Poniżej prezentujemy główne konluzje z posiedzenia Prezydium COPA, które odbyło się 14 czerwca 2007 roku, sformuowane w oficjalnym dokumencie PR(07)144M1-AP z 22 czerwca.
- Sekretarz generalny COPA pan Pekka Pesonen poinformował członków COPA o aktualnej sytuacji we wpłatach składek. W swej wypowiedzi położył nacisk na fakt, że delegacja cypryjska musi w jak najszybszym czasie uregulować niezapłaconą do tej pory składkę członkowską za 2006 rok. Poinformował również o wniosku, jaki wpłynął od polskiej delegacji w sprawie wprowadzenia języka polskiego w poczet języków roboczych COPA od 2008 roku. Taka implementacja będzie zależała od możliwości polskiej delegacji zapewnienia gwarancji finansowych tego przedsięwzięcia. Prezydent COPA pan Lemetayer zakończył temat wyrażając nadzieję, że 2007 rok będzie przykładnym rokiem przestrzegania warunków płatności składki członkowskiej przez polską delegację.
- Mając na uwadze debatę na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku, prezydent Lematyer omówił oczekiwania Komisarz ds. Rolnictwa UE pani Fischer-Boel wobec propozycji wysuniętych przez COPA-COGECA. Pan Kendall wyraził opinię, iż niezbędna jest duża aktywność w tej materii. Pan Politi podkreślił, że ważną rolę odgrywać powinna świadomość relacji między rolnictwem a polityka socjalną. Temat ten, jak powiedział pan Pesonen, ma zostać omówiony w sposób szczegółowy na najbliższych spotkaniach grup roboczych.
- Ze względu na fakt, iż następnym krajem, który obejmie po Niemczech prezydencję w Unii Europejskiej jest Portugalia, Sekretarz generalny COPA wyraził potrzebę organizacji spotkania z Ministrem Rolnictwa Portugalii w celu przedstawienia priorytetów działania na ten okres.
- Poinformowano członków o propozycji Izb Rolniczych na Ukrainie współpracy z COPA.
- Pan Velaba, członek Prezydium COPA i Prezes Izby Rolniczej Republiki Czeskiej wypowiedział się na temat odmowy Komisji Europejskiej finansowego wsparcia planowanej konferencji NA-EU w Pradze. Wyraził prośbę o finansowe wsparcie COPY.