W odpowiedzi na pismo z dnia 6 grudnia 2007 r. l.dz. 3155/12/2007 – RR Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi uprzejmie informuje, że zgodnie z podpisanym Traktatem Akcesyjnym, Polska realizuje cele Wspólnej Polityki Rolnej stosując środki zgodne z prawodawstwem Unii Europejskiej. W ramach interwencji, Rozporządzeniem Rady (WE) Nr 797/2004 z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie środków mających na celu poprawę warunków produkcji i wprowadzania do obrotu produktów pszczelarskich, określono środki wsparcia obowiązujące we wszystkich Krajach Członkowskich. Zgodnie z w/w rozporządzeniem oraz rozporządzeniem Komisji (WE) Nr 917/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych zasad wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 797/2004 dotyczącego działań w dziedzinie pszczelarstwa, są opracowywane krajowe programy wsparcia pszczelarstwa w ramach których są realizowane projekty w następujących obszarach:
- pomoc techniczna dla pszczelarzy i organizacji,
- kontrola warrozy,
- racjonalizacja przemieszczania rodzin pszczelich na pożytki,
- działania wspierające laboratoria przeprowadzające analizy właściwości fizyko-chemicznych miodu,
- działania wspierające odbudowę pogłowia rodzin pszczelich,
- współpraca z wyspecjalizowanymi jednostkami w ramach wdrażania programów badawczych w sektorze pszczelarskim i produktów pszczelich.
Polska przygotowała Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa w Polsce w latach 2007/08-2009/10, który jest wdrażany przez Agencję Rynku Rolnego.
W ramach powyższych aktów prawnych obowiązujących we wszystkich Krajach Członkowskich UE, nie może być stosowana dotacja do ula i nie jest możliwe stosowanie takiej pomocy.
Ponadto, zgodnie z otrzymaną informacją, z placówek dyplomatycznych Rzeczypospolitej Polskiej w krajach UE, w sprawie stosowanego wsparcia pszczelarstwa, w żadnym Kraju Członkowskim nie jest stosowana pomoc polegająca na dotacji do ula.
Dodatkowo, zgodnie z „Wytycznymi Wspólnoty w sprawie pomocy państwa w sektorze rolnym i leśnym na lata 2007–2013” jednostronną pomoc (…), a szczególnie pomoc przyznaną na podstawie ceny, ilości, jednostki produkcyjnej lub jednostki środków produkcji, uznaje się za pomoc z tytułu prowadzenia działalności, niezgodną ze wspólnym rynkiem.
Jednocześnie informuję, że w celu dokonania rejestracji pasieki nie jest wymagane posiadanie 1 ha przeliczeniowego. Zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. Nr 69 poz. 625 z późn. zm.) powiatowy lekarz weterynarii prowadzi rejestr podmiotów prowadzących działalność nadzorowaną, polegającą między innymi na utrzymywaniu zwierząt gospodarskich, w celu umieszczenia na rynku tych zwierząt lub produktów pochodzących z tych zwierząt lub od tych zwierząt, na obszarze jego właściwości.
Zgodnie z art. 5 tej ustawy aby dokonać rejestracji wyżej wymienionej działalności nadzorowanej należy złożyć u powiatowego lekarza weterynarii właściwego ze względu na przewidywane miejsce jej prowadzenia wniosek zawierający:
1. imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, siedzibę i adres podmiotu;
2. określenie rodzaju i zakresu działalności nadzorowanej, którą wnioskodawca zamierza prowadzić;
3. określenie lokalizacji obiektów budowlanych i miejsc, w których ma być prowadzona działalność nadzorowana, oraz planowanego czasu jej prowadzenia.
odpowiedź MRiRW w pełnej wersji do ściągnięcia