W obliczu rosnących i uzasadnionych obaw odbiorców zbóż, w szczególności sektora pasz zwierzęcych, COPA i COGECA widzi potrzebę wyjaśniającej debaty:
- w pierwszej kolejności, stałe ceny, widziane przez pryzmat ogólnoświatowy i pociągające za sobą ceny europejskie, uzależnione są zasadniczo od kilku czynników: bieda na świecie, europejskie żniwa w 2006 roku, światowe zapasy na swym najniższym poziomie spowodowanym anomaliami pogodowymi oraz wzrastający popyt. Tendencja wzrostowa następuje po wielu latach niskich cen światowych, których stymulacja nie była możliwa wystarczającą produkcją w krajach trzecich. W 2007 roku, wzrastający popyt światowy stanowczo przybierze na sile.
- stabilność cen z pewnością nie wynika z popytu na zboża wywołanym wzrostem produkcji bioetanolu w Unii Europejskiej. Liczby określające zużycie zbóż na produkcję bioetanolu mówią same za siebie: 3,5 miliona ton w 2006 roku i przewidywane 5 milionów w roku 2007 daje ledwie nieco więcej niż 1% z ogólnej produkcji wszystkich zbóż oscylującym na poziomie 275 milionów ton. Te wielkości nie mają przełożenia na ceny w UE. Wartym zanotowania jest natomiast fakt, iż podczas gdy tona zbóż jest zużywana w UE na produkcję bioetanolu, do 40% wraca do sektora paszowego w postaci produktów ubocznych.
- jednakże nie może zaprzeczyć, że światowy popyt na zboża, w szczególności na kukurydzę, jest częściowo rezultatem rozwoju rynku bioetanolu w Stanach Zjednoczonych, co zaś wywołuje reakcję łańcuchową na ceny innych zbóż. To czynnik ponad europejskimi producentami, którzy nie mają na to żadnego wpływu.
- polityka biopaliw Unii Europejskiej czy droga, jaką idzie wspólny rynek zbóż nie jest powodem obecnej sytuacji
- inne aspekty mogą mieć znacznie większy wpływ na sektor pasz zwierzęcych, w szczególności ryzyko przerwania dostaw importowanych białek roślinnych z powodu odwlekania autoryzacji produktów genetycznie modyfikowanych w Unii Europejskiej, podobnie jak wyniki rozmów podczas rundy negocjacji Światowej Organizacji Handlu w Doha. Te czynniki należy poważnie wziąć pod uwagę.
- dla COPA i COGECA obecna sytuacja utwierdza jedynie w przekonaniu, że Rada musi pilnie dokonać przeglądu obowiązkowej stopy rezerwowej. COPA i COGECA wnosi, aby jej poziom został ustalony na wysokości 0% dla żniw w 2008 roku, bez potrzeby określania jak można by było obniżyć współczynnik w przyszłości.