W dniach 22 i 23 września br. w siedzibie Komitetów Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się posiedzenie Prezydiów. Z ramienia Izb Rolniczych w dwudniowym posiedzeniu wziął udział Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz. Głównymi tematami dyskutowanymi podczas posiedzenia były: wymiana poglądów z Ann Mills, zastępcą Sekretarza ds. zasobów naturalnych i środowiska w Departamencie Rolnictwa USA, wymiana poglądów z posłem do Parlamentu Europejskiego, Luisem Manuelem CAPOULOS SANTOS w sprawie budżetu UE i przyszłości WPR, budżet Komitetów Copa-Cogeca, sytuacja na rynku cukru, sytuacja kryzysowa w sektorze warzyw i owoców oraz WPR: wnioski legislacyjne i zazielenianie.
W pierwszym dniu posiedzenia, Przewodniczący Komitetów Copa-Cogeca, Pan Gerd Sonnleitner, otworzył posiedzenie Prezydium. Tytułem wstępu poinformował on, że na dzisiejsze posiedzenie Prezydium zostali zaproszeni goście wysokiej rangi: Pani Ann Mills oraz Pan Luis Manuel CAPOULOS SANTOS.
W swojej wypowiedzi, Pan CAPOULOS SANTOS przypominał, że 12 października Komisja Europejska zaprezentuje nowy pakiet legislacyjny. Podkreślił on, że trudno będzie uzyskać konsensus, szczególnie jeśli chodzi o tak skomplikowaną kwestię jaką jest budżet. Mamy nowy kontekst, ponieważ Parlament Europejski po raz pierwszy ma prawo do współdecydowania. Dodał on: ”Chcemy utrzymać kilka instrumentów rynkowych, system wsparcia dla konkurencyjności oraz strukturę dwóch filarów. Mamy trzy aspekty, na których powinniśmy się skupić:konwergencja, uproszczenie WPR oraz zazielenianie”. Następnie, Pani Ann Mills przedstawiła pokrótce sytuację amerykańskiego rolnictwa. Wskazała ona, że Ameryka z uwagę przygląda się światowej sytuacji na rynku rolnym. Podkreśliła ona również, że w Stanach obecnie realizowana jest nowa Farm Bill. Poruszając kwestię GMO i biotechnologii, zwróciła ona uwagę, że USA stara się wprowadzać innowacje, aby rolnicy mogli się rozwijać. Do tego potrzebny jest oczywiście odpowiedni budżet . Jeśli chodzi o produkcję, Pani Mills wskazała, że powinniśmy kierować się sygnałami z rynku.
|
|
|
Drugi dzień posiedzenia Prezydiów rozpoczął się od przedstawienia przez Pana PekkęPesonena, Sekretarza Generalnego Komitetów Copa-Cogeca, kalendarza procesu nowego pakietu legislacyjnego. Podkreślił on, że 6 i 7 października Komitety Copa-Cogeca organizują seminarium na ten temat w Brukseli. Dodał on również, że 7 listopada Polska Prezydencja planuje zorganizować dzień poświęcony WPR. Podsumowując swoją wypowiedź Pan Sekretarz poinformował, żew grudniu trzeba będzie przedstawić ostateczny dokument w sprawie nowego pakietu legislacyjnego.
W kolejnej części spotkania, Pani Schellby Matthews przedstawiła ogólny dokument Komitetów Copa-Cogeca (dokument PAC(11)7038). Do tego dokumentu odniósł się Pan Prezes Wiktor Szmulewicz, mówiąc, że „W Polsce jest wiele wątpliwości, mówimy ze odchodzimy od płatności historycznych, ale nadal podtrzymujemy podziałśrodków taki, jaki był wcześniej. Pojawiają się również wątpliwości dotyczące definicji aktywnego rolnika. Musimy zadać sobie pytanie, czy my tak naprawdę jesteśmy nastwieni na odpowiedni rozwój, bo nasza polityka jest zbyt pasowana, musimy być bardziej aktywni. Nadal w WPR nie mamy wspólnego systemu płatności-mamy systemy SAPS, systemy mieszane- i to powoduje wiele różnic. Mieliśmy dążyć do upraszczania, a tak naprawdę tego nie widać”. Podsumowując swoją wypowiedź, Pan Prezes Wiktor Szmulewicz poruszył kwestię obszarów ONW oraz sposobu ich wspomagania. Podkreślił on również, że wraz z grupę Wyszehradzką, postaramy się wypracować wspólne stanowisko oraz, że nie chcemy stwarzać konkurencji wewnątrz Unii, ponieważ powinniśmy tworzyć wspólną politykę, która będzie miała konkurentów gdzie indziej. Następnie Pan Fernando Castillo z Sekretariatu przedstawił budżet Komitetów Copa-Cogeca, który został jednogłośnie przyjęty.
Magdalena Montaigu - Biuro KRIR w Brukseli