copa-cogeca_nowe.gif23 czerwca br., w siedzibie Komitetów Copa-Cogeca w Brukseli, odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Środowisko”.  W pierwszej części posiedzenia Pani EugéniaPomaretz francuskiej organizacji FNSEA przedstawiłaprojekt strategicznego programu prac grupy konsultacyjnej na lata 2010-2012. Najważniejsze tematy, które omawiane będą w ramach tego programu są następujące:systemy doradztwa w rolnictwie, kryteria kwalifikowalności, zazielenianie „WPR”, gatunki inwazyjne, kwestie klimatyczne oraz zarządzanie odpadami.
 
 
 
 
Przedstawiciel Hiszpanii podkreślił, że powinniśmy częściej zapraszać na posiedzenia grupy roboczej przedstawicieli DG AGRI. Przedstawiciel Finlandii dodał, że bardzo ważne jest również wzięcie pod uwagę w strategicznych kalendarzu prac kwestii Dyrektywy glebowej oraz zwiększenie liczby posiedzeń grupy konsultacyjnej i roboczej. Podsumowując, Przewodniczący grupy poinformował, że na posiedzeniu grupy konsultacyjnej członkowie będą mogli przyjąć strategiczny kalendarz, dodając do niego kwestię Dyrektywy glebowej. Przewodniczący podkreślił również, że musimy być bardziej konstruktywni i przekazywać jasne informacje Komisji Europejskiej.

W kolejnej części spotkania został omówiony temat przyszłości WPR. W ramach tego punktu została poruszona kwestia doradztwa w rolnictwie. Przewodniczący podkreślił, że powinniśmy poprzeć raport Komisji, który wskazuje, że system doradztwa rolniczego jest niezbędny dla odpowiedniego wdrażania WPR. Jest on korzystny zarówno dla rolników jak i dla społeczeństwa. WPR jest dzisiaj bardzo złożona, a rolnicy muszą spełniać wiele kryteriów. Dzięki temu systemowi rolnicy byliby lepiej poinformowani.Dodał on również, że doradztwo rolnicze jest na obszarach wiejskich bardzo potrzebne, a oczekiwania odnośnie jego zasięgu tematycznego i obszarów działalności uległy znacznemu rozszerzeniu. Odzwierciedlają one różnorodne problemy, często daleko wykraczające poza zagadnienia bezpośrednio związane z produkcją rolną. Przedstawiciel polskiej organizacji „Ojczyzna” podkreślił, ze tematyka doradztwa rolniczego jest bardzo ważna oraz że Polska chce przejść na system obowiązujący we Francji i Austrii, gdzie doradztwo rolnicze powierzone jest izbom rolniczym.

Jeśli chodzi o kryteria kwalifikowalności, 19 maja w Szwecji zostało zorganizowane seminarium, którego tematem były „Stałe pastwiska i łąki: przystosowanie narzędzi WPR w celu brania pod uwagę dóbr publicznych”.Podczas tego seminarium wskazano, iż jeśli chcemy większej ochrony środowiska, musimy dysponować programami,które będą odpowiednio dostosowane we wszystkich regionach Europy.

Kolejny omawiany punkt dotyczył „Zazielenienia” WPR. Obecnie pojawiła się ósma wersja dokumentu na temat zazieleniania. Główne elementy debaty są następujące: stanowisko to zostało przyjęte w zeszłym tygodniu na posiedzeniu Prezydiów jakokontrpropozycja na propozycję Komisji. Zdaniem KomitetówCopa-Cogecazazielenianie doprowadzi do wzrostu kosztów i do redukcji produktywności. Należy również zauważyć, że zazielenienie nie jest czymś nowym; już od lat 90. rolnicy muszą wypełniać bardzo wysokie normy w zakresie środowiska. Musimy skupić się szczególnie na zielonym ekologicznym wzroście, to znaczy na rozwiązaniach korzystnych dla obu stron, które zapewniają konkurencyjne rolnictwo. Bardzo ważne jest, aby instrumenty wprowadzane w ramach zielonego wzrostu nie osłabiły już istniejących instrumentów środowiskowych.Delegat z Polski dodał, że większość postulatów polskich została wzięta pod uwagę w dokumencie dotyczącym „Zazieleniania” WPR i w związku z tym strona polska jest ogólnie przychylnie nastawiona do tego dokumentu. Dodał on, należy jednak zauważyć, że nie zdefiniowaliśmy jeszcze do końca podstawowych pojęć. W rozmowach z Komisją musimy mieć świadomość, że inaczej rozmawia ona z producentami a inaczej z partnerami ekologicznymi, i dlatego tez uważamy, że należy do tych spraw podstawowych wracać, tak długo, jak będzie trzeba, aby zapewnić efektywność produkcji rolnej.

Omawiając punkt dotyczący innowacji w rolnictwie, grupa podkreśliła, że chciałaby aktywnie włączyć się  w partnerstwo ds. innowacji. Innowacja jest bardzo ważna, aby poprawić trwałość środowiskową. Tania Runge z Sekretariatu wyjaśniła znaczenie innowacji: co zrobić, aby to innowacyjne podejście było sukcesem w rolnictwie? Jak ma wyglądać to partnerstwo?. Istnieje wiele możliwości, aby  włączyć się w dyskusje na temat europejskiego partnerstwa w sprawie innowacji. Komitet Copa zachęca Komisję, aby ułatwiała przekazywanie badań i innowacji. Technologia i innowacja wiążą się oczywiście z pewnymi kosztami, dlatego też musimy znaleźć odpowiednie finanse. Komitet Copa opowiada się za europejskim partnerstwem w ramach innowacji i chce brać w nim aktywny udział. Delegat z Polski podkreślił, że innowacyjność jest jak najbardziej rozwojowym kierunkiem dla całej polityki Wspólnoty, ale innowacyjność w rolnictwie nie może się odbywać kosztem środkiem przeznaczonych do tej pory na inwestycje, ponieważ możne to doprowadzić do zwiększenia dysproporcji miedzy starymi i nowymi państwami członkowskimi.

Antonia Andugar z Sekretariatu przedstawiła informacje na temat Zielonego Tygodnia. Komitety Copa-Cogeca miały swoje własne stanowisko podczas tego wydarzenia. W trakcie tego tygodnia odbyły się konferencje, w który udział wzięli również członkowie tej grupy. Przewodniczący podziękował wszystkim za aktywny udział w pracach dotyczących tego wydarzenia.

Na koniec została omówiona kwestia bioróżnorodności, którą przedstawiła Tania Runge. Podkreśliła ona, ze bardzo ważne będzie zaangażowanie polskiej Prezydencji w prace nad tym tematem. Rolnicy są częścią rozwiązania w zakresie bioróżnorodności i potrzebujemy ukierunkowanego podejścia. Musimy unikać sytuacji w której cele nie zostałyby  zrealizowane w związku z brakiem finansów.


Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com