ministerstwo_srodowiska.jpgW odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z dnia 24 lutego 2010 r. w sprawie prac legislacyjnych dotyczących zmiany rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 15 lipca 2002 r. w sprawie sposobu postępowania przy szacowaniu szkód oraz wypłat odszkodowań za szkody w uprawach i płodach rolnych, 15 marca br. resort środowiska poinformował, że projekt rozporządzenia został już podpisany przez Ministra Środowiska oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Obecnie rozporządzenie to zostało skierowane do publikacji.
 
 
 
 
 
 
Ministerstwo Środowiska zaznaczyło, że wśród wymienionych działań podejmowanych przez Ministra Środowiska w celu ograniczenia szkód łowieckich część z nich udało się już zrealizować. Całoroczny okres polowań na dziki (z wyjątkiem loch) został wprowadzony rozporządzeniem Ministra Środowiska zmieniającym rozporządzenie w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne. Rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw z 2009 r. Nr 163, poz. 1303.
 
Z dniem 1 sierpnia 2009 r. zmianie uległo brzmienie art. 50 ustawy Prawo łowieckie, gdzie wprowadzono odpowiedzialność Skarbu Państwa za szkody wyrządzone na terenach niewchodzących w skład obwodu łowieckiego. Wcześniej ustawodawca nie wskazywał podmiotu odpowiedzialnego za szkody łowieckie na takich terenach. Rozwiązanie to zostało zapewne pozytywnie ocenione przez rolników posiadających swoje grunty na takich terenach.

Ponadto w związku z wystąpieniami Ministra Środowiska do Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych oraz Przewodniczącego Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego z prośbą o weryfikację planów pozyskania, przez zwiększenie planowanego odstrzału dzików w rejonach, gdzie odnotowuje się zwiększenie szkód wyrządzanych przez ten gatunek, obserwuje się znaczący wzrost pozyskania dzików. Liczba ta wzrosła ze 149 tysięcy w łowieckim roku gospodarczym 2007/2008 do 226 tysięcy w roku 2008/2009. Dalsze utrzymanie tej tendencji powinno ograniczyć nadmierny wzrost liczebności tego gatunku, który ma największy udział w szkodach wyrządzanych w uprawach i płodach rolnych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com