1 grudnia br. w odpowiedzi na wniosek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zmiany przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 marca 2008 r. w sprawie wprowadzenia programu zwalczania choroby Aujeszkyego u świń (Dz. U. z 2008 r. Nr 64, poz. 397),dotyczących m.in. zasad wystawiania świadectw zdrowia dla trzody chlewnej przy przemieszczaniu na terytorium kraju, resort rolnictwa wystosował niniejsze pismo.
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 19 marca 2008 r. w sprawie wprowadzenia programu zwalczania choroby Aujeszkyego u świń (Dz. U. z 2008 r., Nr 64, poz. 397, z późn. zm.) każdą przesyłkę trzody chlewnej kierowaną do innych stad położonych na terytorium Polski, do punktów skupu, punktów kopulacyjnych, na targi, pokazy, wystawy i konkursy z udziałem zwierząt oraz do rzeźni, bez względu na status epizootyczny stada w odniesieniu do choroby Aujeszkyego, zaopatruje się w świadectwo zdrowia.
Powyższy obowiązek wynika z konieczności sprawowania przez organy Inspekcji Weterynaryjnej ścisłego nadzoru nad przemieszczaniem świń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, co ma w szczególności znaczenie dla realizacji programu zwalczania choroby Aujeszkyego u świń, ponieważ jednym z warunków skutecznej eliminacji tej choroby jest niedopuszczenie do jej rozprzestrzenienia.
MRiRW podkreśla, że Komisja Europejska wyraźnie wskazuje w decyzji Komisji nr 2008/185/WE z dnia z dnia 21 lutego 2008 r. w sprawie dodatkowych gwarancji w wewnątrzwspólnotowym handlu trzodą chlewną odnoszących się do choroby Aujeszkyego oraz kryteriów przekazywania informacji o tej chorobie (art. 1 ust. 2), że na terytorium, na którym jest realizowany program „odpowiednie środki muszą być dostępne przy transporcie lub przemieszczaniu trzody chlewnej zgodne z tym programem w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się choroby między gospodarstwami o różnym statusie". Wprowadzenie świadectw zdrowia ma na celu zapewnienie realizacji powyższego warunku.
Ponadto, zgodnie z przepisami w/w rozporządzenia do stada świń mogą być wprowadzane tylko świnie pochodzące ze stada o statusie równym lub wyższym w odniesieniu do choroby Aujeszkyego. Spełnienie powyższego warunku może być poświadczone jedynie przez urzędowego lekarza weterynarii w świadectwie zdrowia.
W odniesieniu do możliwości przenoszenia choroby Aujeszkyego między stadami przez lekarzy weterynarii, którzy wystawiają świadectwa zdrowia, resort rolnictwa informuje, że w przypadku gdy w gospodarstwach są zachowane wszelkie zasady bioasekuracji, zagrożenie rozprzestrzenienia choroby jest minimalne.
Biorąc pod uwagę powyższe wyjaśnienia oraz informacje przedstawiane we wcześniejszych pismach MRiRW informuje, że mając na względzie skuteczną realizację przedmiotowego programu nie jest możliwe na obecnym etapie jego realizacji odstąpienie od obowiązku zaopatrzenia trzody chlewnej w świadectwa zdrowia.