa-Cogeca Pekka Pesonen powiedział “Jesteśmy szczególnie zadowoleni z przejścia od "osi" do podejścia tematycznego w propozycji Polityki rozwoju obszarów wiejskich. Naszym zdaniem dzięki temu państwa członkowskie będą dysponowały większą elastycznością w dostosowywaniu instrumentów do ich sytuacji. Opowiadamy się również za nowymi instrumentami, jak np. ubezpieczeniami, mającymi na celu ochronę rolników przed zagrożeniami. Są one szczególnie ważne, ponieważ rolnicy zmagają się ze zwiększonymi wahaniami rynków, chorobami zwierząt i roślin oraz coraz częściej występującymi niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Cieszymy się z powstania nowego Europejskiego partnerstwa innowacji, które zbliży rolników, doradców i naukowców. Jednakże niepokoi nas rewizja wsparcia dla ONW, z powodu której niektóre obszary stracą status ONW, a inne go zyskają. Zachęcamy ministrów do uwzględnienia instrumentów zaproponowanych przez nas i przez Parlament Europejski".
 
Następnie dodał “Ponadto obawiamy się propozycji dalszego zazieleniania WPR, ponieważ zagrażają one rentowności produkcji rolnej. Uważamy, że jednym z głównych wyzwań nie tylko w Europie ale i na świecie jest zapewnienie wystarczającej produkcji żywności aby sprostać wzrastającemu zapotrzebowaniu na żywność, wytwarzając produkty żywnościowe w sposób przyjazny środowisku i przyczyniający się do powstania i utrzymania gospodarki bardziej odpornej na zmiany klimatu. Nazwaliśmy to "zielonym wzrostem" i właśnie o instrumenty zielonego wzrostu apelujemy. Na przykład, potrzebujemy instrumentów zachęcających rolników do wydajniejszego korzystania z zasobów - ograniczenia zużycia wody, energii ze źródeł kopalnych i nawozów - takich jak rolnictwo precyzyjne. W ten sposób rolnicy będą mogli obniżyć koszty jednocześnie utrzymując produkcję przyjazną dla środowiska. Również potrzeba instrumentów zachęcających do większego wykorzystanie pozostałości do wytwarzania bioenergii. W przepisach Polityki rozwoju obszarów wiejskich powinien znaleźć się odrębny artykuł na temat zielonego wzrostu, ponieważ istnieją już konkretne artykułu odnoszące się do dobrostanu zwierząt, jakości, rolnictwa ekologicznego, itd. Cieszymy się z 7 konkretnych artykułów dotyczących leśnictwa".
 
Przewodniczący Komitetu Cogeca Paolo Bruni poparł apel o ambitniejszą unijną politykę promocji mówiąc, że powinna ona odegrać ważną rolę w przyszłej WPR. "Należy zwiększyć instrumenty promocji zarówno na rynku wspólnotowym jak i na rynkach zewnętrznych. Konkurencja na rynku jest coraz silniejsza, dlatego UE musi ożywiać instrumenty promocji zarówno na rynku wewnętrznym jak i na rynkach państw trzecich, aby utrzymać większy udział w rynku oraz zagwarantować, że konsumenci będą właściwie poinformowani na temat wysokich standardów produkcji UE, takich jak wymogi związane z dobrostanem zwierząt oraz surowe normy jakości, które nie obowiązują produktów importowanych. Uproszczenie procedur administracyjnych powinno również być jednym priorytetów nadchodzącej reformy unijnej polityki promocji", dodał.
 
Przewodniczący Bruni przyjął nowe sprawozdanie Komisji Europejskiej na temat wpływu obecnych regulacji na dobrostan zwierząt przewożonych w UE. "To nowe sprawozdanie ukazuje, że obecne regulacje w sprawie transportu zwierząt wpłynęły pozytywnie na dobrostan zwierząt. Zgodnie ze stanowiskiem Komitetów Copa-Cogeca, raport podkreśla że głównym wyzwaniem pozostaje egzekwowanie przestrzegania obowiązujących zasad. Komitety Copa- Cogeca bardzo się cieszą, że sprawozdanie to potwierdza, iż obecne zasady transportu w UE poprawiły dobrostan zwierząt od roku 2005. Przestrzegamy jednych z najwyższych norm dobrostanu na świecie i należy o tym mówić. Jestem również zadowolony, że polska prezydencja podziela nasze poglądy odnośnie do faktu, iż należy lepiej egzekwować obowiązujące prawo, zanim zacznie się rozważać potrzebę opracowania nowych przepisów. Jako że wewnętrzny rynek europejski i wolny przepływ dóbr są jednym z głównych filarów Unii Europejskiej, ważne jest zapewnienie pełnego przestrzegania europejskich przepisów", dodał. Następnie Komitety Copa-Cogeca podziękowały Markowi Sawickiemu za jego pracę na stanowisku przewodniczącego Rady rolnictwa UE.
 
Komunikat prasowy Copa-Cogeca

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com