Poniżej przedstawiamy opinię samorządu rolniczego na temat propozycji Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej zmian rozporządzeń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczących wysokości opłat za czynności wykonywane przez Inspekcję Weterynaryjną, miejsc pobierania opłat oraz zakresu i sposobu przekazywanych informacji Komisji Europejskiej, a także warunków i wysokości wynagrodzenia za wykonywanie czynności przez lekarzy weterynarii i inne osoby wyznaczone przez powiatowego lekarza weterynarii.

Krajowa Rada Izb Rolniczych stanowczo protestuje wobec proponowanym przez Krajową Izbę Lekarsko-Weterynaryjną podwyżkom opłat i zmianom warunków i wysokości wynagradzania wynikających z w/w rozporządzeń.

Przedstawiona propozycja KIL-W w naszej opinii nie znajduje ekonomicznego uzasadnienia i wydaje się być również dla warunków polskich niezgodne z przepisami rozporządzenia 882/2004.
W opinii samorządu rolniczego zaproponowany przez Krajową Izbę Lekarsko-Weterynaryjną projekt, jest nie do zaakceptowania zarówno przez rolników prowadzących chów i hodowę zwierząt, jak również przez zakłady przetwórcze przemysłu mięsnego.

Mając na względzie poprzednie działania KIL-W, które naszym zdaniem godziły w bezpieczeństwo epizootyczne kraju oraz zagrażały bezpieczeństwu zdrowia ludności i zwierząt, a mianowicie:

  • uchwałę VI Krajowego Zjazdu Lekarzy weterynarii z 19 czerwca 2005 roku w sprawie wykonywania badań monitoringowych bydła w kierunku gruźlicy, enzootycznej białaczki bydła i brucelozy o niewykonywanie przez wyznaczonych lekarzy weterynarii badań monitoringowych bydła w kierunku gruźlicy, enzootycznej białaczki bydła i brucelozy;
  • wezwanie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej skierowane 5 sierpnia ub. r. do wszystkich lekarzy weterynarii o niewykonywanie badań monitoringowych bydła w kierunku gruźlicy, enzootycznej białaczki bydła i brucelozy.

Również obecne działania KRLW są przykładem stanowiącym kolejny dowód szkodliwych gospodarczo, monopolistycznych praktyk korporacyjnych. Zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych stosowanie przepisów wynikających z ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej o wyznaczaniu lekarzy do wykonywania niektórych zadań ustawowych IW stało się regułą a nie wyjątkiem określonym w art. 16 ustawy.
Dlatego też, zaapelowaliśmy do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie pilnych działań mających na celu:
  • ograniczenie monopolistycznych praktyk korporacyjnych KIL-W negatywnie wpływających na rolnictwo i polską gospodarkę.
  • przeprowadzenie zmian systemowych organizacji Inspekcji Weterynaryjnej, zasad jej finansowania oraz zwiększenia zatrudnienia pozwalającego ograniczyć do niezbędnego minimum korzystanie przez PIW z usług prywatnych lekarzy weterynarii.

icon_doc.gif
stawki opłat weterynaryjnych zaproponowane przez Krajową Izbę Lekarsko-Weterynaryjną

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com