pszczola.jpgAnalizując bieżącą sytuację w rolnictwie oraz zasady wsparcia poszczególnych sektorów produkcji rolnej, a także mając na względzie wnioski wojewódzkich izb rolniczych dotyczące funkcjonowania systemu wsparcia bezpośredniego, 23 września br. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się z wnioskiem do ministra rolnictwa Marka Sawickiego o rozszerzenie listy roślin uprawnych objętych płatnościami uzupełniającymi o rośliny miododajne.


Lista roślin potencjalnie mogących stanowić pożytek pszczelarski zawiera wiele różnych gatunków roślin - nie tylko uprawnych, ale także tych, które w myśl obowiązujących przepisów objęte już są płatnościami uzupełniającymi. Biorąc pod uwagę potrzebę uszczegółowienia powyższego postulatu poprzez wymienienie konkretnych gatunków, które miałyby zostać objęte płatnościami uzupełniającymi, Krajowa Rada Izb Rolniczych przeprowadziła konsultacje merytoryczne z Polskim Związkiem Pszczelarskim, w wyniku których stworzona została lista roślin uprawnych, w stosunku do których istnieją podstawy do rozszerzenia liczby gatunków objętych płatnościami uzupełniającymi. Są to: facelia, nostrzyk biały i żółty, przegorzan, gryka oraz rożnik przerośnięty.

Powyższe gatunki są uznawane przez pszczelarzy za najbardziej pożądane w tej specyficznej gałęzi produkcji rolniczej, a zarazem ich uprawa w Polsce jest na tyle rozpowszechniona, że objęcie w/w roślin płatnościami uzupełniającymi będzie miało istotny wpływ na polepszenie sytuacji ekonomicznej pasiek oraz może stanowić dobrą zachętę dla młodych osób z rodzin pszczelarskich do kontynuacji prowadzenia pasiek, które wpisują się często również w bogate tradycje regionalne.

W opinii samorządu rolniczego sektor pszczelarski wymaga szczególnej ochrony ze względu na pełnione funkcje, który, oprócz dostarczania cennych z punktu widzenia konsumenta produktów pszczelich, stanowi istotny element ekologiczny i krajobrazowy polskich obszarów wiejskich.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com