W odpowiedzi na wystąpienie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 22 sierpnia 2024 r. w sprawie zmiany przepisów regulujących zgłaszanie zmian stada drobiu do aplikacji IRZplus, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało pismem z 3 września 2024 r., co następuje.
Ustawa z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt wykonuje rozporządzenie 2016/429 Prawo o zdrowiu zwierząt w zakresie identyfikacji i rejestracji zwierząt lądowych. System identyfikacji i rejestracji zwierząt, działający na podstawie ustawy, jest jednym z narzędzi wykorzystywanych zarówno przez organy Inspekcji Weterynaryjnej do celów zapobiegania chorobom zwierząt i ich zwalczania, jak i przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) w kontroli spełnienia wymogów podwyższonego dobrostanu zwierząt w gospodarstwach uczestniczących w działaniu ekoschemat Dobrostan zwierząt. Z uwagi na powyższe cele ustawa przewiduje obowiązek rejestracji zakładów drobiu, którym nadano weterynaryjny numer identyfikacyjny oraz zgłaszania zmniejszenia lub zwiększenia liczby ptaków w zakładzie drobiu, spełniającym wymagania określone w przepisach rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Biorąc pod uwagę specyfikę hodowli drobiu wprowadzono obowiązek zgłaszania do komputerowej bazy danych łącznej liczby sztuk ptaków, których ubyło w przypadku padnięć lub śmierci ptaków w innych okolicznościach niż zabicie z nakazu powiatowego lekarza weterynarii w zakładzie drobiu – w okresie tygodnia, a nie jak w przypadku innych gatunków zwierząt podlegających rejestracji – w terminie 7 dni od dnia wystąpienia danego zdarzenia. Obowiązek ten jest znacznie uproszczony względem obowiązków nałożonych na posiadaczy pozostałych gatunków zwierząt objętych obowiązkiem identyfikacji, którzy dokonują zgłoszeń zdarzeń w terminie 7 dni od zaistnienia tych zdarzeń.
Wprowadzenie do przepisów dotyczących identyfikacji i rejestracji zwierząt obowiązku zgłaszania padnięć lub śmierci w dłuższym odstępie czasu, np. raz w miesiącu, utrudniłoby ARiMR i organom Inspekcji Weterynaryjnej sprawowanie odpowiedniego nadzoru wynikającego z zasad realizacji działania ekoschemat Dobrostan zwierząt oraz przepisów regulujących zwalczanie chorób zakaźnych.
Jednocześnie uprzejmie informuję, że zgodnie z przepisami ustawy zakłady drobiu dokonują zgłoszeń do komputerowej bazy danych zdarzeń dotyczących zwiększenia lub zmniejszenia liczby ptaków i jaj wylęgowych, zabicia ptaków czy padnięć lub śmierci ptaków w innych okolicznościach niż zabicie z nakazu powiatowego lekarza weterynarii w zakładzie drobiu, wyłącznie w formie elektronicznej, korzystając z aplikacji IRZplus.
Forma elektroniczna dokonywania zgłoszeń do komputerowej bazy danych ma wiele zalet, spośród których wymienić należy:
- brak kosztów związanych z dojazdem do biura powiatowego ARiMR w celu dokonania zgłoszenia do komputerowej bazy danych;
- brak kosztów związanych z opłatami pocztowymi, w przypadku dokonania zgłoszenia w formie papierowej za pośrednictwem poczty;
- zmniejszenie czasochłonności i kosztów związanych z wyjaśnieniami prowadzonymi przez biura powiatowe ARiMR, w przypadku niespójności danych w komputerowej bazie danych – możliwość elektronicznej wymiany informacji z zakładem drobiu;
- zmniejszenie pracochłonności związanej z wykonywaniem przez zakład drobiu czynności dokonania zgłoszenia do komputerowej bazy danych.
Podsumowując powyższe Ministerstwo nie planuje zmiany ustawy we wnioskowanym zakresie.