copa-cogeca_nowe.gif24 czerwca br., w siedzibie Komitetów Copa-Cogeca w Brukseli, odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Pasze”. Porządek obrad i sprawozdanie z ostatniego posiedzenia, które odbyło się 23 lutego, zostały przyjęte.W trakcie posiedzenia skupiono się głównie na następujących tematach: dokument na temat zarządzania ryzykiem salmonelli w łańcuchu żywnościowym, przewodnik dobrych praktyk higienicznych w produkcji żywności, instrumenty prawne dotyczące dioksyn w paszach, przyszłość pasz leczniczych w UE, wspólny kodeks dobrej praktyki etykietowania mieszkanek paszowych oraz przygotowanie 18. grupy Taks Force łańcucha pasz.
 
 
 
 
W pierwszej części spotkania omówiono temat higieny pasz. Christophe Derrien z Sekretariatu przedstawił dokument na temat zarządzania ryzykiem pojawienia się salmonelli w łańcuchu żywnościowymzredagowany przy udziale organizacji takich jak FEFAC, FEDIOL, COCERAL oraz Copa-Cogeca.Uczestnicy podkreślili, że musimy zrobić wszystko, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się salmonelli. Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie tzw. „checklist”, dzięki której można by łatwiej monitorować ryzyko wystąpienia salmonelli. Na przełomie września/październikaodbędzie sięposiedzenie, na którym omówiony zostanie monitoring wdrażania przewodnika dobrych praktyk higieny w poszczególnych państwach członkowskich. Sekretariat będzie kontynuował prace w tym zakresie w ramach konferencji telefonicznych i emalii oraz wewnętrznej konsultacji.

Kolejny punkt dotyczył najnowszych informacji na temat dyskusji UE odnośnie instrumentów prawnych odnoszących się do dioksyn w paszach. Przewodniczący grupy poinformował, że pojawiły się dwie główne propozycje legislacyjne, które obecnie zostały poddane konsultacji międzywydziałowej w Komisji.Dodał on również, że strategia w sprawie dioksyn opisuje zintegrowane podejście do prawodawstwa w obszarze pasz i żywności w celu zmniejszenia obecności dioksyn w łańcuchu żywnościowym. Przewodniczący omówił również pokrótce dokument „Non paper”, w którym opisane zostały europejskie instrumenty odnoszące się do dioksyn w paszach.

W trakcie obrad omówiono także temat pasz leczniczych. Sekretariat przedstawił wstępne stanowisko Komitetów Copa-Cogeca w sprawie przyszłości pasz leczniczych w UE. Dokument ten został zredagowany w oparciu o kwestionariusz, który został przekazany członkom. Przewodniczący poinformował grupę o tym, że Komisja Europejska w oparciu o odpowiedzi udzielone w ramach konsultacji publicznej, przedstawi wnioski legislacyjne, które powinny pojawić się na przełomie września/października br.Dodał on także, że we Francjikonsumpcja pasz leczniczych jest bardzo duża. We Francji rynek pasz leczniczych regulowany jest stosownymi przepisami; pojawiają się jednak nadużycia. Delegacja z Niemiec podkreśliła, że w tymkraju rynek pasz leczniczych jest niewielki.
W drugiej części spotkania omówiono temat dotyczący etykietowania mieszanek paszowych. Grupa została poinformowana, że 27 czerwca br. odbędzie się spotkanie 18.grupy Taks Force łańcucha pasz. Celem tego spotkania jest między innymi przeprowadzenie dyskusji na temat wdrażania reglamentacji odnoszącej się do pasz, a szczególnie aneksu I Rozporządzenia WE nr 767/2009.Christophe Derrienprzedstawił również najnowsze informacje na temat wspólnotowego katalogu materiałów paszowych. Poinformował on, że mamy obecnie poprawioną wersję katalogu oraz że naszym celem jest  zapewnienie maksymalnej przejrzystości na rynku pasz. Przedstawił on również informacje na temat rejestrusurowców paszowych. Wszystkie nowe surowce, które wprowadzane są na rynek, a które nie znajdują się w katalogu, muszę być zgłaszane operatorom, którzy zobowiązani są prowadzić ich rejestr. Kwestia zarzadzania rejestrem  jest kwestią techniczną i należy regularnie sprawdzać zgłaszanie surowców do tego rejestru.

Na koniec posiedzenia przedstawiono informacje na temat warsztatów Komitetów Copa-Cogeca „ Wzmacnianie współpracy między EFSA a zainteresowanymi stronami z Europy”, które odbyły się 8 czerwca br. Celem tych warsztatów było przede wszystkim udzielenie informacji na temat w jaki sposób funkcjonuje EFSA, w jaki sposób Komitet Copa może włączyć się w prace EFSA oraz w jaki sposób faworyzować kanały informacyjne?










Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com