Nawiązując do wystąpień Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 22 czerwca 2020 r. oraz z 22 lipca br. w sprawie zmiany przepisów w zakresie wysokości stawki podatku od towarów i usług przy sprzedaży nasienia zwierząt hodowlanych, Ministerstwo Finansów poinformowało pismem z 10 września 2020 r., jak następuje:
Ustawą z dnia 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustawi wprowadzony został do przepisów ustawy o VAT nowy sposób identyfikowania towarów i usług na potrzeby opodatkowania VAT, polegający na odejściu od stosowania do ww. celów Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2008) na rzecz:
— Nomenklatury scalonej (CN) lub Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) w zakresie towarów,
— aktualnej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2015) w zakresie usług.
Koncepcja nowej matrycy stawek VAT jest oparta na ww. klasyfikacjach oraz na założeniu opodatkowania jedną stawką VAT całych (N miarę możliwości) działów towarowych CN. co w połączeniu z zupełnie inną budową i systematyką PKWiU oraz CN spowodowało, że zmiana stawek na niektóre towary - podwyższenie stawki dla pewnych towarów lub obniżenie dla innych — była nieuniknionym efektem przyjętych przy konstruowaniu nowej matrycy VAT założeń.
Zgodnie z nową koncepcją systemu stawek VAT stawką obniżoną nie byk) objęte nasienie zwierząt hodowlanych. Projektowane przepisy nowej matrycy VAT w trakcie procesu legislacyjnego były przedmiotem konsultacji i uzgodnień. W trakcie konsultacji i uzgodnień, jak również na późniejszych etapach procesu legislacyjnego nie wpłynęły uwagi podnoszące kwestię stawki VAT na nasienie zwierząt.
Uwzględniając jednak postulaty wskazujące, że podwyżka stawki VAT spowoduje wzrost cen nasienia zwierząt, co z kolei może wpływać na jakość wytwarzanych produktów pochodzenia zwierzęcego (rynek mleczny i mięsny), podjęta została decyzja o obniżeniu stawki VAT do 8% na nasienie określonych zwierząt.
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 sierpnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie towarów i usług, dla których obniża się ssawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych3 przewiduje obniżenie do 8% stawki podatku VAT na nasienie zwierząt, które są obecnie objęte stawkami obniżonymi VAT.
Zmiana obejmuje nasienie zwierząt objętych stawką obniżoną 8% (tj. m.in. bydła, świń, kóz i owiec — poz. 7 załącznika nr 3 do ustawy o VAT) oraz 5% (tj. ryb — poz. 2 załącznika nr 10 do ustawy o VAT).
Rozporządzenie weszło w życie 31 sierpnia 2020 r.