susza3W ślad za tocząca się korespondencją w sprawie zmiany zasad szacowania strat w rolnictwie spowodowanych przez suszę oraz nieodpowiadających stanowi faktycznemu raportach IUNG dotyczących wartości klimatycznego bilansu wodnego – 13 sierpnia 2019 r. Zarząd KRIR na wniosek Pomorskiej Izby Rolniczej ponownie wystąpił do MRiRW w tej sprawie.

Fakt dokonania w bieżącym roku zmiany rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wartości klimatycznego bilansu wodnego dla poszczególnych grup i gatunków roślin uprawnych i gleb (poprzez nowe wartości klimatycznego bilansu wodnego oraz uwzględnienie progowych wartości KBW dla kukurydzy uprawianej na ziarno i kiszonkę oraz rzepaku i rzepiku na pierwszej kategorii gleb) niestety niewiele zmienia w sytuacji, kiedy stan faktyczny na polach  nie znajduje odzwierciedlenia w raportach IUNG. System ten jest nadal wadliwy i w dalszym ciągu krzywdzi rolników. Nawet systematyczne zwiększanie stacji pomiarowych nie wpływa na precyzyjne określenie stanu suszy. A przecież to warunkuje otrzymanie przez rolników odszkodowań z tytułu ubezpieczonych upraw.

Dlatego też, do czasu opracowania kompleksowego, precyzyjnego systemu monitoringu suszy, Zarząd KRIR zawnioskowała o taką zmianę przepisów, aby komisje miały możliwość szacowania start w oparciu o ocenę stanu faktycznego na miejscu.

Dodatkowo, przekazano pismo Podkarpackiej Izby Rolniczej, wnosząc jednocześnie o zmianę przedmiotowych przepisów w zakresie w szacowania strat w gospodarstwach o profilu zwierzęcym. Obecne procedury, aktualne wzory protokołów i sposób określania dochodu w gospodarstwach są niekorzystne dla gospodarstw zajmujących się hodowlą zwierząt. Posiadanie zwierząt znacznie podnosi dochód z gospodarstwa, a to w ostateczności obniża % poniesionych strat w gospodarstwie.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com